במרכז הרפואי קפלן ברחובות ממשיכים הרופאים להילחם על חייו של סגן מנהל סניף שופרסל ביבנה, שנדקר אתמול ע"י מחבל, והבוקר יעבור ניתוח נוסף. הלילה: כוחות צה"ל פעלו בכפר יטא שממנו יצא המחבל • צפו בפעילות הצבאית

מהמרכז הרפואי קפלן ברחובות, שם מאושפז הנדקר, נמסר כי במהלך שעות הלילה חלה התייצבות במצבו, אך הוא עדיין מוגדר קשה. ד"ר דורון שינדל, מנהל היחידה לניתוחי ראש וצוואר בבית החולים, הוסיף כי הפצוע נמצא בהשגחה וטיפול ביחידה לטיפול נמרץ כללי כשהוא עדיין מורדם ומונשם. בשעות הקרובות יועבר לחדר הניתוח להשלמת התהליך הניתוחי.

"הוא עבר ניתוח בעורק הראשי ועכשיו הוא מונשם ומורדם", סיפר אתמול קרוב משפחתו של הפצוע, נשוי ואב לחמישה מקריית עקרון, שעובד בסופרמרקט כסגן מנהל. "מחר בשמונה בבוקר הוא יעבור עוד ניתוח. אנחנו חבולים פה. כל אחד הגיע ממקום אחר בארץ: חיפה, חדרה, ירושלים. לאשתו ולילדים קשה מאוד, הם בוכים".

במהלך שעות הלילה פעלו כוחות צה"ל, שב"כ ומג"ב מהחטיבה המרחבית "יהודה" בעיירה יטא שממנה יצא המחבל איסמאעיל אבו עראם בן ה-19. מוקדם יותר פשטו כוחות הביטחון על בית משפחתו, החרימו פריטים אישיים שלו ותחקרו את בני משפחתו, אך נראה שגם הוא פעל במתווה של מפגע בודד, ללא שיוך לאחד מארגוני הטרור.

יטא ידועה כעייריה שמהווה יצואנית טרור מרכזית. מכפר סמוך לה יצאו שני המחבלים שביצעו את פיגוע הירי במתחם שרונה בתל אביב, שבו נרצחו ארבעה בני אדם. פיגועים בולטים נוספים שבוצעו על-ידי תושבי העיירה וסביבתה היו ברהט – שם נדקרה שלומית גונן בפברואר 2016 עת שסיירה בשוק המקומי, ובקריית גת – כאשר מחבל חטף נשק מחייל בתחנת אוטובוס וחוסל לאחר קרב יריות.

אתמול לפנות ערב ובעקבות הפיגוע כוחות צה"ל מגדוד ההנדסה הגזרתי 603 ומגדוד 12 של גולני הטילו כתר "נושם" על העיירה. משמעות הדבר: בכניסות המרכזיות של יטא בודקים חיילים את הפלסטינים שעוברים בהן כדי למנוע יציאה של מחבלים נוספים מהעיירה, כפי שאירע מספר פעמים בשיאו של גל הטרור.

בצה"ל ובשב"כ מתחקרים את מסלול חדירתו של המחבל לעומק ישראל וכעת בוחנים שתי אפשרויות: הראשונה היא שאבו עראם חצה את הקו הירוק דרך אזור המכונה "ספר המדבר" – תא שטח רחב ידיים באזור הדרום-מזרחי של הר חברון, הנושק לגב ההר, שבו לא הוקמה עד היום גדר קו תפר. באותו קטע עברו בין היתר, בדרכם לישראל, המחבלים שביצעו את הפיגוע בשרונה.