הקבינט המדיני ביטחוני ערך היום סיור בתוואי גדר הביטחון עם דגש על גזרת דרום הר חברון. המתיישבים מתנגדים לבניית הגדר. "נראה כי כל נזקים הסביבתיים-הנופיים החמורים שהיא גורמת נדחקים לשוליים ואינם מהווים כלל שיקול במערכת ההחלטות"

הקבינט המדיני ביטחוני ערך היום סיור בתוואי גדר הביטחון עם דגש על גזרת דרום הר חברון. רה"מ נתניהו והשרים הגיעו לגדר הביטחון סמוך לבא"ח צנחנים בשומריה, שמעו סקירה ולאחר מכן קיימו דיון בבסיס.

הגדר המתוכננת למדבר יהודה מיתיר ועד עין גדי, תהרוס את רמת המדבר ותפגע קשה בנחל ערוגות, נחל דוד נחל חבר ועוד. בגוש עציון הגדר המערבית צפויה לעבור בנחל רפאים בסמוך לפסי הרכבת, לעבור דרך הגדה המערבית של נחל המעיינות, להמשיך דרך ואדי פוקין, עד גבעת קרב הל"ה. הגדר המזרחית צפויה להיבנות בסמוך ליישוב אפרת, כ-100-200 מטר מבתי התושבים. משם תמשיך למצפה עוז אל עמק הברכה, אוכף המוכתר, נחל צופית עד לגבעת הקרב של הל"ה.

העבודות הופסקו בעבר בעקבות מחאות תושבי יו"ש, יהודים וערבים, ועתירות שהוגשו לבג"צ בעקבות הפקעת קרקעות ופגיעה בסביבה ובדו קיום. מנהל ביה"ס שדה כפר עציון ירון רוזנטל ממובילי המאבק נגד בניית הגדר: "לא ברור למה הממשלה מבקשת פתאום להפקיע קרקעות מיהודים וערבים, לגרום לייבוש מעיינות בוואדי פוקין ובנחל מעיינות, להרוס את גן לאומי נחל רפאים ולרמוס תחת הדחפורים את ניצני הדו קיום".

עזריה אלון, מייסד החברה להגנת הטבע, הוסיף "ארגוני הסביבה מודעים היטב לצרכים הביטחוניים, אולם כאשר מדובר בגדר ההפרדה נראה כי כל נזקים הסביבתיים-הנופיים החמורים שהיא גורמת נדחקים לשוליים ואינם מהווים כלל שיקול במערכת ההחלטות, למרות משמעותם האדיר לגבי המערכת הטבעית בישראל בכלל ובמדבר יהודה בפרט".

עוד טוענים הפעילים כי בנית הגדר תפר את הסכם רודוס שנחתם במרס 1949 בין ישראל לירדן, במסגרתו התחייבו תושבי כפר בתיר לשמור על שקט בטחוני סביב הרכבת לירושלים והיהודים התחייבו לאפשר לכפריי בתיר להמשיך לעבד את שדותיהם מעבר לגבול מדרום לפסי הרכבת. קרוב ל-70 שנה נמשך השקט בעקבות הסכם זה, בו כל צד קיים את מחויבותו. אנו תושבי האזור רוצים לשמור עליו. הפקעת אדמות וניתוק החקלאים הערבים מאדמתם תעורר קרוב לוודאי מהומות נוסח בילעין ותיצור כאוס כללי באחד האזורים השקטים ביהודה ושומרון.

לדבריהם, "במערכת הביטחון שוב נלחמים את המלחמה הקודמת. בתודעה הישראלית 'גדר ההפרדה' שיפרה את בטחון אזרחי ישראל בשנות האנתיפאדה הקשות. אולם מי שעקב אחר התקדמות הגדר וירידת הפיגועים יודע שהפיגועים פסקו כשנתיים לאחר מבצע חומת מגן במהלכו כוחות צה"ל עצרו מבוקשים בערים פלסטינאיות. בזמן זה רוב הגדר עדיין לא נבנה. קונספט הגדר בנוי על שליטת כוחות צה"ל בצד אחד של הגדר (כמו בגבול מצריים) כיום כשהצבא יושב בשני צידי הגדר הופכת הגדר למיותרת לחלוטין. לדעת גורמים בצבא רוב ההתעסקות של הצבא סביב פרויקט הגדר היא בלשמור על הגדר מפני גנבי ברזל. במדבר יהודה בניית הגדר תמוהה במיוחד שכן מדובר באזור חשוף, ללא אנשים ומבנים שבו ניתן לשלוט בכל השטח בעזרת מצלמות ואמצעיים אלקטרונים".