בית הדין דחה את בקשתו של אזריה לדחות את מועד תחילת ריצוי עונשו עד להחלטת הרמטכ"ל בבקשה להמתקת עונשו. בשל ההחלטה, ייכנס אזריה כבר מחר לכלא. התביעה: "האינטרס המידי לביצוע גזר הדין גובר בשל עניין המשמעת שעליו הצבא מושתת"

בית הדין הצבאי דחה היום (שלישי) את בקשתו של אלאור אזריה לדחות את תחילת ריצוי עונשו עד להחלטת הרמטכ"ל איזנקוט בבקשה להמתקת עונשו. משמעות ההחלטה היא כי אזריה ייכנס לכלא כבר מחר וייחל לרצות את 18 חודשי המאסר שנגזרו עליו.

ביום ראשון הגיש אזריה, שהורשע בהריגת מחבל מנוטרל בחברון לפני כשנה וחצי, בקשת דחייה לתחילת מאסרו מבית הדין, ובה ביקש לדחות את כניסתו לכלא. "במסגרת הבקשה לרמטכ"ל, מתבקשת המרת עונש המאסר שנגזר עליו, בעונש מאסר שאורכו כאורך עונש מאסר שניתן לרצותו בעבודות שירות. היה והבקשה תיענה, כי אז, לא יאלץ המבקש כלל לשהות בבית הסוהר", נכתב.

לפי הבקשה, מאחר שאזריה הודיע כי אינו מתכוון לערער לבית המשפט העליון, אין צורך שפסק הדין יהיה חלוט וניתן לדון בבקשה כבר עכשיו, ולא בעוד כחודש וחצי. ערעוריו של אזריה על הרשעתו וגזר דינו – 18 חודשי מאסר – נדחו בשבוע שעבר. בסוף השבוע, ביקש מהרמטכ"ל להמתיק את עונשו ולהמירו בעבודות שירות.

בדיון הבוקר ביקש עורך דינו של אזריה יורם שפטל לדחות את כניסתו של אזריה למאסר עד ה-7.9, התאריך שבו פסק הדין הופך לחלוט, כדי למנוע מצב שבו הוא ייכנס לכלא לפני שהרמטכ"ל גדי איזנקוט יספיק להתערב למענו. הפרקליטות הביעה לכך התנגדות ודרשה שאזריה יתחיל לרצות העונש כבר מחר בבוקר.

עם זאת, בתביעה הצבאית דחו את הנימוקים הללו. "החוק קובע תקופות מוגדרות, שבמהלכן רשאים הצדדים בהליך להגיש את ערעוריהם לערכאות המוסמכות ולמעשה אין אפשרות לוותר על הערעור", נכתב. "בכך, למעשה, רק לאחר תום 30 הימים לאחר שפסק הדין הופך חלוט ניתן להגיש בקשת המתקה. האינטרס המידי לביצוע גזר הדין גובר בשל עניין המשמעת שעליו הצבא מושתת", צוין בתגובת התביעה. סנגורו של אזריה, עו"ד יורם שפטל, דחה את טענות התביעה וביקש דחיה של שלושה שבועות.

עוד ציינה התביעה בנימוקים את החשיבות שבביצוע העונש בטווח הזמן המידי בעקבות הריגת המחבל. "מי שביצע מעשה חמור, כמו המעשה שבו הורשע המבקש על ידי שתי ערכאות, מן הדין שירצה את עונשו באופן מידי. שיקול זה עולה עם האינטרס הצבאי הכללי באכיפה אפקטיבית של הדין הפלילי".

לטענת התביעה, "דברי הרמטכ"ל שלפיהם בקשתו תישקל בכובד ראש, תוך בחינת מכלול השיקולים הנוגעים בדבר, מעידים כי הבקשה תישקל החל מ-7 בספטמבר, בהתאם לדין". עוד טוענים בתביעה כי בג"ץ קבע כי אין בהגשת בקשה להקל בעונשו לנשיא המדינה כדי לעכב ביצוע של עונש. "הדבר עלול להיות בסיס לעיכוב עונשיהם של כל מי שיורשעו על ידי בית הדין, ואך בבתי המשפט האזרחיים, לנוכח האפשרות שתינתן חנינה על ידי נשיא המדינה".

אתמול השיב שפטל לתגובת התביעה הצבאית לפיה היא מתנגדת לבקשה לדחות את ביצוע עונשו של אזריה. לפי שפטל, הקביעה לפיה החייל צריך לרצות את עונשו במועד הסמוך לפסק הדין היא "מופרכת" וכי התביעה מציגה זאת "בכוונת מכוון ובאופן מטעה".

עוד הוסיף בתגובה כי לא ניתן להתעלם גם מייחודו של מקרה זה מכל מקרה אחר. "מתי אירע לאחרונה שהרמטכ"ל, תוך כדי הקראת פסק הדין של בית הדין לערעורים, מזמין למעשה את הנאשם בפומבי להגיש בקשה להקלה בעונש, תוך מתן הבטחה פומבית", אמר שפטל. "לפיכך יש לדחות את ריצוי העונש לפני מיצוי השלב הסופי בהליך הצבאי הפלילי נגד המבקש".

אזריה מבקש מבית הדין לדחות את כניסתו לכלא – עד החלטת הרמטכ"ל