Abir Sultan/Flash 90

אנשי עסקים תחת חקירה: "מה שעושים בישראל נהוג בדיקטטורות"

"יש ראיה דרמטית נגד השניים": המיליארדר בני שטיינמץ והיועץ האסטרטגי טל זילברשטיין נעצרו במסגרת חקירת עבירות השוחד והלבנת ההון ומעצרם הוארך בבית המשפט. יו"ר בזק הזמני דוד גרנות, שנעצר אף הוא, שוחרר בתנאים מגבילים ויוכל לחזור למשרדו
 • "הם עברו מספיק בחיים, תעזרו לי לשמח אותם" ברכי מתחננת לעזרה

  תוכן מקודם

 • איך מזהים השקעה שווה ולמי אסור להשקיע?

  תוכן מקודם

 • איך עושים כל־כך הרבה כסף מסטארט־אפ?

  תוכן מקודם

 • "אמא, מי יברך אותנו בערב יום כיפור?" יתומי משפחת טימסיט מסרבים להינחם

  תוכן מקודם

המיליארדר בני שטיינמץ והיועץ האסטרטגי טל זילברשטיין נעצרו הבוקר (שני), במסגרת חקירת השחיתות בבזק. גם היו"ר הזמני של דירקטוריון החברה, דוד גרנות, נעצר. בין העבירות המיוחסות להם – שוחד והלבנת הון. מעצרם של שטיינמץ וזילברשטיין הוארך עד יום חמישי.

אחרי שהוצגה בפניו ראיה שהוגדרה "דרמטית", כתב השופט: "קיים יסוד סביר ששחרור החשודים ישבש את מהלכי החקירה. חשוד 1 (שטיינמץ) לכאורה כבר נקט מעשים שבכוחם לשבש את החקירה. חשוד 2 (זילברשטיין) לא נקט פעולה שבכוחה לשבש, אולם נוכח קיומה של אותה ראיה דרמטית בהחלט קיים חשד סביר לחשש שכך יהיו פני הדברים. הפעולות המבוקשות רלוונטיות ויש לאפשר ליחידה החוקרת לבצען".

הבוקר נעצרו השלושה, יחד עם עוד שני אנשי עסקים, במסגרת החקירה של היחידה הארצית לחקירות הונאה שפשטה על בתיהם ועל משרדיהם. הם חשודים גם בזיוף מסמך, שימוש במסמך מזויף, רישום כוזב במסמכי תאגיד ומרמה, הפרת אמונים ושיבוש מהלכי משפט.

השופט מנחם מזרחי קבע כי קיים חשד סביר לחשדות המיוחסים לחשודים, וכי לראיות שהציגה המשטרה יש "משמעות דרמטית". הוא הוסיף כי קיים יסוד סביר לחשד לשיבוש החקירה. גרנות שוחרר אחר הצהריים בתנאים מגבילים אך לא ישהה במעצר בית, ויוכל לחזור למשרדי החברה. הוא החליף בתפקיד את שאול אלוביץ', שהורחק ממשרדי החברה בשל מעורבותו בחקירה של הרשות לניירות ערך.

בדיון אמר שטיינמץ: "גרתי הרבה שנים בחו"ל, רוב חיי. אני מרגיש נורא שמדינת ישראל עושה לי את זה. זה נהוג במדינות טוטליטריות. זה כמו דיקטטורה שמחליטה ומסמנת אנשים. להגיד ששיבשתי (חקירה) 23 פעמים זה מגוחך. לא הוטחה בי אפילו אחת היום. אני שמונה חודשים שיתפתי פעולה. אי אפשר לשתף יותר פעולה עם חקירה. הבאתי מסמכים, התייצבתי במשרדים 6-5 פעמים. אין כלום, כל החקירה זה כלום.

"יש כאן מי שסימנו אותנו. זה פוליטי. ג'ורג' סורוס (המיליארדר ההונגרי-יהודי) סימן אותי. לא עשינו כלום. אין פה כלום ולא היה פה כלום. ודאי שאני לא משבש. להוציא צא מעצר זה דבר נורא". שטיינמץ האשים בעבר את סורוס כי פעל יחד עם חברת כרייה בגינאה כדי לדחוק אותו ממכרה ברזל במדינה. ב-2014 דווח כי הוא תובע את סורוס וחברת הכרייה לאחר שהזכויות למכרה הברזל נשללו ממנו.

הפרשה הנוכחית היא הסתעפות של פרשה קודמת שבה היה מעורב שטיינמץ: ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) מתנהלת כבר זמן מה חקירה רחבת היקף בחשד של מתן שוחד לעובד ציבור זר ולהלבנת הון. לפי החשד, בפרשה המקורית ניתן שוחד בשווי עשרות מיליוני דולרים לנשיא גינאה לשעבר ולאשתו על ידי חברת BSGR שבבעלות שטיינמץ, בתמורה לקבלת זיכיונות כריית ברזל בשנים 2012-2006. כעת נחקר חשד ששטיינמץ, יחד עם זילברשטיין ומעורבים נוספים, פעלו בשיטתיות כדי להלבין הון באמצעות מרמה וזיוף מסמכים בקשר לעסקאות בסכום של כתשעה מיליון אירו, חלקן במדינות בחו"ל ובהן רומניה.

בפתח הדיון ביקש נציג יאח"ה, רפ"ק אבשלום אחרק, להרחיק מהאולם שני בני משפחה של שטיינמץ – גיסו ובן זוגה של בתו – ששמם עלה בחקירה. השופט מנחם מזרחי נעתר והם עזבו את האולם. לאחר מכן ציין רפ"ק אחרק: "זאת אמנם פרשה חדשה, אולם היא קושרת את עצמה לפרשה הישנה, כי האקדח מהמערכה הראשונה ירה במערכה השנייה, שבה אנחנו נמצאים. כשראינו שיש בנוסף עבירות של שיבוש בצורה ממשית, הבנו שפעולות החקירה, לרבות עדים ומסמכים, חייבות להעשות מיד, וכשהוא במעצר".

לדבריו, יש התפתחות משמעותית ודרמטית שהוצגה לבית המשפט: "יש ראיות חדשות שמראות את התנהלות חשוד 1 (שטיינמץ) ומשפיעות על הפרשה החדשה. מדובר בראיות מכל מיני סוגים, לרבות עדים ומסמכים. החקירה חייה, נושמת ובועטת". בתגובה לבקשה להארכת מעצר טען סנגורו של שטיינמץ, עו"ד רונן רוזנבלום, שמרשו לא שיבש חקירה בישראל עד היום, והזכיר ששטיינמץ אמור היה לטוס מחר לחו"ל. על כך ענה לו נציג המשטרה: "השיבוש היה בישראל. האיש הוכיח לנו בצדק ובזכות את יכולות השיבוש שלו".

עו"ד רוזנבלום: "אם זה לא היה מר בני שטיינמץ הוא לא היה כאן. יש ביאח"ה הרבה חקירות כאלה ורק בגלל השם שלו הוא נעצר. על החשדות האלה לא עוצרים לשעה. עו"ד שמרון יצא לחו"ל 24 שעות אחרי שנחקר. בתיק החדש משתמשים כדי למנוע ממנו לצאת מהארץ. אם יצטרכו שיגיע לחקירה הוא יגיע. המשטרה היתה חייבת להציג התפתחות משמעותית בחקירה של חשוד שכבר נעצר, ולא יכלו להגיד שוב 'גינאה', אז הביאו משהו חדש. התיק של גינאה גוסס ויש על המואזניים 300 מיליון שקל. אין למרשי עבר פלילי, הוא סב לנכדים, הוא פילנתרופ שתורם עם אשתו עשרות מיליונים לצה"ל, לילדים מיעוטי יכולת, ומנובמבר הוא הפך לאוייב העם?".

שטיינמץ, זילברשטיין, מ"מ יו"ר דירקטוריון בזק דוד גרנות ושני חשודים נוספים נחקרו – כל אחד על פי חלקו – בחשד למתן שוחד, הלבנת הון, זיוף מסמכים, רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים ושיבוש מהלכי משפט. בחקירה היו מעורבים גם ה-FBI ומשטרת שווייץ. המשטרה הודיעה כי היא חוקרת חשד שהם פעלו יחד באופן שיטתי על מנת לייצר ולהציג חוזים ועסקאות פיקטיביים, בין היתר בתחום הנדל"ן במדינה זרה, וזאת לצורך העברות כספים והלבנת הון. החקירה מנוהלת בשיתוף פעולה בינלאומי וכן בשיתוף הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, ובליווי פרקליטות מיסוי וכלכלה והמחלקה הפלילית והבינלאומית בפרקליטות המדינה.

לכל אחד מהמעורבים מיוחסות עבירות שונות, ובמהלך הפעילות הבוקר בוצעו חיפושים בבתיהם ובמשרדים המשמשים את חלקם. גרנות שוחרר אחר הצהריים בתום חקירתו והוא יוכל לחזור לעבודתו. הוא מונה לאחרונה לממלא מקום יו"ר בזק במקום שאול אלוביץ', הנחקר בפרשה אחרת הנוגעת לעבירות לכאורה על חוק ניירות ערך.

בהודעה שפרסמה היום בזק לבורסה לרשות לניירות ערך נכתב: "אין בידי החברה כל מידע אודות מהות החקירה, נסיבותיה ותוכנה, אולם כפי שנמסר לחברה, החקירה אינה קשורה לחברה, ובכלל זה היא אינה קשורה לנושאים הנחקרים במסגרת חקירת רשות ניירות ערך אודותיה דיווחה החברה ביום 20 ביוני 2017 ובדיווחים עוקבים".

Share on email
שתפו במייל

כתבות קשורות

נשיא המדינה בביקור חג אצל הראשל"צ • תיעוד
כל הארץ לולב: תיעוד מרגש מהנענועים של עמך בית ישראל
נשיא המועצת: "הקב"ה פורע מאיתנו שלא עשינו לכבודו מספיק"
תעלומה בחופי הים של ישראל: מה גרם לפתיתים של שלג שחור? • צפו
בית הכנסת שבנה האב השכול נשרף; חשד להצתה של ערבים • צפו
ביטקוין, P2P ובורסה: הצעירים החרדים הסוחרים בשוק ההון • פרק שני
הישועה במקום הכי לא הגיוני • הרב יחיאל מאיר צוקר • צפו
אוֹצְרוֹת הַחֵן • וזאת הברכה • מתורת רנ"ג ויינטראוב זצ"ל
מצות סוכה גדולה ועצומה לאריכות ימים • הרב פנחס זביחי • צפו
הרמב"ם היומי • הלכות בית הבחירה פרק ב' • צפו
בגלל תקיפת עורב: גוגל הפסיקה את משלוחי הרחפנים • צפו
להקת 'פיי דליד' מחדשים את קרליבך: "הרחמן הוא יקים לנו את סוכת דוד"
חידושים נפלאים לשבת חוה"מ סוכות • הרב דוד חבושה • צפו
הזמר שאביו נפטר מהקורונה בסינגל חדש: "שמשיח יבוא"
תיעוד ממצלמות האבטחה: דאעש בסדרת פיגועים נגד הטליבאן
הקורונה בחופשה? עשרות אלפי ילדים יחזרו למסגרות יום לפני - ללא בדיקות
מחדל הבריחה מכלא גלבוע: אלו חברי וועדת הבדיקה הממשלתית
וְשָׁפַךְ לוֹ קִיתוֹן עַל פָּנָיו: היורה הקדים וירד כבר בתחילת הסתיו • צפו

תגובה אחת

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו