"יש לנו מדיניות מאוד ברורה, אנחנו עוסקים במסתננים בלתי חוקיים ואסור שמדינת ישראל תקבל אותם לתוך גבולותיה", אמר ראש הממשלה במהלך סיור בדרום תל אביב, בעקבות פסיקת בג"ץ המאפשרת לגרשם למדינה שלישית, אך מונעת את כליאת המסרבים

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע היום (חמישי) לביקור בשכונותיה הדרומיות של תל אביב, כשהוא מלווה בשר לביטחון פנים גלעד ארדן ובשרת התרבות מירי רגב. "אנחנו פה במשימה להחזיר את דרום תל אביב לאזרחי ישראל", אמר נתניהו. "יש לנו מדיניות מאוד ברורה, אנחנו עוסקים במסתננים בלתי חוקיים ואסור שמדינת ישראל תקבל אותם לתוך גבולותיה".

"אני שומע זה כאב ומצוקה נוראיים. אנשים מפחדים לצאת מהבית. נטפל בזה בשלוש דרכים", אמר נתניהו. "הדרך הראשונה היא הגדר – התעקשתי על הגדר והשלמנו אותה במעקב תמידי שלי עד הביצוע. שנית זה אכיפה הרבה יותר חזקה מול מעסיקים ומול המסתננים פורעי החוק; ושלישית זה שביום ראשון הממשלה תשמע סקירה, ואני אקים באותה הזדמנות ועדת שרים מיוחדים בראשותי. אעשה שולחן עגול שבו אני אזמין גם את התושבים וגם את כל הגורמים שעוסקים בנושא הזה כדי לעקוב ולהתחיל לקדם פתרונות".

ביום ראשון תדון הממשלה בהצעתו של שר הפנים אריה דרעי לתיקון חוק הכניסה לישראל, שיעקוף את פסיקת בג"ץ ויאפשר הרחקת שוהים בלתי חוקיים אל מדינה שלישית, גם ללא הסכמת המסתננים, ויאפשר לכלוא את מי שיסרבו ללא הגבלת זמן. דרעי ידרוש בישיבת הממשלה גם להגדיל את מספר פקחי רשות ההגירה ב-250 פקחים, מעבר ל-120 הפקחים שפועלים היום.

בתחילת השבוע דחה בית המשפט העליון את העתירה נגד גירוש מסתננים בהסכמה למדינה שלישית וקבע כי המדינה תוכל לעשות זאת. עם זאת, השופטים סייגו וקבעו כי מסתנן שיסרב להתפנות לא ייכלא לתקופה ממושכת של יותר מ-60 ימים. שרת המשפטים איילת שקד אמרה בתגובה כי בכוונתה לחוקק חוק שיאפשר את גירוש המסתננים גם ללא הסכמתם.

מאי גולן, הפעילה למען תושבי השכונות בדרום תל אביב, אמרה כי "אין פה מסתננים עכשיו, זה מצג שווא זה לא מה שבאמת עוברים תושבי דרום תל אביב", אמרה. "כולי תקווה שראש הממשלה יצא מפה ויגיד 'די נגמר הניסיון, אני לא נותן יותר לבג"ץ להחליט מה המדיניות, להשליט טרור כבר שבע שנים בחיי תושבי דרום תל אביב ואני הולך ליישם את המדיניות שאני מצהיר עליה'. די לשקר את תושבי דרום תל אביב".

לדברי גולן, "בסופו של יום מדינת ישראל צריכה לדאוג לאזרחים שלה ולשפיות הנפשית שלהם. יש פה אנשים עם פוסט טראומה, קשיים נפשיים ופחדים יומיומיים. זה לא צודק, זה הפקרות של תושבים". עוד אמרה כי "נגמר התירוץ של בג"ץ" וקראה לשר האוצר משה כחלון שלא להטיל וטו על עקיפת בג"ץ כדי "להיות נאהב על תושבי השמאל". היא הוסיפה כי "יש היום רוב בכנסת לעקוף את בג"ץ ולשנות את חוק היסוד. מי שמונע את זה זה שר האוצר משה כחלון שממשיך לשמן את הדיקטטורה של בג"ץ".