ראש הממשלה בטקס הרמת כוסית לרגל השנה החדשה במשרד החוץ: "ההנחה היסודית היתה שאם נעשה הסכם עם הפלסטינים זה יפתח לנו את העולם. אין ספק שזה יעזור, אבל העולם, כולל מדינות ערביות מסויימות, נפתח גם בלי זה"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, השתתף הבוקר בטקס הרמת כוסית לרגל השנה החדשה במשרד החוץ. במהלך נאומו בטקס הוא התייחס לסוגיות המדיניות שעל הפרק.

"אנו מקדימים את הרמת הכוסית בשל הצלחה, כיוון שאנו הולכים לבצע נסיעה היסטורית, כי מסתבר שזו פעם ראשונה שראש ממשלה ישראלי מכהן נוסע למדינות מרכז ודרום אמריקה, זה גוש ענק שעוד לא ביקרנו בו", אמר נתניהו בהתייחסו לנסיעתו הקרובה לדרום אמריקה.

נתניהו הרחיב בענין הקשר עם המעצמות השונות: "היום אנו נמצאים במקום אחר, הברית עם ארה"ב איתנה מתמיד, עם צפון אמריקה בכלל, קשרים איתנים גם עם אירופה ומפתחים את מזרח אירופה. הפריצה הגדולה היא לכל היבשות, החזרה שלנו גם לאפריקה, מרחיבים את היקף הסיוע בטכנולוגיה וזה מביא להתעניינות עצומה ביבשת. הפריצה מתבטאת גם במאמצים גדולים באסיה, לא היה מגע אמיתי עם סין וככה משמעותי עם הודו ויפן ושלא נדבר על המדינות המוסלמיות, אזרבייג'ן וקזחסטן. זה השתנה באבחה בשנתיים האחרונות.

יש שינוי גדול גם עם רוסיה, וזהו שינוי עצום גם מבחינת חיבור אינטרסים כלכלים תרבותיים וכמובן ולהגיע ככל הניתן לתאום ציפיות ותאום כוונות ברמה האסטרטגית ואתם מבינים כמה זה קריטי בימינו, הקשר מטופח ומחוזק על ידינו ועל ידי רוסיה עצמה. אלה שינויים אדירים, שינוי קוטבי שבא עכשיו, ולא נשכח את אוסטרליה, שהגענו עד לשם.

עכשיו אנו מפתחים את הקשר עם יבשת אמריקה הלטינית, זה שוק עצום בגוש גדול של מדינות חשובות. יש כאן פריצה למרחב. ואסביר למה זה קורה כי ההנחה היסודית הייתה שאם אנו נעשה הסכם עם הפלסטינים, מה שרצינו ועדיין רוצים, זה יפתח לנו את העולם, אין ספק שזה יעזור, אבל העולם נפתח גם בלי זה, וזה לא מייתר את החשיבות של בחינת מסלולים ותהליך מדיני ונורמליזציה".

בהמשך הוא סקר את מצבה המדיני של ישראל באזור, ואמר: "אציין עד גוש אחד של מדינות בפריצה של ישראל למרחב, שהוא גוש המדינות הערביות, מה שקורה בפועל איתן לא קרה בתולדותינו גם כשחתמנו על הסכמים. בפועל שיתוף הפעולה בדרכים שונות ברמות שונות, עדיין לא חוצה את רף ההחצנה, אבל מה שיש מתחת לרף ההחצנה זה הרבה יותר גודל מכל תקופה אחרת בתולדות ישראל. זה שינוי עצום. כל העולם משתנה. אין זה אומר שהוא משתנה עדיין בפורומים הבינ"ל, באו"ם, באונסק"ו.

מה שיש פה זה שינוי עצום וזה קורה חרף העובדה, שלצערנו, הפלסטינים עדיין לא שינו את התנאים להסדר מדיני שהם בלתי קבילים על חלק גדול בציבור ובכל זאת זה קורה".

"זה קורה כי אנחנו מטפחים שתי עוצמות שביחד מביאים את השלישית. מטפחים כמדיניות את העוצמה הכלכלית-טכנולוגית שמאפשרת לטפח את העוצמה הצבאית-מודיעינית של ישראל והשילוב שלהן נותן עוצמה מדינית וזו תפיסה שונה".