ארגון הטרור העזתי טוען כי קיבל את המתווה המצרי להשבת החטופים והנעדרים הישראלים, לפיו יינתן לישראל מידע על האזרחים והחללים המוחזקים ברצועה בתמורה לשחרור אסירים, וכי כעת הכל תלוי רק בהסכמה הישראלית להוצאת המתווה לפועל

באירוע שנערך אתמול (חמישי) בעזה, טען מנהיג חמאס ברצועה יחיא סנואר כי ארגונו קיבל את המתווה המצרי לחילופי השבויים, כפי שהוצג לפני כשבועיים. במפגש עם בני נוער אמר סנואר כי חמאס הסכים להצעה וכי האחראי על המו"מ מטעם ישראל כבר העביר את ההצעה המדוברת לממשלה.

עוד רמז סנואר כי האחראי לשעבר על תיק המו"מ עם חמאס, ליאור לוטן, התפטר מתפקידו עקב חילוקי דעות בצד הישראלי, זאת לאחר שהממשלה לא קיבלה את ההצעה שעליה הסכימו חמאס ומצרים בזמנו. סנואר ציין כי אינו יודע האם עמדת ישראל השתנתה אל מול המתווה החדש.

לפני כשבועיים דווח כי גורמים ביטחוניים במצרים הציעו לחמאס נוסחה לחילופי שבויים עם ישראל. בדיווח, שהובא מפי מקורות בקהיר, צוין כי המצרים הציעו לחמאס את חסותו של המודיעין המצרי לעסקה כדי לדלג על מחלקות שעלו בענייני האסירים במסגרת עסקת שליט בשנת 2011. גורמים מדיניים מסרו בתגובה לדברי סינוואר כי "בלשון המעטה זהו ניסיון ציני של חמאס לייצר מניפולציה".

העסקה שהוצעה כוללת העברה של 39 גופות פלסטינים בהם מחזיקה ישראל מאז צוק איתן, 19 מתוכן – פעילי חמאס. בתמורה חמאס יעביר לישראל פרטים אודות הישראלים הישראלים המוחזקים בעזה. לאחר מכן ישראל תשחרר את אסירי עסקת שליט שנעצרו לצד כניסה למשא ומתן "אמיתי ורציני" שיוביל לעסקת חילופי אסירים, שהצדדים יסכימו לה תוך מגעים לא ישירים בחסות מנגנוני המודיעין המצריים. בנוסף על פי הדיווח, המקורות ציינו עוד כי קיים סיכום ישראלי-מצרי במסגרתו התחייבה ישראל לכבד כל מסגרת למשא ומתן במידה ויושג הסכם עם חמאס.

גורמים ביטחוניים דיווחו בשבועות האחרונים כי חמאס דווקא הקשיח לאחרונה את עמדותיו במשא ומתן במסגרת העסקה לחילופי שבויים. על פי הדיווח, חמאס דורש כתנאי מקדים לכניסה למשא ומתן את שחרורם של אלפי העצורים שנעצרו במבצע "שובו אחים" לאחר חטיפת שלושת הנערים. עוד נמסר כי החמאס מעוניין בעסקת חילופים שתהיה דומה באופיה לעסקת שליט במסגרתה שוחררו 1,027 אסירים ביטחוניים.

מוקדם יותר החודש נודע כי שר הביטחון ליברמן המליץ למנות את א', בכיר בשב"כ, כממונה על השבויים והנעדרים. א' מכהן כיום כראש מרחב ירושלים ואיו"ש בארגון, תפקיד המקביל לדרגת אלוף, והוא עומד לסיים בקרוב את תפקידו. הוא מוערך מאד במערכת הביטחון וברוב שנותיו עסק בסיכול טרור בשטחים ונחשב לבעל היכרות עמוקה עם הזירה הפלסטינית ועם ארגון חמאס.