צילום: תנועת רגבים

בחסות החג: הפלסטינים קבעו עובדות בשטח סמוך לירושלים

בזמן שעם ישראל ישב בסוכות עראי - הפלסטינים קבעו עובדות של קבע בין שכונת רמות למבשרת ציון וכן באזור קרית ארבע. תנועת 'רגבים': "מצפים ממשרד הביטחון לתת מענה לתופעה" • הסיפור המלא והתיעוד - בפנים

בכפר בית אכסא שבין שכונת רמות למבשרת ציון, ניצלו את ימי חול המועד להגברת הבניה הבלתי חוקית במרחק של כמאה מטרים בלבד ממנהרת הרכבת וגשר הרכבת הסמוך – זאת למרות שבעקבות עתירה של תנועת רגבים, בג"ץ הוציא צו האוסר על המשך העבודות במקום.

סמוך לדיר דיבוואן שליד היישוב עפרה, השתלטו עבריינים ערבים על אדמות מדינה במהלך החג, תוך שימוש בכלים הנדסיים כבדים לפריצת דרך והכשרת השטח לבניה. במקרה אחר, במהלך חול המועד, החלו ערבים בהכשרת שטח לבניה בלתי חוקית, על אדמות מדינה ובתוך תחום השיפוט של קריית ארבע.

ישי חמו, רכז יו"ש בתנועת רגבים שקיבל פניות רבות על עבירות בניה במהלך החג, באמצעות אפליקציית "חריגון" שבאתר רגבים, מציין כי דוגמאות אלו מהוות קצה קרחון מתופעה שיטתית המתרחשת בתקופת מועדי ישראל, שהפכו גם לימי חגם של עברייני הבניה במגזר הערבי ברחבי הארץ, ובדגש על יהודה ושומרון.

רוב התחלות הבניה הבלתי חוקית מתרחשות לאורך השנה במהלך ימי שישי ושבת בהם אין סיורי פיקוח, אולם על פי הנוהג הקיים במנהל האזרחי, במהלך חגי תשרי ותקופת פסח יוצאים כלל הפקחים לחופשה מרוכזת לאורך שבוע ימים ויותר, במהלכה לא מבוצעות פעולות פיקוח ואכיפה בכל מרחב יו"ש, עובדה המובילה להתפרצות של ממש בהיקף העבירות.

לפני מספר שנים פרסמה תנועת רגבים את דו"ח "מועדים לבניה" שסקר את התופעה ובין המלצותיו הוצע כי המנהל האזרחי יקלוט לשורותיו מספר עובדים בני העדה הדרוזית – שיהיו אמונים על הפיקוח בשבתות ובמועדי ישראל, במתכונת דומה לאכיפת חוק יום השבתון על ידי משרד התמ"ת, או אכיפת חוק החמץ ע"י משרד הפנים.

"למרות שחשפנו את התופעה לפני לא מעט שנים, לצערנו המצב הזה נמשך גם היום", אומר חמו. "אנו מצפים משר הבטחון ליברמן ומסגן השר בן דהן, לקדם פתרון רוחבי שיצמצם את ההפקרות השוררת בשטח, ויביא לאכיפת חוק יעילה, גם בימי שבת ומועד, אולם בראש ובראשונה על הרשויות מוטלת החובה לבצע לאלתר אכיפה נחרצת מיד לאחר ימי החגים. על מנת להעביר מסר ברור ומוחשי לעברייני הבניה, כי לא משתלם לנצל את הימים הללו לפעילות בלתי חוקית".

צילומים: תנועת 'רגבים'

3 תגובות

אם ביבי לא היה עסוק כל היום בשחיתות וחקירות
הפלשתנים לא היו מעיזים לעשות את מה שהם עושים
תתעוררו!!!!!
אתם בעצמכם אינם מריחים כאן הון ושלטון??????
ותודה לכל הביקורת, אני מקבל זאת באהבה
כל עוד היא מופנית אילי ולא לרבנים שלי גדעון לוי ואחמד טיבי

יהלהא ארי, אתה עושה לנו רק בזיונות, תפסיק כבר

זה מה שהשמאלניים רוצים, שהערבים יחגגו בזמן החקירות וההתנפלויות על ביבי, שיקדמו את החוק שאסור לחקור רא"מ מכהן, ואז תראו שהערבים מקפלים ידיהם….

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *