יחיא סינוואר הבהיר כי הזרוע הצבאית של חמאס תשמר את נשקה גם לאחר הפיוס עם פתח: "איש לא יפרק אותנו מנשקנו". הוא שיגר איום כלפי ישראל: "אם ישראל תתקוף - נשבור את צבאה כפי שלא נשבר מעולם" • ראש הממשלה בירך את עמדת ארה"ב

מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, נאם היום (חמישי) במהלך מפגש עם צעירים ברצועה, והתייחס לדבריו של שליחו של נשיא ארצות הברית למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, לפיהם על ארגונו להכיר בישראל ולהתפרק מנשקו כתנאי לחידוש המו"מ בין ישראל לפלסטינים.

"עבר הזמן שבו דנים האם חמאס תכיר בישראל – עכשיו דנים בשאלה מתי נמחק את ישראל", אמר המנהיג העזתי. "אף פעם לא היינו ארגון טרור. אנחנו מהפכנים שלוחמים למען בני עמנו וסוגייתנו הצודקת", הוסיף. הוא אף עודד את אבו מאזן לנצל את "נשק ההתנגדות".

במקביל התייחס סינוואר לדרישה הישראלית לקטוע את יחסי הארגון עם איראן, ואמר: "מדמיין מי שחושב שקטענו את יחסינו עם איראן, מצרים או כל מדינה ערבית או מוסלמית אחרת. יחסינו עם מדינות אלו מהוות עומק אסטרטגי". עוד הדגיש סינוואר את המשך מחויבות ארגונו להגנה על המקומות בקדושים לאסלאם בירושלים: "אם האויב הציוני חושב לעשות מעשה טיפשי נגד העם הפלסטיני במקומות הקדושים, הרי שגדודי אל-קסאם יישברו את צה"ל".

סינוואר חזר על ההסכמה של ארגונו ללכת לעסקה לחילופי שבויים עם ישראל, ואמר: "אנחנו מוכנים לקיים עסקת שליט שנייה, כדי שבמסגרתה ייצאו לחופשי מרואן ברגותי, חסן סלאמה, מחמוד עיסא, עבאס א-סייד, אחמד סעדאת ונוספים". בנושא הפיוס הפלסטיני אמר המנהיג בעזה: "אני מזמין את הנשיא מחמוד עבאס לעזה וגם את חברי הוועד המרכזי של פתח לקיים את ישיבתם הבאה ברצועה. אני אישית אדאג להם לשמירה ואהיה ערב לביטחונו של אבו מאזן".

מוקדם יותר היום, פירט גרינבלט את הדרישות האמריקניות לכניסה עתידית למשא ומתן מצד האמריקנים, זאת לאור החתימה על הסכם פיוס בין חמאס לפתח. התייחסותו של גרינבלט היא ההתייחסות הרשמית הראשונה של הבית הלבן לממשלת האחדות. בין השאר, דורשים האמריקנים את פירוק חמאס מנשקו – זאת בהתאם לעמדת ישראל העקרונית. בנוסף נדרשים הפלסטינים להתחייב לאי אלימות, להכיר בישראל ובהסכמים קודמים שנחתמו. "אם חמאס נוטל חלק בממשלה הפלסטיני, עליו לקבל את הדרישות הבסיסיות הללו", נכתב בהצהרה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על דבריו של גרינבלט. "אני מבקש לברך על הודעת הממשל האמריקני בוושינגטון", אמר. "אני שמח שג'ייסון גרינבלט, שליחו של הנשיא טראמפ, הבהיר באופן ברור שחמאס חייב להתפרק מנשקו, להכיר בישראל, ולקיים החלטות בינ"ל קודמות. הם הבהירו שכל ממשלה פלסטינית צריכה להיות מחויבת לעקרונות הללו. אנו רוצים בשלום, אנו רוצים בשלום אמיתי, ודווקא משום כך לא ננהל משא ומתן עם ארגון טרור בתחפושת מדינית".

ישראל מבהירה: לא ננהל מו"מ מדיני ללא פירוק חמאס מנשקו

ארה"ב מקבלת את עמדת ישראל: "חמאס חייב להתפרק מנשקו"