יומיים לפני פרישתה, העניקה נשיאת בית המשפט העליון ראיון לביטאון לשכת עורכי הדין והתייחסה להתקפות הפוליטיקאים: "אין אופציה להיכנע לאיומים והשמצות. העליון הוא בית משפט חזק". על ההפגנות מול ביתה: "איש ציבור צריך לדעת לחיות עם זה"

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור, צפויה למסור בעוד יומיים את פסק הדין האחרון שלה שיעסוק בפתיחת מרכולים בשבת במהלך טקס הפרישה שלה מתפקידה. בריאיון פרישה המתפרסם היום (שלישי) בביטאון לשכת עורכי הדין, היא מסכמת את כהונתה ובעיקר משיבה למתקפות הפוליטיקאים: "לא ניתן לאיים על בית המשפט ולא ניתן להפחיד אותו".

"בית המשפט העליון היה בית משפט חזק, הוא עדיין חזק והוא יהיה חזק. הוא בית משפט שלא ניתן לאיים עליו ולא ניתן להפחיד אותו" – אמרה נאור. "נאמרו נגדנו המון דיבורים, כמו האמירה שירימו על בית המשפט העליון כף של טרקטור D-9 ואמירות נוספות שהן יותר מאשר אמירות לא מוצלחות", אמרה נאור.

"אבל להערכתי ולתפיסתי, לשופטים אין כל אופציה אחרת – הם חייבים להחליט את מה שנכון להחליט. היו התבטאויות מיותרות, אבל הן לא השפיעו עלינו". לדבריה, "הרשות השופטת מכבדת את הרשות המחוקקת ואת הרשות המבצעת. אנחנו לא עוסקים בכיפוף ידיים ובניגוד למה שמנסים לפעמים לצייר, אנחנו פוסקים לפי הדין. אי לכך אני חושבת שנשמעו במהלך תקופת כהונתי התבטאויות שהן מיותרות וראוי היה שלא להשמיען".

הנשיאה הפורשת אמנם מצדדת בטענה כי "הכל שפיט", אך לדבריה לא כל סוגייה מצדיקה התערבות. "קח למשל את נושא ההתנתקות", אמרה למראיין. "פסק הדין עסק בשאלה האם לצאת מחבל עזה או לא. זו פעולה מדינית פר-אקסלנס. תאורטית אפשר היה להתערב בה, מעשית זה לא קרה. בית המשפט לא התערב בשאלה האם תהיה ההתנתקות או אם לאו אבל הוא כן התערב באספקטים כלכליים מסוימים של הפיצוי למתיישבים שנפגעו".

כשנשאלה על יחסיה עם השרה איילת שקד. השיבה נאור כי "מערכת היחסים האישית שלי עם השרה שקד היא מצוינת. יש בינינו הידברות גם במהלך פגישות תכופות וגם באמצעות מסרונים שבמסגרתם אנו פותרות בעיות. בתום תקופה ראשונית, איך אגדיר זאת, שבה האחת בודקת את השנייה ומתקיימת במהלכה הסתגלות הדדית, אני חושבת שפיתחנו מערכת של כבוד הדדי והערכה".

עוד הוסיפה נאור: "זה נכון שהיו מקרים שזכו לתהודה תקשורתית, אבל צריך להביא בחשבון את העובדה שסוגיות נפיצות רבות נסגרו בהסכמה כאן בלשכתי או בשיחות טלפון. את זה הציבור לא יודע כלל. זה נכון שהיו כמה עניינים שנראו לציבור כצחצוחי חרבות, אבל לכל אחת מאיתנו יש את תפקידה במערכת וכל אחת מאיתנו רוצה לשמור על המערכת. בסופו של דבר, למרות צחצוחי החרבות, הגענו להסכמות".

בשבועות האחרונים מצאה עצמה נאור מתמודדת עם הפגנות מול ביתה, בעקבות פסיקת בג"ץ בנושא גירוש מבקשי המקלט. "אין לי כל בעיה שיפגינו ואפילו ביקשתי שלא ירחיקו אותם משם", הסבירה. "זו עמדתי האישית ואני מייצגת כאן את עמדתי האישית בלבד. איש ציבור צריך לדעת לחיות עם זה. חייתי עם זה כשופטת בית משפט השלום ואני חיה עם זה גם כנשיאת בית המשפט העליון, צר לי רק על שכניי שנאלצים לסבול מכך. ושוב, הנחתי המשפטית היא שאסור להפגין ליד ביתו של איש ציבור, אלא רק ליד משרדו, אבל אני באופן אישי חיה עם זה בשלום".

לדברי נאור, גם תהליך בחירת השופטים סובל מפוליטיזציה. "תמיד הייתה פוליטיזציה", המשיכה. "הרכב הוועדה לבחירת שופטים מחייב להגיע לפשרות, אין בזה ספק. עם זאת, אני חושבת שכל גורמי הוועדה פעלו כמיטבם כדי שלא ייכנסו למערכת אנשים לא מתאימים וכדי שאיכות השופטים תהיה גבוהה".

עוד היא הוסיפה: "האם אני חושבת שבוועדה לא צריכים לשבת פוליטיקאים? אני סבורה שלא צריך לגעת בהרכב הוועדה, כי כאשר נוגעים – אתה אף פעם לא יודע מה קורה. אני חושב שהשיטה הנוכחית היא טובה ומאוזנת ולא הייתי משנה אותה כלל".