בעלי המרכולים הסוגרים את שעריהם בשבתות בעיר תל אביב, והיו אלו שעתרו לבג"ץ, הגיבו בצער רב לפסיקת בג"ץ המתירה חוקית את רמיסת כבוד השבת בעיר. מתברר, כי מלבד פגיעה אנושה בחומות הדת, השופטים אף פגעו אנושות בעסקים הקטנים

פסיקת בג"ץ היום, המתירה למעשה באופן חוקי את פתיחת העסקים בעיר תל אביב תוך רמיסת קדושת השבת, התקבלה בזעם רב גם בקרב העותרים, בעלי המרכולים בעיר העברית הראשונה שמבקשים יום מנוחה וסוגרים את שעריהם ביום השבת.

מלבד פגיעה קשה ואנושה בכבוד השבת, פגעו השופטים גם בזכויותיהם של החלשים ורמסו בצורה גסה את בעלי העסקים הקטנים. אחד הבולטים בהם, הוא קובי ברמר, בעל מכולת ברחוב שיינקין בעיר, שהגיב היום לפסיקת בג"ץ באמירה כי "מי שעבריין מנצח".

"זו החלטה אומללה שהייתה ידועה מראש. תיאטרון האבסורד. מה שיש פה היום זו הצגה. זו פסיקה שאומרת: 'אנחנו בעד הגדולים, הקטנים צריכים להיכחד'", אומר קובי, המבקש להמשיך ולסגור את חנותו ביום השבת, להימנע מחילול קדושתה ולנוח ביום זה.

לדבריו, בעבר עוד הייתה אכיפה מספקת בבתי העסק הפתוחים בשבת. "התחלנו את המאבק לפני 11 שנה. היו שולחים פקחים ונותנים דוחות למי שפותח בשבת. היום, מי שעבריין מנצח", אמר. "מי שפתח סניפים וצפצף על החוק, ידע שיש לו גיבוי של בית המשפט והרשויות וניצח אותנו. העסקים הקטנים ימשיכו להילחם במישור הפוליטי ונתפקד 12 אלף בעלי עסקים, כנראה לליכוד, ומתוך הליכוד נשפיע ונשנה את החוקים".

רועי לחמנוביץ, מנכ"ל קואלציית "שבת שוויון", אמר כי "אין ספק שכתוצאה מפסיקת העליון יפגעו מאות סוחרים ברמה המשפחתית וברמה הכלכלית". ואולם, לדבריו, הוא סומך על חוק עוקף בג"ץ. "אנחנו רואים בנזק זה נזק זמני. הפתרון לתיקון העוולה יגיע מהמערכת הפוליטית. הגיעה העת שראשי הקואליציה, מפלגות דתיות חרדיות ובכלל, שעבורם השבת היא בעלת משמעות, לא יתנו לפסיקה הזאת להתקרר וכבר ביום ראשון יביאו אלו הדואגים לשבת חוק שבת שיתקן פסיקה זו ויאפשר למאות בעלי עסקים לנוח בשבת".

זעזוע בקרב עם מקדשי שביעי: בג"ץ התיר חוקית חילול כבוד השבת

חברי סיעת יהדות התורה החליטו להעלות לדיון בכנסת את הצעת החוק לתיקון פקודת העיריות (חובת אישור חוקי עזר שעניינם ימי המנוחה על ידי שר הפנים), התשע"ז – 2017, המחייבת אישור שר הפנים לכל היתר של רשות מקומית לפתיחת עסקים השבת.

"במשך אלפי שנים מסרו היהודים את נפשם על שמירת השבת", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק מטעם יהדות התורה. "גם בתקופות קשות בהיסטוריה של העם היהודי, שבהן ניסו גורמים שונים לגזור גזירות ולאסור את שמירת השבת דוגמת זמן שלטונם של היוונים, הרומאים והקומוניסטים, ששמירת השבת הייתה כרוכה בסיכון לגזר דין מוות או בהגליה לסיביר, שמרו היהודים על השבת במסירות נפש".

בהצעת החוק מוזכר פסק הדין של בית המשפט העליון המתיר פתיחת מרכולים בשבת, ונמתחה ביקורת נוקבת על עמדת העליון, שלטענת יוזם ההצעה ניתנה בניגוד להחלטת הרשות המבצעת. "פעילות מסחרית המתקיימת בשבת פוגעת בבעלי עסקים קטנים שאינם יכולים להתחרות בגופים מסחריים גדולים המקיימים פעילות בשבת", נכתב בדברי ההסבר.

בהסבר להצעת החוק של ח"כ משה גפני נכתב עוד כי "אישור לפתיחת עסקים בשבת מעניק הלכה למעשה היתר לטייקונים תאבי בצע להתעשר ביום המנוחה על חשבונם של עובדיהם הזוטרים, אשר במקום לבלות את יום המנוחה השבועי בשלווה בחברת בני משפחותיהם, נאלצים לוותר עליו ולעבוד ברשתות בעלי הממון.

"לפיכך, מוצע לקבוע כי לא יהיה תוקף לחוק העזר המסדיר פתיחת עסקים וסגירתם ביום המנוחה, אלא אם כן אושר חוק העזר על ידי שר הפנים. כמו כן, לאור הפרת הסטטוס קוו בעקבות החלטת בג"ץ על אישורו של חוק עזר לעיריית תל אביב, מוצע לקבוע כי כל חוק עזר בעניין פתיחת וסגירת חנויות ומסחר שנחקק לאחר 1 בינואר 2014 לא יהיה תקף, אלא אם כן קיבל את אישורו של שר הפנים".

פסק דין מכור מראש: הערכות להחלטת בג"ץ בעניין המרכולים בשבת