עשרות תושבי דרום תל אביב הדורשים לגרש את המסתננים הפגינו מול בית הנשיא במהלך טקס פרישתה של נשיאת בית המשפט העליון: "מאסנו בפיראטיות המשפטית של בג"ץ". הנשיא יצא אליהם: "כולכם בשר מבשרי, החובה שלנו היא כלפיכם כמו לכל האזרחים"

בזמן שנשיאת בית המשפט העליון הנכנסת הושבעה לתפקידה בבית הנשיא, תושבי דרום תל אביב הפגינו מחוץ למעון הנשיא על "הפיראטיות המשפטית של בג"ץ" בנושא המסתננים.

נשיא המדינה ראובן ריבלין יצא אל המפגינים, והם קראו לעברו: "אנחנו רוצים לשמוע אותך, יש לנו זכויות אזרח ואנחנו סובלים". ריבלין ענה להם: "בני עמנו קודמים לכל עם אחר, כולכם בשר מבשרי, החובה שלנו היא כלפיכם כמו כל אזרחי המדינה ולכן יש דבר שאנחנו צריכים לפתור אותו".

"למה לא באת אלינו?", מחו המפגינים. ריבלין השיב: "אפשר היה למצוא פתרונות. יש לנו בעיה לא פשוטה, אני יודע שהיום מטפלים כי היום הדברים אפשריים הרבה יותר, כי אין יותר גל של נכנסים. אני יודע שכל מערכות הממשלה מכוונות כדי להביא לידי פתרון. אני לא בטוח שדברים זזים כל כך מהר. אני יודע את זעקתכם ומקבל באהבה, אם כי בכאב, גם זעקות על יד בית הנשיא – זעקות של אנשים שכואב להם. אני רק בא ואומר לכם, להבטיח הבטחות אני לא יכול".

אחד המפגינים הטיח בריבלין: "שנינו יודעים שאין מלחמה באריתראה. על סמך איזו מלחמה אתם קוראים להם פליטים?" ריבלין ענה: "נכון, צריך לקבוע מי הוא פליט ומי הוא לא פליט".

מפגינה נוספת סיפרה לנשיא: "אמא שלי גרה בדרום תל אביב, בשנת 2010 המדינה שלחה אוטובוסים יום יום ושפכו אותם לתוך שכונת נווה שאנן. אמא שלי הלכה למכולת ומסתנן שיכור הרג אותה. למישהו בכלל אכפת ממני? אתם רק דואגים למסתננים, מה איתי?".

"אני שמעתי את זעקתך", ענה ריבלין. " זעקתך היא זעקה שאני הייתי זועק. אני רק רוצה לומר שיצאתי אליכם כי אני חושב שחובה לצאת לכל מפגין בישראל ולשמוע את טענתו".

בהפגנה השתתפו גם פעילי תנועת "אם תרצו" שקראו לשנות את מדיניות בית המשפט המפלה את אזרחי ישראל.

ראש אגף מדיניות בתנועה, אלון שוורצר, אמר בהפגנה: "באנו להזכיר לנשיאה הנכנסת של בית המשפט העליון כי אזרחי המדינה אינם שקופים וגם להם יש זכויות אדם. אנו מצפים מבג"ץ לשרת בראש ובראשונה את האינטרס של אזרחי ישראל ולא של ממשלות זרות המשתמשים בארגוני דה-לגיטימציה שונים כדי לפגוע השכם וערב בחייהם של תושבי דרום תל אביב, המשפחות השכולות וחיילי צה"ל".