מסמך מסווג של השב"כ, שהועבר לאחרונה לבקשת היועץ המשפטי לממשלה, לידי המחלקה לחקירות שוטרים, הוביל לפתיחה מחדש של חקירת אירוע אום אל חיראן, ולעימות במערכת אכיפת החוק. אלשיך: "'העלמת' המסמך מגיעה לכדי בידוי ראיות ושיבוש חקירה"

מסמך מסווג ורגיש של השב"כ שהועבר, לבקשת היועץ המשפטי לממשלה, לידי המחלקה לחקירות שוטרים, הוא הדבר שגרם להחלטת פרקליט המדינה שי ניצן להורות מחדש על פתיחת החקירה, כך דווח הערב לראשונה בחדשות 2.

על פי הדיווח, גורמים המעורים בפרטים הסבירו כי המסמך מכיל מידע משמעותי, שהשב"כ אסף בזירת האירוע כבר לפני עשרה חודשים. המפכ"ל רוני אלשיך טען כי "מח"ש העלימה את מסמך השב"כ מתיק החקירה", ומדובר בבידוי ראיות ובשיבוש הליכי חקירה.

גורמים משפטיים מסרו בתגובה כי "מדובר במסמך פנימי של השב"כ, שלא היה ידוע למח"ש על קיומו עד לאחרונה. מיד כשנודע למח"ש על קיומו, התבקש שב"כ להעבירו לידי מח"ש. המסמך הועבר, נלמד והוחלט שיש צורך לבצע השלמות חקירה נקודתיות. מיד לאחר שתושלם החקירה תגובש חוות דעת עדכנית, ותועבר לפרקליט המדינה".

בתוך כך, אמש פורסם תיעוד מהאירוע, שבו נראים שוטרים כשהם מרססים את חבר הכנסת איימן עודה, שנכח במקום, בגז מדמיע.

בסרטון, שצולם על ידי צלם רשת אל ג׳זירה מוראד סעיד, נראה ח"כ איימן עודה מלווה במספר פעילים, זמן קצר לאחר שנשמעו בכפר צרורות הירי שמאוחר יותר התברר כי הרגו את אבו אלקיעאן. עודה מנסה להתקרב לאזור הירי כדי להציע עזרה ולבדוק האם יש נפגעים.

בתיעוד נראים השוטרים חוסמים את דרכו של יו"ר הרשימה המשותפת, מתקהלים סביבו, דוחפים והודפים אותו ואת הפעילים ואף מרססים לעברם ספריי פלפל.

כשעודה מתעקש לנצל את חסינותו ולהתקרב לאזור הירי, שולף אחד השוטרים ספריי גז פלפל ומרסס אותו ישירות בפניו. עודה נרתע לאחור. אז נורים מספר רימוני הלם בדיוק לעבר המקום בו הוא רוכן כהוא מנסה להתאושש מהכאב בעיניו. כמה דקות מאוחר יותר נפגע ח"כ עודה מירי כדורי ספוג בראשו ובגבו, אולם ירי זה אינו מתועד בסרטון.

"מסכת השקרים וההסתה של המשטרה והממשלה ממשיכה להיחשף, כל מה שאנחנו טענו מהרגע הראשון מתברר כאמת לאמיתה", אמר ח"כ עודה בעקבות חשיפת הסרטון המתעד את תקיפתו. "האחריות על האובדן הנורא של משפחות אבו אלקיען ולוי היא של ארדן ואלשיך והם היו צריכים להתפטר עוד באותו יום.

"כמעט שנה עברה, ונראה שמח"ש במקום לעסוק בחשיפת האמת והבאת האחראים לדין עסוקה בטיוח של הפרשה. אנחנו ממשיכים לדרוש שוועדת חקירה עצמאית תבדוק את אירועי הדמים באום אל חיראן מרגע קבלת ההחלטה ועד לתוצאות הטרגיות. הצדק היחיד שאנחנו עוד יכולים להציע למשפחת אבו אלקיען היא בחשיפת האמת ובהכרה בכפר אום אל חיראן ובהישארות התושבים על אדמתם ועל כך נמשיך להיאבק".