היסטוריה בבית הלבן: נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הכריז הערב (שעון ישראל): ירושלים היא בירת ישראל. הוא הוסיף: "הנחתי להתחיל בהכנות להעברת השגרירות". על פתרון הסכסוך אמר טראמפ: "אני בעד 2 מדינות רק אם 2 הצדדים יסכימו לכך"


"כשנכנסתי לתפקידי הבטחתי להסתכל על האתגרים העולמיים בעיניים פתוחות וחשיבה רעננה", אמר טראמפ בפתח נאומו. "לא נוכל לפתור את הבעיות שלנו על ידי אותן הנחות שגויות והאסטרטגיות כושלות שהיו לנו בעבר. ההכרזה שלי היום מסמנת התחלה חדשה בטיפול בסוגיה הישראלית-פלסטינית.

"ב-1995 אימץ הקונגרס את ההחלטה לגבי השגרירות האמריקנית שמעודדת העברת השגרירות והכרה בירושלים כבירת מדינת ישראל. החוק הזה עבר ברוב גדול בקונגרס באותם ימים ואושר על ידי הצבעה קול אחד בסנאט, אבל במשך עשרים שנה כל נשיא קודם ניצל את היכולת שלו כדי לדחות את העברת השגרירות וסירב להעבירה או להכיר בירושלים כבירת ישראל. נשיאים דחו את ההחלטה הזאת מתוך אמונה שזה יקדם את השלום. הם עשו את השיקול שלהם בהתבסס על עובדות שהם חשבו שנכונות לאותם ימים. עם זאת, לאחר שני עשורים של דחיות, אנחנו לא קרובים יותר להסכם.

"אין צורך לחזור על אותה נוסחה כמו בעבר ולקוות לתוצאה טובה יותר. לכן קבעתי כי זהו הזמן להכיר באופן רשמי בירושלים כבירת מדינת ישראל. בעוד נשיאים קודמים הבטיחו זאת בקמפיינים שלהם הם נכשלו ולא סיפקו את הסחורה, היום אני מספק את הסחורה. זה צעד שהיה צריך לעשות מזמן כדי לקדם את תהליך השלום ולהשיג הסכם ארוך טווח. ישראל היא מדינה ריבונית עם זכות כמו כל מדינה ריבונית אחרת להכריע מהי בירתה. הכרה בעובדה הזאת היא תנאי הכרחי להשגת שלום.

"ירושלים לא רק הלב של שלוש הדתות אלא גם של אחת הדמוקרטיות המוצלחות בעולם, במשך 70 שנה בנו הישראלים מדינה שבה יהודים, מולסמים ונוצרים, ואנשים מכל הדתות והאמונות, חופשיים לחיות בחירות לפי כל אמונה שהם רוצים. ירושלים חייבת להישאר מקום שבו יהודים מתפללים בכותל המערבי, והמקום שבו מוסלמים יכולים להתפלל באל אקצה.

"זה הדבר הנכון לעשות, וזה משהו שהיה חייב להיעשות. ולכן בעקביות עם ההחלטה של הקונגרס אני מורה להתכונן להעברת השגרירות לירושלים. החלטה זו לא מיועדת להרחיק אותנו מהניסיון להשיג הסכם בין ישראל לפלסטינים. אנחנו רוצים הסכם שיהיה דיל מעולה גם לישראלים וגם לפלסטינים. אנחנו לא עושים החלטה על נושאים סופיים כמו השליטה הישראלית בירושלים והגבולות. השאלות האלה עדיין על השולחן והצדדים יצטרכו להכריע. ארה"ב נשארת מחויבת לסייע להשיג הסכם שלום שהוא מקובל על שני הצדדים".

עיריית ירושלים העירה את חומות העיר העתיקה בדגלי ארה"ב וישראל משער יפו לכיוון הר ציון, זאת כאות הערכה לנשיא טראמפ על הכרתו בירושלים. כמו כן תלתה העירייה דגלי ארה"ב לאורך הרחובות אגרון, שז"ר ורופין וגשר המתירים מואר גם הוא בצבעי דגל ארה"ב. בנוסף, הואר גשר המיתרים בדגל ארה"ב.

צילום: פלאש 90


ראש העיר ירושלים ניר ברקת ציין כי "ההודעה הצפויה של נשיא טראמפ להכרה בירושלים כבירת ישראל היא הכרזה היסטורית שמעבירה מסר ברור לעולם כולו כי ארה"ב עומדת לצד העם היהודי, מדינת ישראל וירושלים. כמחווה וכביטוי לידידות האמיצה בין העם האמריקאי לעם ישראל החלטנו להאיר הערב בצבעי דגל ארה"ב וישראל את חומות העיר העתיקה, המסמלת יותר מכל את עוצמת הקשר והחיבור ההיסטורי של העם היהודי לירושלים למעלה מ-3,000 שנה"