כלי תקשורת ערביים דיווחו על עשרות נפגעים במהומות שפרצו ברמאללה, בבית לחם, בטול כרם ועל גבול הרצועה עם כוחות הביטחון, במחאה על ההכרה בעיר ירושלים. "מי שינסה אותנו - נגיב ביד קשה", נמסר מהמשטרה לקראת ההסלמה הצפויה מחר

יותר ממאה מפגינים פלסטינים נפגעו בעימותים עם כוחות הביטחון ברחבי הגדה המערבית ומזרח ירושלים, במהלך המחאה על החלטת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל – כך מסר היום (חמישי) הסהר האדום.

מוקדי העימותים הם ברמאללה, חברון, טול כרם, בית לחם וקלנדיה. בסולטאן סוליאמן שבמזרח ירושלים נעצרו שלושה מפרי סדר פלסטינים, אחרי שחסמו כביש וזרקו חפצים לעבר הכוחות. מעבר גלבוע שבאזור בית שאן נסגר בעקבות התפרעויות בסמוך אליו.

ברצועת עזה דווח על לפחות שלושה פצועים מירי מקרב מפגינים שהתקרבו לגדר המערכת. לפי הדיווחים, כוחות הביטחון משתמשים בירי כדורי גומי ובגז מדמיע. בעקבות החשש מהסלמה, בצה"ל הורו על עיבוי כוחות בשטחים ושליחת כמה גדודים נוספים. כוחות נוספים הועמדו בכוננות וראש הממשלה בנימין נתניהו יכנס התייעצויות ביטחוניות במהלך היום.

בתוך כך, במשטרת ירושלים מסרו כי כוחות הביטחון בעיר ערוכים לכל תרחיש ביטחוני אפשרי. עוד נמסר כי בשלב הזה אין מודיעין קונקרטי שמצביע על הסלמה מתוכננת בעיר. במשטרה ביקשו להבהיר כי יעשו ככל שביכולתם כדי לאפשר את המשך חיי השגרה של תושבי ירושלים אך הדגישו כי "מי שינסה אותנו – נגיב ביד קשה".

הבוקר החלו הפגנות מחאה ברחבי הגדה המערבית, ברצועת עזה ובמזרח ירושלים, שבמהרה הפכו להפרות סדר ועימותים בין כוחות הביטחון לפלסטינים. כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו על מספר פצועים סמוך לגדר הגבול עם רצועת עזה, באזור כיסופים. בצפון נסגר מעבר גלבוע בשל הפרות הסדר באיזור.

//www.jdn.co.il/video/918059

//www.jdn.co.il/video/917807

בתמונות: התפרעויות הפלסטינים בערים שכם וחברון. צילום: פלאש 90