יו"ר ההסתדרות הודיע על השבתת המשק במחאה על תכנית הפיטורים הצפויה בחברת טבע. "נחצו קווים אדומים. המשק כולו יעמוד בסולידריות עם העובדים". במסגרת השביתה תיפסק התחבורה הציבורית, תנועת המטוסים בנתב"ג, קופות החולים והעיריות • כל הפרטים

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הכריז הערב (ד') על שביתה כללית במשק ביום ראשון עד לשעות הצהריים, זאת בעקבות גל הפיטורים הצפוי בחברת "טבע". "המשק כולו יעמוד ביום ראשון: שדה התעופה, בנקים, עיריות, שירות המדינה, קופות החולים. המשק יעמוד ביום ראשון עד הצהריים בסולידריות".

הודעתו של ניסנקורן באה בעקבות כוונת "טבע" לפרסם מחר את תוכנית ההתייעלות שלה, שתכלול פיטורים של כ-2,000 עובדים בישראל וכ-15 אלף עובדים ברחבי העולם, לצד סגירה ומכירה של פעילויות ואיחוד מטות.

בדיון בוועדה לביקורת המדינה, שעסק בתוכנית ההתייעלות, אמרה יו"ר הוועדה, ח"כ שלי יחימוביץ', כי "אני רוצה לקרוא מכאן לשר האוצר משה כחלון וליו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן לא לעמוד מנגד כשאלפי עובדים מושלכים הביתה, לא לשתוק על כוונת הזדון להשליך אותם עם פיצויים עלובים ודלים במיוחד, לנקוט יד קשה נגד הנהלת טבע ולהבהיר להם שמהלך אלים של פיטורים המוניים ופיצוי מגוחך לעובדים, לא רק שלא יחסוך כסף לחברה אלא גם יעלה להם פי כמה וכמה. יש דרכים רבות לעשות את זה".

ח"כ יחימוביץ התייחסה להודעתו של כחלון על הפחתת המכסים ואמרה כי "עם כל הכבוד לקמפיין 'נטו הוזלות', גם 'נטו פרנסה' זה מאוד חשוב, או 'נטו תנאי פרישה'. זה אפילו קצת יותר חשוב מרמקולים, מקרן וטלוויזיה בכמה שקלים פחות".

בסוף השבוע האחרון דווח בסוכנות הידיעות בלומברג כי טבע שוקלת פיטורים של 10,000 עובדים בעיקר מתחומי המחקר והפיתוח ברחבי העולם. על פי הפרסום, המהלך יביא לצמצום הוצאות של 1.5-2 מיליארד דולר בשנתיים הקרובות. עוד עולה מהדיווח כי קצת פחות ממחצית הקיצוץ יבוא מתחומי המחקר והפיתוח.

"מי שאשם במחדל הזה הם רק הדירקטוריון וההנהלה. הם מינפו את החברה. הם עשו עסקאות כושלות, הם טעו בעשרות מיליוני דולרים. הם ידעו להכניס לכיס שלהם מאות מיליוני שקלים בשנים האחרונות" אמר יו"ר ההסתדרות.

"המנכ"ל הנוכחי קיבל דמי חתימה של 20 מיליון דולר, והיחידים שנושאים בעלות הזאת זה העובדים. אנחנו רואים את העובדים נושאים בנטל וזורקים אותם. הצעד הראשון שהמנכ"ל עושה זה פיטורים המוניים בישראל. פשוט בושה".