במהלך אזכרה להרצל, תקף היום הנשיא פרס את ההתנחלויות בטענה כי הם עלולים להביא לאובדן הרוב היהודי במדינה. בימין הגיבו בחריפות

הערב (ג) במהלך אזכרה לבנימין זאב הרצל, שנערכה ב- 'הר הרצל', תקף בחריפות נשיא המדינה את ההתנחלויות וטען, כי הן מאיימות על הרוב היהודי בארץ ישראל, מכיוון שהן מיושבות באזורים המאוכלסים בצפיפות עם אוכלוסיה ערבית, דבר הגורם לשינוי מאיים במאזן הדמוגראפי.

קרא עוד:

[postim]

בדבריו, אמר פרס: "מדינה יהודית ללא רוב יהודי, ספק אם תוכל להישאר יהודית, עצמאות לאומית בעולם הדמוקרטי מחייבת לשמור על רוב יהודי, וזהות לאומית בעולם רב תרבותי מחייבת לשמור על הייחוד הרוחני של העם היהודי".

עוד הוסיף ואמר, כי "כאשר הרצל אמר 'אם תרצו אין זו אגדה', כוונתו לא הייתה ויתור על האגדה, אלא להיפך. ללא רצון באגדה, כלומר בחזון, לא תוכל להתקיים מדינה יהודית". פרס גם הסביר: "כלומר, שלא ניתן לקיים את היהדות ההיסטורית, ללא חזון היסטורי. הרצל הציע לעמו חזון. חזונו של הרצל היה לטווח ארוך. לזמן שאינו זמני. מדינה יהודית חייבת להיות לאורך הימים מקלט בטוח לביטחונו של היהודי ומרכז לחייו הרוחניים".

בימין, לא אהבו בכלל את הדברים שאמר פרס, והגיבו בחריפות.
ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה אמר, כי " הנשיא פרס חילל את מעמד הזכרון של חוזה המדינה באמירות קיצוניות ומפליגות", ניתן היה לצפות ממחולל אוסלו שלאחר למעלה מ1000 הרוגים לפחות יחסוך מהציבור את הגיגיו המפלגים".

יו"ר מועצת ישע דני דיין הגיב גם הוא לדברים ואמר, "הסכנה היחידה שעומדת היום בפני מדינת ישראל כמדינה יהודית, היא רפיון האמונה בזכותנו ההיסטורית על אדמתנו".

מנכ"ל הפורום המשפטי למען ארץ ישראל נחי אייל התבטא ואמר, "בעבר היה לפרס מניות יסוד בבניין ההתנחלויות, חבל שזקנותו מביישת את בחרותו".

דבריו של פרס, נאמרו יום לאחר קביעתה של הוועדה בראשותו של השופט בדימוס אדמונד לוי, כי ההתנחלויות בשטחי יהודה ושומרון אינה נוגדת את החוק הבינלאומי, ולישראלים קיימת הזכות להתיישב בהן.