שמורת טבע או שטח אש? באלעד דורשים לפנות את המוקשים המסוכנים

דניאל, אביו של הילד יונתן סדורף שנפצע היום ביער הסמוך לעיר החרדית אלעד עדכן כי בנו יצא ב"ה מכלל סכנה, טען כי מדובר בשמורת טבע והאשים את צה"ל שלא מפנה משם את הנפלים. מאידך, בצבא טענו כי מדובר בשטח אש צבאי

פיצוץ הנפל סמוך לאלעד: יונתן סמואל סדורף, בן 14, הוא הנער שנפצע קשה בפיצוץ מוקדם יותר היום (ראשון) סמוך לעיר החרדית. אביו, דניאל, אמר בשיחה עם חדשות עשר כי בנו "יצא מכלל סכנת חיים, הוא כרגע מורדם ומונשם".

הפיצוץ, בו נפגעו עוד שני נערים קל, אירע באזור פתוח. אביו של הנער טוען שמדובר בשמורת טבע, אזור בו הילדים משחקים פעמים רבות. לטענתו, באזור אותרו מספר פעמים נפלים של מרגמות, והוא בעצמו הזמין חבלנים של המשטרה, אפילו בשבתות. מנגד, בצה"ל אומרים כי מדובר בשטח אש צבאי.

ד"ר מיכאל שטיין מנהל יחידת הטראומה בבית החולים בילניסון בפתח תקווה אומר כי "הגיעו אליהם שלושה פצועים מפיצוץ, בהם אחד במצב קשה ושניים קל". בנוגע למצבו של סדורף אמר ד"ר שטיין כי עם הגעתו הוא "נלקח לחדר ניתוח לטובת טיפול באיברים פנימיים. בהמשך יצטרך לעבור טיפול בפגיעות גפיים".

יונתן וחבריו יצאו מביתם כדי לשחק בשטח הפתוח, ומצאו את הנפל. לטענת דניאל, אביו של יונתן, הוא לימד את בנו להתרחק מנפלים של מרגמות, אך מסתמן כי הפעם הם לא ידעו מה מצאו. "בחוכמה הטיפשית שלהם הם הרימו וזרקו את הנפל לרצפה" אומר האב, "אחרי פעמיים שלא קרה כלום, הנפל התפוצץ".

לסדורף טענות קשות כלפי המשטרה והצבא. הוא טוען שהחבלנים שמגיעים לטפל בנפלים לא מבינים מדוע מאפשרים לילדים להסתובב באזור ומוסיפים כי הם אינם אמונים על פינוי כלל השטח מהסכנה, אלא שמדובר באחריות הצבא. "עכשיו היה פה עוד חבלן שאמר לנו 'זה הצבא, הם צריכים לטפל בזה'", טוען האב.

זוהי לא הפעם הראשונה בה ילדי אלעד מוצאים עצמם פצועים לאחר שאמצעי לחימה ישנים נמצאים על ידם בשטח, ונפצעים – כך טוען סדורף. "לפני כמה חודשים נפצעו ילדים מרימון שהם מצאו" הוא אמר, "אבל כנראה שזה לא מספיק למדינה הזאת, לא שולחים את הצבא לנקות את השטח. העירייה פנתה אליהם לפני כמה שנים – הצבא בתגובה שלח אוטובוס מלא בטירונים, שראו את זה בתור יום חופש, טיילו באזור, לא מצאו כלום, ונסעו הביתה".

מצה"ל נמסר: "מבדיקה ראשונית עולה כי האירוע התרחש בשטח אש צבאי. מפקד זרוע היבשה, אלוף קובי ברק, מינה צוות בדיקה בראשות ראש מחלקת אימונים, אלוף-משנה ערן שני, לבחינת נסיבות האירוע".

מוקדם יותר היום דיווחנו על בחור חרדי בן 14 ושני ילדים בני 9 ו-11 נפצעו היום לאחר שנפל של פגז התפוצץ בזמן שהם שיחקו בשטח פתוח ביער קולה סמוך לאלעד. הפיצוץ אירע בשטח אש, ובמקום היה פגז ישן. מצבו של הנער מוגדר קשה ושל שני הילדים מוגדר קל. פרמדיקים וחובשים של מד"א שהוזעקו למקום העניקו טיפול רפואי ראשוני לשלושת הנפגעים שסובלים מרסיסים. בהמשך פונו השלושה לבית החולים בילינסון בפתח תקווה.

פאראמדיק מד"א מיקי נמש וחובש רפואת חירום במד"א-הצלה אלעד ישראל שמש סיפרו: "כשהגענו למקום הייתה המולה רבה, בשטח פתוח מאחורי מסוף האוטובוסים ראינו את 3 הילדים שהיו בהכרה מלאה וסבלו מפציעות מדממות בכל חלקי גופם לאחר שנפצעו מחפץ שהתפוצץ. נער כבן 14 שכב על הקרקע כשהוא במצב קשה ובסמוך אליו היו 2 ילדים כבני 11 ו 9 במצב קל. הענקנו להם טיפול רפואי ראשוני שכלל חבישות ועצירת דימומים וחילצנו אותם מהשטח למסוף האוטובוסים תוך שימוש באלונקות שדה, העלנו אותם לניידת טיפול נמרץ ולאמבולנסים והם פונו במהירות תוך כדי המשך טיפול רפואי לבי"ח בלינסון כשמצבם יציב".

שמוליק אברהם מנהל אגף חירום וביטחון של איחוד הצלה סיפר: "כשהגעתי לזירה יחד עם פרמדיק באיחוד הצלה הענקנו סיוע רפואי ראשוני לשלושה נפגעים (נער ושני ילדים) מהדף שסבלו מפציעות וחבלות ופציעות כתוצאה מרסיסים. תוך כדי הטיפול בזירת האירוע הצטרפו אלינו חובשים נוספים של איחוד הצלה וצוותי כיבוי ולאחר מכן הם פונו לבית החולים".

יחיאל ועקנין, תושב אלעד שמתגורר באזור הגובל עם שטח האש הצבאי, טוען שהכתובת כבר הייתה מרוחה בדם על הקיר. לדבריו, "משרד הביטחון וצה"ל עשו שימוש בשטח לאימונים, זה שטח אימונים היסטורי, וכמו הישראלי המכוער השאירו את הלכלוך אחריהם. וזה לכלוך מסוכן, לכלוך שפוצע לנו את הילדים. ילדים איבדו אצבעות, ילדים נשארו מצולקים לכל החיים, לא ירחק היום שמישהו ימות. כל חודש-חודשיים ילד מתפוצץ".

ועקנין הוסיף, על פי המובא באתר ווינט: "אנחנו פונים כעת במכתב לשר הביטחון, דורשים שראשית כל המשרד יגדר באופן מלא והרמטי את השטח למנוע גישה של ילדים למקום. ובהמשך גם פינוי מלא של כל התחמושת שנותרה שם. לא ננוח ולא נשקוט עד שילדינו יהיו מוגנים".

//www.jdn.co.il/news/israel/923423

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *