בירושלים ארגנו את "הפגנת הבעד" פוליטיקאים שאולי ירוצו יחד לכנסת בבחירות הבאות ובתל אביב מפגינים "נגד השחיתות" כביכול. אחד הנואמים שם בשבוע האחרון, הוא עמי איילון, ראש השב"כ לשעבר שהסביר מדוע היו צריכים להתעלם מהשחיתות של שרון...

מוצ"ש נוסף של הפגנות לפנינו. לאחר תקופה ארוכה של הפגנות נגד היועץ המשפטי לממשלה בעיר מגוריו פתח תקוה – הפגנות שלא הצליחו להתרומם, הבינו המארגנים, ביניהם אלדד יניב שסיפר בזמנו על השחיתות בה היה מעורב יחד עם ראש הממשלה שעבר אהוד ברק, שכדאי להם להעביר את המוקד אל העיר תל אביב, שם יכולים רבים להגיע הפגין בלי להתאמץ, שכן עליהם רק לרדת מהבית…

מאז גדל מספר המשתתפים בהפגנות, ובשיא אף השתתפו בהם אלפים רבים. עם זאת, בשבוע האחרון כבר ניכרת ירידה משמעותית במספר המפגינים, שבין היתר קוראים למעצרו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלטים עם הכיתוב "מושחתים הביתה", ובניסיון נואש לטעון כי לא מדובר בהפגנה פוליטית, אף שלטים הנושאים את המשפט, בו מרבים לאחרונה להשתמש באופוזיציה: "לא ימין ולא שמאל – ישר".

השבוע, החליט העיתונאי יועז הנדל, הכותב טור שבועי בעיתון ידיעות אחרונות, תחת המו"ל נוני מוזס הזכור מתיק 2000 בעקבות שיחותיו עם נתניהו, להכריז על הפגנת "אנשי ימין" בירושלים. למרות הרעש התקשורתי הנרחב לקראת ההפגנה, הגיעו כשלוש מאות איש בלבד להפגנה, בה נאם גם שר הביטחון לשעבר משה יעלון.

אודות מארגני ההפגנה, מזכיר מתי טוכפלד בטור שפרסם בעיתון ישראל היום, "מפלגת הישראלים, סיפר בדרמטיות אלדד יניב לרני בלייר באחד מסרטוני התעמולה האינטרנטיים של מפלגת ארץ חדשה, שבראשה עמד, היא המצאה של נוני מוזס שנועדה להפיל את נתניהו. מי שהיה אמור לעמוד בראשה, אמר, הוא יועז הנדל, ראש מערך ההסברה של נתניהו, שמאז עזב את הלשכה חזר ל"ידיעות אחרונות" וקיבל טור עוד יותר גדול ממה שהיה לו. לדברי יניב, ברגע האחרון החליט הנדל שהוא לא מתמודד ונטש את העניין.

Gershon Elinson/Flash90

"נוני מוזס ויועז הנדל עדיין יחד. מה שהשתנה הוא מיקומו של יניב בפאזל. מחושף המהלכים הפוליטיים הנועז של קמפיין בחירות 2013, נראה שיניב הפך לחלק ממנו. אחרי שהצליחו בליכוד להדביק להפגנת רוטשילד דימוי של הפגנת שמאל, מנסה כעת הנדל לסחוף גם אנשי ימין למאבק נגד נתניהו. וכל זה עם רוח גבית עזה מעיתון הבית, שבו היגג הנדל לראשונה את יוזמת הפגנת הימין, ומאז ועד היום התמלאו עמודי החדשות בו בדיווחים שוטפים על ההכנות להפגנה ועל המשתתפים הצפויים להשתתף בה, משל היו אלה דיווחים חדשותיים אובייקטיביים.

"רק דבר אחד שכחו לספר: הנואם המרכזי באירוע יהיה שר הביטחון לשעבר משה יעלון, שמאז התפטרותו מהממשלה הפך למבקרו החריף של נתניהו על כל נושא שבעולם, מביטחון ועד שחיתות. אותו יעלון, כך על פי דיווחים רבים, נפגש לא פעם עם יועז הנדל והציע לו להצטרף לתנועתו החדשה. לפחות באחד הדיווחים צוין כי מדובר בהצטרפות למקום השני ברשימה.

טוכפלד שואל: "האם ההפגנה נגד השחיתות היא לא יותר מאשר אירוע ההשקה של התנועה החדשה שתתמודד נגד הליכוד בבחירות? יתרה מכך, הייתכן שמו"ל "ידיעות אחרונות" ארנון (נוני) מוזס שוב מנסה להטריל את המערכת הפוליטית עם מפלגה חדשה – פעם נוספת באמצעות הנדל ועם שחקן החיזוק החדש יעלון? האם מדובר למעשה בהפגנוני? ימים יגידו.

מלשכתו של שר הביטחון לשעבר יעלון נמסר בתגובה ל"ישראל היום" כי "שלטון החוק והמאבק בשחיתות אינם עניין פוליטי, אך ברור שרק בדרך פוליטית דמוקרטית יהיה ניתן להחליף את מי שתחת שלטונו ומתחת לאפו השחיתות פורחת ושלטון החוק בסכנה. יעלון רואה בכל מאמץ ציבורי להגנה על שלטון החוק מעשה מבורך למען אזרחי ישראל בלי קשר לעמדותיהם הפוליטיות".

יועז הנדל מסר בתגובה לישראל היום: "אני מאוד מעריך את משה יעלון, ואם הייתי רוצה להיות בפוליטיקה זה היה קורה בשתי המערכות האחרונות. אם ארצה להיות בפוליטיקה אני לא צריך הפגנה בשביל זה".

ממפלגת הליכוד נמסר בתגובה: הימין לא קונה את הבלוף. כולם מבינים שזו לא הפגנה נגד השחיתות אלא הפגנת לויין של השמאל ברוטשילד בחסות אלדד יניב ונוני מוזס שכל מטרתה להפיל את ממשלת הליכוד. מצביעי הימין לא מתרשמים מקומץ של נאיבים ואינטרסנטים שמשתפים פעולה עם השמאל והם לא יחזרו על הטעות של הפלת ממשלת ליכוד והבאת אסון אוסלו ג על מדינת ישראל.

רוצים להפיל את נתניהו בשם "המלחמה בשחיתות"

התחקירן קלמן ליבסקינד, כותב בעיתון מעריב כי חלק גדול מהאנשים שמתבטאים עכשיו ברטט ומסבירים שהשחיתות חמורה יותר מהגרעין האיראני, כבר קיבלו בעבר משר ההיסטוריה את ההזדמנות להתייצב מול השחיתות הזו, ובחרו לחבק אותה אל לבם באהבה. מאבק דמוקרטי להחלפת השלטון? הכי לגיטימי בעולם. יציאה לרחובות כדי להפיל את הממשלה? אקט אזרחי מכובד. אבל בואו נהיה ישרים. בואו נגיד את האמת.

ליבסקינד כותב: "בואו נדמיין לרגע שבנימין נתניהו היה מוביל עכשיו תהליך של התנתקות מיהודה ושומרון. ממש ככה. 500 אוטובוסים לפינוי, 200 שופלים להריסה, 100 תלמידי ישיבה נגררים החוצה מבית המדרש באלון מורה, וראש ממשלה אחד שמכריז: "יש פתרון לכל מתיישב". האם גם אז היינו רואים את שדרות רוטשילד עמוסות בעשרות אלפי אנשים? האם גם אז היינו שומעים את כל האגף השמאלי של המערכת הפוליטית דורש מנתניהו ללכת הביתה כאן ועכשיו, כי ראש ממשלה שמקבל סיגרים לא יכול להחליט על מהלך דרמטי כזה?

"רגע, למה לעסוק בניחושים, בהימורים ובספקולציות? הרי החברים האלה כבר עמדו פעם אחת מול מבחן כזה, עם אריאל שרון ופרשיות השחיתות שלו, ובחרו לעצום עיניים. לא שחיתות הם ראו, לא מיליונים שנחתו בחשבון הבנק, כלום. לא רק שהם לא דרשו ממנו להניח את המפתחות. הם, חברי מפלגת העבודה, אלה שקוראים עכשיו לנתניהו להתפטר, הצטרפו אז לממשלתו על מנת לחזק אותו.

Flash 90

"כדי להבין עד כמה גדולה הצביעות, צריך היה לשמוע בשבוע שעבר את דבריו הנוגעים ללב של ראש השב"כ לשעבר, עמי איילון, בהפגנה בכיכר הבימה. צריך מנהיגות נקיית כפיים ולא מושחתת, הזכיר לנו איילון מושכלות יסוד. "השחיתות השלטונית מסוכנת לישראל יותר מחמאס, חיזבאללה ואיראן… מנהיגות מושחתת – אין לה מוסריות לחתום על שלום ולעשות ויתורים. למנהיגות מושחתת אין סמכות לחוקק חוקים, כי הם הופכים את כולנו לשותפים לשחיתות".

"מרגש. כל כך מרגש שכמעט אפשר היה לשכוח שאותו עמי איילון הסביר ל"הארץ" כמה חודשים לפני ההתנתקות, שאומנם שרון הוא אדם לא ראוי, אבל ההתנתקות יותר חשובה ממלחמה על ניקיון כפיים. "היום, כל עוד היועץ המשפטי לממשלה לא קבע ששרון עבר עבירה", התפלפל אז, "אפשר לשרת בממשלתו כדי לסייע לו ליישם את ההתנתקות. אבל במערכת הבחירות אני אלך ואומר לאנשים: 'שרון אינו ראוי להמשיך להוביל כראש ממשלה. אדם שבניו משמידים ראיות כדי לא להעיד נגדו ושומרים על זכות השתיקה, הוא אדם לא ראוי, לדעתי". אז כשיש התנתקות אפשר לחיות עם ראש ממשלה לא ראוי, וכשאין התנתקות, לא? הרי גם ביחס לנתניהו, היועץ לא קבע עדיין שהוא עבר איזושהי עבירה.

איתמר פליישמן דג השבוע ממעמקי הרשת קטע חביב מלפני כמעט 13 שנה, שבו נראה בנימין בן אליעזר, הוא ולא אחר, כשהוא מסביר לבן כספית למה מפלגת העבודה הצטרפה לממשלת שרון, למרות כל מה שכולנו יודעים עליו. "איך זה יכול להיות שעד שאתם נכנסים לממשלה אתם מדברים כל הזמן על שחיתות, ואיך שאתם נכנסים ומקבלים את הוולבו והכיסא עם ריפוד הצבי, השחיתות כבר לא באג'נדה", שאל כספית. "אני לא אמרתי שזה לא מעניין", השיב פואד, "אני אמרתי שכל אחד יש לו את האג'נדה שלו… אנחנו היום נמצאים שם בגלל דבר אחד, שבלעדינו לא הייתה שום התנתקות".

פואד, רק למען ההיסטוריה, לא היה שם לבד. גם שמעון פרס, ויצחק הרצוג וחיים רמון ועוד כמה אחרים היו מוכנים לסתום את האף איתו, וזה עוד לפני שהזכרנו את ציפי לבני, שגם טיוטת כתב האישום באשמת שוחד, שהניחה פרקליטת המדינה, עדנה ארבל על שולחנו של היועץ המשפטי, נגד שרון, לא הפריעה לה להמשיך לשבת מעדנות בממשלתו.

אז אם השמאל חושב שלטובת צורך מדיני, לגיטימי לשים בצד את חוש הריח ואת הדאגה לטוהר המידות – ולפחות כרגע, השחיתות של שרון אז נראית גדולה יותר מהשחיתות של נתניהו היום, בטח בהיקפה הכספי, למה לא לגיטימי שהימין יחשוב כך גם הוא, ויסביר שמבחינתו התפקוד המדיני של נתניהו חשוב יותר מסיגרים?

ליבסקינד ממשיך: "צריך להודות שיש מעט דברים נלעגים יותר מאשר לראות את ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, מותח ביקורת על נתניהו. "די לשחיתות", הוא צייץ לפני כמה ימים בטוויטר, "די למושחתים". ברק נבחר לראשות הממשלה בזכות אחד התרגילים המכוערים שראתה הפוליטיקה שלנו. בציניות שאין שנייה לה, הועברו אל הקמפיין שלו כספים מקרנות שנועדו לסייע לחלכאי החברה ולנדכאיה: קרן אחת שקמה למטרות צדקה, ובעיקר לשם הקלה על העוני והמצוקה בישראל; קרן שנייה שמטרותיה הרשומות היו "סיוע לנזקקים בתחומי חינוך, בריאות, רווחה ותרבות בישראל, הענקת מלגות וסיוע למוסדות רפואיים, מוסדות מחקר ואקדמיה, מרכזים קהילתיים, מוסדות ופעולות תרבות, סיוע לעולים ולאוכלוסיות חלשות".

"רגע לפני הבחירות נרשמו שורה של עמותות שסייעו לו להיבחר, כשהן מסתוות כארגוני עזרה לחלשים ולמסכנים. עמותה אחת, רק לצורך הדוגמה, דיווחה על עצמה כמי שפועלת "להגברת המודעות למצוקות החברתיות בישראל", ל"אחדות בעם ישראל", ול"שינוי המצב החברתי הקיים בישראל". עמותה אחרת נרשמה כמי שבכוונתה לפעול "למען תושבי השכונות ואזורי המצוקה בכל הערים והיישובים בישראל".

"מיליון סיגרים לא יגיעו לשחיתות המוסרית של מי שחשב להריץ מועמד לראשות ממשלה, למכור לנו את דאגתו לנושאי חברה, לספר לנו כמה חשובה לו "הזקנה במסדרון", ואז להשתמש בכל אלה כדי להעביר מעל הראש שלהם מיליונים לטובת הבחירות. עזבו אם זה פלילי או לא. יכולה להיות התנהגות מושחתת ציבורית מזו?

בעצם למה לעזוב את העניין הפלילי? צריך לספר שהייתה חקירה. שהיא נסגרה. שהיועץ המשפטי לממשלה הסביר ששני קשיים מרכזיים השליכו באופן מהותי על התמשכותה של החקירה הזו, ועל יכולתה להגיע לחקר האמת. אחד מהם היה "שתיקתם של מרבית הנחקרים המרכזיים…". אחד השותקים האלה היה, כזכור, יו"ר האופוזיציה הלוחמת בשחיתות, יצחק הרצוג. "גם בהקשר של עו"ד הרצוג", כתב אז היועץ המשפטי, "יש לזכור כי הסובבים אותו שמרו על שתיקתם במשטרה, וכי הוא עצמו, מלבד טענתו שנטענה בחקירה, כי החקירה אינה לגיטימית בשל ה'הסתמכות', לא מסר כל הסברים עובדתיים אשר לפעילותו בנוגע למימון העמותות".

רגע, הבהרה חשובה. אם הבנתם בטעות שאהוד ברק קשור לכל הסיפור הזה, אני חוזר בי. לא קשור. הוא ואנשיו טענו שהוא לא ידע מזה כלום. רשת עמותות הריצה אותו לראשות הממשלה, מיליונים זרמו, הגיס שלו ניהל את העניינים, ואף אחד לא סיפר לו דבר. הגיוני? בטח הגיוני. כלומר, זה לא הגיוני שנתניהו לא ידע מה עושה העורך דין שלו בעניין הצוללות, אבל זה לגמרי הגיוני שאהוד ברק לא ידע איך מריצים אותו לראשות הממשלה ומאיפה מגיע הכסף. נדמה לי שאפשר להסכים על כך שבכל הדיבור הזה על ההפגנות, אפשר לוותר על עיסוק רחב מדי בעניינו של אלדד יניב, מי שבמשך שנים התפרנס מהמושחתים ומהשחיתות, ועכשיו, אחרי שעשה מהם הון, מתפרנס פוליטית מהמחאה נגדם.

מהפך: היחס של התקשורת אל מפכ"ל המשטרה

"אבל אם יש משהו שמוכיח יותר מכל ששום דבר כאן לא ענייני, שהכל פוליטי, ושהכל מוכוון אך ורק למלחמה בנתניהו, זה המהפך המופלא שחל ביחסם של השמאל ושל הרוב המוחלט של אמצעי התקשורת אל מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך", ממשיך קלמן ליבסקינד שקורע את מסכת הצביעות מעל פניהם של מארגני ההפגנות.

Yonatan Sindel/Flash90

"זוכרים מה עשו לו בשמאל, בקרב ערביי ישראל ובעיתונות, אחרי אירועי אום אל חיראן? אחרי שקבע שיעקוב אבו אלקיעאן היה מחבל שדרס במתכוון שוטר? זוכרים עד כמה התעצמה עוד יותר הביקורת עליו, כשחשפנו שהמחלקה לחקירת שוטרים לא מצאה שום אינדיקציה לכך שמדובר באירוע טרור? אלשיך נשחט אז שחיטה כשרה. שום חזקת תמימות לא עמדה לו. אף אחד לא היה מוכן לסלוח לו ולקבל את האפשרות שהוא נשען בהכרזתו על מה שלימדו הממצאים בשטח. שבחקירות כאלה אפשר לטעות, בטח כשמדובר בתחקיר ראשוני.

"ואז, מה קרה? בשבוע שעבר חשף עקיבא ביגמן ב"ישראל היום" שכבר בליל האירוע העביר השב"כ לאלשיך את חוות דעתו שלפיה מדובר בתאונה ולא בפיגוע. שמהרגע הראשון לא הייתה שום אינדיקציה לקשר של אותו אבו אלקיעאן לדאע"ש. שאלשיך התעקש לספר לנו את ההפך, למרות חוות הדעת הזו. הכותרת הזו הייתה אמורה לזעזע פה את אמות הסיפים. קודם כל את אמות הסיפים של מי שבתחילת הדרך אכלו למפכ"ל את הראש וטענו שכל האמירות שלו נובעות מראייה גזענית ומתפיסת עולם שרואה בכל ערבי מפגע. הנה, היו צריכים לצרוח כל מי שיצאו נגדו, עכשיו יש הוכחה. הנה, הם היו צריכים לנופף בפרסום של "ישראל היום", עכשיו ברור שלאלשיך היו ביד כל הכלים כדי לדעת שלא מדובר בפיגוע. שלמרות זאת הוא החליט להדליק מדורה, ולטפול על הבדואי התמים הזה שהוא טרוריסט.

"אז זהו, שלמרבה ההפתעה הפרסום הזה עבר בדממה מופתית. פתאום התברר שלאף אחד אין עניין לעסוק עוד בפרשה הזו. בדואי מת? אללה ירחמו. ממילא כולנו נמות בסוף. עכשיו אלשיך חוקר את נתניהו, וכל ביקורת עליו עלולה להחליש את החקירה. מה זה כבר משנה מה קרה שם? אבו אלקיעאן הרי ממילא נהרג, אתם רוצים עכשיו להרוג גם את החקירה?".