גשמים עזים, רוחות עוצמתיות, גלים אדירים ושלג כבד בחרמון - כל אלו צפויים להתלוות לסערה שהחלה הבוקר ותגיע לשיאה הלילה ומחר. מד"א, המשטרה, ארגוני ההצלה ויחידות החילוץ השלימו את היערכותן • סקירה, תחזית והנחיות מיוחדות - בפנים

גשמים עזים, רוחות עוצמתיות, גלים אדירים ושלג כבד בחרמון – כל אלו צפויים להתלוות לסערה שהחלה הבוקר ברחבי הארץ ותגיע לשיאה ביום שישי. "הרבה פעמים זורקים לאוויר את המילה 'סופה', אך הפעם אנחנו מסכימים עם ההגדרה. הולך להיות חורף אמיתי", מתריע ד"ר עמית סביר, סגן מנהל השירות המטאורולוגי. "מדובר במערכת מאוד קצרה, אך משמעותית".

על פי התחזית, הגשם יימשך במהלך היום והוא ילווה בסופות רעמים. ייתכן אובך בדרום ובמרכז, בעיקר משעות הצהריים. הרוחות תתחזקנה לעוצמה של 50-30 קמ"ש וקיים חשש להצפות, בעיקר לאורך מישור החוף. הלילה הגשם ייתחזק וייתפשט גם למרכז הארץ.

ביום שישי מזג האוויר יהיה גשום וסוער. הגשם ילווה בסופות רעמים בצפון הארץ ובמרכזה וקיים חשש ממשי להצפות, בעיקר בערי החוף. ינשבו רוחות דרום-מערביות חזקות, בעוצמה של 65-45 קמ"ש, עם משבים של עד 90 קמ"ש. בדרום צפויות סופות חול.

במהלך היום צפוי הגשם להתפשט גם למרכז הנגב, אז תיפסק שם סופות החול. במקביל, קיים חשש לשיטפונות בנחלי המזרח וצפון הנגב. לקראת הערב, בהדרגה, ייחלשו הרוחות והגשם. בשבת שיא המערכת תהיה מאחורינו אבל עד שעות הערב עדיין צפויים גשמים מקומיים והם ייפסקו בהדרגה לקראת הערב.

"זה לא מפתיע שאחרי שעונת הגשם מתחילה לא טוב, חל בשלב מסוים שיפור ומתחילים לקבל מערכות של גשם", אומר עמוס פורת, מנהל אגף אקלים בשירות המטאורולוגי לוואלה!NEWS. "האם עם מערכת גשומה אחת ועוד אחת נכנסנו למחזוריות? זה מוקדם מדי לקבוע. אחרי המערכה הקרובה כנראה שיישאר יבש יחסית עד אמצע השבוע הבא או אפילו סופו, וצפוי שאף יהיה חם יחסית. אז בשורה התחתונה – לא ניתן עדיין לדעת האם מה שאנחנו חווים השבוע הוא שיפור, השלמה, או גמגום. בכל מקרה קיבלנו ואנחנו מקבלים מנה הגונה של משקעים השבוע. גם זה משהו".

האזינו לתחזית המליאה עם אורי בץ:

בתוך כך, כבאות והצלה לישראל סיימה את היערכותה למזג האוויר הסוער הצפוי ברחבי ישראל. ההכנות כללו בדיקת ציוד לרבות סירות גומי, משאבות, מסורים, גנרטורים וציוד חילוץ והצלה נוסף. תחנות הכיבוי יתוגברו בלוחמי אש, יחידת הכיבוי המרכזית ״להבה״ תהיה בכוננות מיוחדת כדי לתת מענה לאירועי חילוץ מורכבות.

צילומים: דוברות כבאות והצלה

אמש, סיימו מתנדבי יחידות החילוץ את ההכנות האחרונות לקראת מזג האויר הצפוי החל מהיום ולמשך היומיים הקרובים. עפ"י התחזיות, ירדו גשמים חזקים, ינשבו רוחות עזות וקיים חשש לשטפונות והצפות במקומות המועדים. קיימת אפשרות לזרימת מים בנחלים שילה וקנה בשומרון וכן עוג'ה ותרצה בבקעה.

יחידת חילוץ שומרון-בקעת הירדן נמצאת בכוננות מוגברת. הצוותים הונחו להיות צמודים אל הציוד האישי. בוצעו תרחישי הגעה של מחלצים אל הנחלים השונים.

//www.jdn.co.il/news/israel/932093

בתוך כך, במגן דוד אדום ערוכים לגשם ולמזג אוויר הקר שצפוי לפקוד בימים הקרובים אזורים רבים ברחבי הארץ וזאת על מנת לטפל בחולים ובנפגעים שונים כתוצאה מנזקי מזג האוויר. מנכ"ל מד"א, אלי בין, הנחה את הכוחות הפועלים בשטח לנקוט בשורת צעדים שתביא אותם למוכנות הגבוהה ביותר על מנת שיוכלו להעניק שירות מלא, מהיר ומקצועי לתושבים גם בתנאי מזג אויר קשים במיוחד.

בין היתר, הונחו צוותי מד"א לאייש את האמבולנסים והג'יפים עם הנעה כפולה (4X4) על מנת לתת מענה רפואי במקומות בהם קיים קושי בעבירות עקב מזג האוויר ולתגבר את המשמרות על מנת להעניק מענה במידה ויהיה ביקוש גובר לשירותי מד"א ופניות במוקד החירום 101 וזאת בנוסף להנחיות נהיגה בטוחה בגשם ובשיטפונות שהופצו לצוותי מד"א, שיאפשרו שמירה על חייהם של אנשי הצוותים הרפואיים.

בעקבות שינויי מזג האוויר, במד"א מפרסמים היום מגוון הנחיות לציבור לחורף בטוח, על מנת שנדע להגן על עצמנו ועל היקרים לנו גם בבית, בהליכה ברחוב ועוד.

על מנת להישמר ולהימנע מפגיעות בגוף ממליצים במד"א לציבור:

במקומות בהם יצטבר קרח או שלג על המדרכות והכבישים, מתבקש הציבור להימנע מלנוע שם שלא לצורך, בשל ריבוי מקרים של החלקה ושבירת גפיים בעבר.

במקרה של הפסקת חשמל- עבור חולים המונשמים בביתם על ידי מכשיר הנשמה, יש לוודא כי סוללות הגיבוי של המכשיר זמינות ומוכנות לשימוש לפרק זמן ממושך.

זהירות מרוחות חזקות:

בעת השתוללות רוחות חזקות ברחבי הארץ, עלולים חפצים רבים להינתק ממקומם, על כן, יש להקפיד לחזק חפצים שונים הנמצאים בחוץ, כגון ריהוט גן, מתקני ייבוש כביסה ועוד על מנת שלא יפגעו בהולכי הרגל ברחובות. חשוב להיזהר במהלך פתיחת וסגירת חלונות שיכולים להיטרק בעוצמה רבה עקב הרוחות הנושבות בחוזקה.

היזהרו ממכשירי חשמל ומכשירי הסקה:

הרעלת חד תחמוצת הפחמן (co), היא קטלנית. הגז עשוי להיפלט כתוצאה משימוש בתנור גז או קמינים הפועלים על גחלים. זהו גז חסר צבע או ריח ולא ניתן להבחין בקיומו עד שמתחילים להופיע סימני ההרעלה, לכן חשוב לנקוט בכללי בטיחות:

אוורור – בזמן הפעלת ההסקה יש להקפיד על אוורור נאות, לשם תחלופת אוויר.

תחזוקה – יש להקפיד על בדיקה תקופתית של מערכת ההסקה באופן שוטף ע"י טכנאי מורשה.

מנע שריפה – הרחק תנורי חימום הפועלים על אש גלויה מחפצים העשויים להתלקח (ספות, שמיכות). אין לייבש בגדים על תנורים כאלה ויש לבדוק טרם חיבור התנור לחשמל את תקינות השקע והתקע. הקפידו למנוע גישה של ילדים לתנור.

שמרו על מכשירי חשמל הרחק מרצפה רטובה ושימו לב למכשירי חשמל באמבטיה ובמטבח.

הימנעו מהפעלת מכשירי חימום בזמן השינה.

סימני הרעלה – סחרחורת, בחילה והקאה, עייפות, חולשה והרגשה כללית רעה. במקרים קשים – גם אבדן הכרה. זהו מצב חירום רפואי מסוכן, ויש לנהוג מיד על פי ההנחיות הבאות.

ערנות מצילה חיים! במקרה של הופעת הסימנים לעיל בבית שמופעלת בו מערכת הסקה, סגור מיד את המערכת, אוורר את הבית והזעק את מד"א באמצעות אפליקציית 'מד"א שלי' או בטלפון חירום 101.

שימרו על חום גופם של קשישים, תינוקות וחולים המרותקים למיטתם:

יש להלביש אנשים מקבוצות אוכלוסייה אלה בשכבות של בגדים קלים, שיאפשר תנועה (תנועה מייצרת חום), יש לכסות אותם בשמיכה קלה ולדאוג לחימום החדר לטמפ' של כ- 24 מעלות.

שימו לב – אין לכסות תינוקות בשכבות רבות או בשמיכה כבדה, שכן הדבר עלול לגרום לחנק. בנוסף, יש להקפיד שלא יישארו חפצים מיותרים במיטת התינוק על מנת שלא יפגעו בו במהלך הלילה.

סימנים לירידה בחום גוף: ירידה בתפקוד, בלבול, מיעוט אכילה ושתיה, שינוי התנהגות וישנוניות. בהופעת סימנים אלה יש לחמם את החולה ולהזעיק את מד"א באמצעות אפליקציית 'מד"א שלי' או בטלפון חירום 101.

נהיגה בטוחה:

בימים גשומים במיוחד, הכבישים חלקים מאוד וסכנת ההחלקה קיימת גם במהירות נמוכה. הקפידו לשמור מרחק גדול מהרגיל מהרכב לפניכם, ולנסוע במהירות נמוכה ובהתאם לתנאי הדרך. יש לשים לב לאדים המצטברים על שמשות הרכב ועלולות לגרום לפגיעה בראות. על כן, יש להקפיד על אוורור הרכב ועל הפשרת האדים באופן קבוע. על הנהגים להקפיד על הדלקת אורות דרך, בייחוד כאשר הראות לקויה. בנוסף לכך, עצירה בשול הדרך היא אסורה ומסוכנת, אין לעצור במקומות לא בטוחים אלא רק בתחנות ריענון מוסדרות.

יש לתת תשומת לב מיוחדת להולכי רגל, בדגש לילדים סמוך למוסדות חינוך, תוך מתן זכות קדימה.

בנוסף, יש לשים לב שלא להיכנס עם הרכב לשלוליות- גם אם נראה שאינן עמוקות במיוחד. רכבים עלולים להיסחף בקלות במקומות מוצפים, והנהג עלול לאבד לחלוטין את השליטה על רכבו, ואף להסתכן בטביעה. חשוב לא להישאר ברכב בקור , על מנת להימנע מהירדמות וכן ממצב של היפותרמיה.

נפגעתם מקור?

כך תעניקו טיפול רפואי ראשוני עד להגעת כוחות מד"א למקום:

היפותרמיה

קבוצות סיכון עיקריות – קשישים, תינוקות, אלכוהוליסטים, הומלסים, חיילים (כתוצאה משמירות ואימונים) וספורטאים (כתוצאה מסקי וגלישת גלים בחורף).

סימנים עיקריים – ירידה במצב הכרה, התנהגות לא ברורה וירידה בשיקול הדעת, רעד שרירים, דופק איטי או לא סדיר, ירידה בשליטה מוטורית, ירידה בקצב הנשימה, עור חיוור וכחלחל.

טיפול – במידה והחולה רטוב יש להחליף את הבגדים ליבשים ולחמם את החולה. בכל מקרה יש להלביש ולכסות.

כוויות קור

סימנים – תחושת קור בגפיים, כאבים והרגשת נימול.

טיפול – הפשרת איברים ע"י מים פושרים (לא חמים), קיבוע האיבר. אסור(!) לעסות את האיבר הקפוא..

בכל מקרה של התנהגות חריגה או סימנים חשודים, יש להזעיק מיידית את כוחות מד"א באמצעות אפליקציית 'מד"א שלי' או בחיוג למוקד חירום 101 ולהישמע להוראות הפאראמדיקים והחובשים במוקד עד להגעת כוחות מד"א למקום.