שר האנרגיה שטייניץ הורה להחזיר את אספקת החשמל לעזה - החל ממחר בבוקר, בתיאום עם מערכת הביטחון, זאת לאחר שברשות הפלסטינית הביעו נכונות לשלם עבור החשמל. משפחת גולדין זועמת: "בחרו להיכנע שוב לחמאס"‎

שר האנרגיה יובל שטייניץ הורה להחזיר אספקת החשמל לרצועת עזה, זאת בהתאם לבקשת הרשות הפלסטינית. הנחיית השר תבוצע החל ממחר (שני) והיא התקבלה בתיאום עם מערכת הביטחון.

כיום קיימים עשרה קווי מתח גבוה המובילים חשמל לרצועת עזה, המסוגלים לספק עד כ-120 מגה-וואט. עם החלטת השר, יבוצע כיוונון מחדש של הקווים והם יופעלו במלואם כבר מחר בשעות הבוקר.

בחודש יוני האחרון, הרשות הפלסטינית ביקשה לצמצם את אספקת החשמל לרצועה ולהפחית את התשלום החודשי מכ-40 מיליון שקלים לכ-25 מיליון שקלים. במשרד האנרגיה ציינו כי ברשות הביעו לאחרונה נכונות לחדש את התשלום בדבר אספקת החשמל, וכעת נענה השר שטייניץ לחידושה.

לפני 4 ימים התחייבה הרשות לחדש את האספקה ל-2 מיליוני תושבי הרצועה ובכך הביאה לסיום המשבר שנמשך כתשעה חודשים. בהודעה שפורסמה בחמישי האחרון מטעם השר הפלסטיני לעניינים אזרחיים, חוסיין אל-שייח', צוין כי הרשות הפלסטינית פנתה לממשלת ישראל בבקשה לחדש באופן מלא את אספקת החשמל לעזה.

לדברי השר הפלסטיני, הרשות תחדש את העברת התשלום לחברת החשמל עבור אספקת 50 מגה-וואט חשמל, מתוך 120 מגה-וואט שהיא נהגה לספק עד לתחילת המשבר. "נמשיך לעמוד לצד ההתחייבויות הלאומיות לעם שלנו ברצועת עזה ונעשה כל שביכולתנו להפיג את סבלם ולשפר את איכות חייהם", כתב. עוד צוין כי הממשלה ברמאללה "תכפיל את מאמציה להביא לסיום של הקרע הפנים-פלסטיני במטרה להשיג פיוס לאומי".

הוריו של החייל אורון שאול ז"ל שגופתו מוחזקת ברצועת עזה אמרו כי ההחלטה מהווה כניעה לחמאס. "ממשלת ישראל בראשות נתניהו ושרי הקבינט בחרו היום להיכנע שוב לחמאס, ולא התנו את השבת אספקת החשמל הסדירה לעזה בהשבת החיילים אורון שאול והדר גולדין", אמרו.

"זו איוולת שמדינת ישראל מפקירה פעם אחר פעם את החיילים ששלחה לקרב. עמדתנו ברורה, יש להתנות ולהעמיד תנאים לכל מהלך הומניטרי שישראל והקהילה הבינלאומית מקדמים מול רצועת עזה בפתרון מיידי של השבתם של אורון והדר הביתה".