סיעת הליכוד הגישה הצעת חוק לחייב את תלמידי הישיבות לחתום נוכחות באמצעות טביעת אצבע, דבר שיוכיח כמה בחורים נמצאים בישיבות און ליין. החכי"ם החרדים לא הגיבו להצעה.

חברי הכנסת מהסיעות השונות מנסים למצוא נוסחה שדרכה ניתן יהיה לאכוף את נוכחותם של תלמידי הישיבות המצהירים כי 'תורתם אומנותם'. חברי סיעת הליכוד מצאו נוסחה שלדעתם תתאים לדרישות, ובנוסף מוצאת חן בעיני החברים מסיעת קדימה.

קרא עוד:

[postim]

שיטת הבדיקה תעבוד כמו שעון נוכחות שנמצא במרבית המשרדים, כל ישיבה תכין מאגר ביומטרי של תלמידיה ותעביר אותו למשרד החינוך. לאחר-מכן יוצבו מכשירים ביומטריים בכניסה לבתי המדרש, וכל תלמיד יחוייב להושיט את אצבעו למכשיר כדי לרשום עצמו כנוכח בבית המדרש. כמובן שלא ניתן לזייף נוכחות מכיוון שמדובר בטביעת אצבע.

ההצעה נתקלה בבעיה, הרי בחור יוכל להחתים נוכחות במכשיר הביומטרי ולאחר מכן לצאת מבית המדרש בלי לחתום יציאה. מסתבר שגם על זה חשבו מציעי החוק, משרד החינוך יוכל לדרוש בכל עת לבצע בדיקת נוכחות טלפונית, הישיבה תתבקש להחתים נוכחות של מספר בחורים, בתוך דקות ספורות, וכך אלו שיצאו מהישיבה לא יוכלו לחתום בזמן הקצר שניתן להם והיעדרותם תחשב עבירה פלילית.

מטרת ההצעה הינה כפולה, מצד אחד הבדיקות יהפכו להיות יעילות יותר ופחות מסורבלות, ומצד שני בני הישיבות יחסכו מעצמם את ההשפלה אותה הם עוברים בכל ביקורת מחדש.

לפי דברי הח"כים מהליכוד, בין רבע לשליש מאלו המצהירים על 'תורתו אומנותו' יתגייסו לצבא בעקבות הבידוק החדש. נתון זה מתבסס כמובן על ההערכה שלהם לגבי אלו שמרמים ברישומים בישיבות.

סיעת קדימה ככל הנראה לא תתנגד להצעה, לעת עתה לא קיבלנו תגובות מאף גורם רשמי מהסיעות החרדיות בכנסת.

נתון מתמיה שעולה עם הצעת החוק, לאן נעלמו כל אותם שדאגו לשמירה על זכויות הפרט כשעלתה ההצעה לרישום ביומטרי? את הדרישה לשוויון בקטע הזה של החוק כשהוא נוגע לחרדים, הם לא דורשים, ואילו כשזה מגיע לשוויון בנטל, הם ממהרים לדרוש בתקיפות ולא מוותרים.