לדברי ראש הממשלה, הנמצא בביקור מדיני בהודו, עסקת הנשק נמצאת בתהליך הכשרה: "חוזה עדיין לא נחתם, הכיוון חיובי מאוד". במוקד העסקה, שעמדה בסכנת ביטול, הייתה אמורה הודו לקנות טילי "ספייק" נגד טנקים בכחצי מיליארד דולרים

לאחר הדיווחים על דיונים להוצאתה לפועל של עסקת הנשק עם הודו שבוטלה, אישר היום (רביעי) רה"מ נתניהו כי הנושא אכן נמצא שוב על השולחן. "יש כמה בשורות, אחת מהן היא שהם הודיעו לנו שהם חוזרים להכשיר את עסקת הספייק", אמר נתניהו בתדרוך כתבים במהלך ביקורו הרשמי בהודו.

"הדברים ידונו תוך כדי, יש תהליך שצריך להיות מושלם, חוזה עדיין לא נחתם", הסביר נתניהו. "הם הודיעו לנו שהם חוזרים להכשיר את זה. אבל לפני שבאתם הנה זה ירד מהשולחן, זה חזר לשולחן כעת".

לפני חודשיים דווח כי משרד הביטחון ההודי ביטל עסקת ענק שחתם עם רפאל לרכישת טילי ספייק בסך חצי מיליארד דולר. העסקה, הנחשבת כהוכחה נוספת לשיתוף הפעולה הביטחוני בין הודו לישראל, צפויה הייתה להיחתם לאחר שב-2016 הושלם המשא ומתן על המחיר. לקראת העסקה, נכנסה רפאל למיזם משותף עם קבוצת קליאני לייצור טילים בהודו. מתקן הייצור של מערכות הטילים, הממוקם ליד היידראבאד, נחנך באוגוסט האחרון.

בשבוע שעבר דווח כי ממשלת הודו אכן בוחנת אפשרות לבצע את העסקה, במסגרתה תרכוש טילים נגד טנקים מסוג ספייק בשווי חצי מיליארד דולרים באפיק ממשלתי, זאת לאחר שחברת רפאל אישרה רשמית את ביטול העסקה, לאחר שהתעשיות הביטחוניות המקומיות דרשו לאפשר להן לפתח את הטכנולוגיה בעצמן.

הצבא ההודי לחץ על ראש הממשלה מודי לבצע את העסקה מול ישראל בכל זאת, שכן לתעשיות המקומיות ייקח זמן רב לפתח טכנולוגיה דומה. משכך, הסתמן כבר בשבוע שעבר כי מודי יבצע את העסקה ברמה הממשלתית, במקום האפיק המקורי: עסקה בין צבא הודו לחברת רפאל הישראלית.

נתניהו אמר כי "ביקורו של ראש הממשלה מודי בישראל היה ביקור היסטורי. ביקור זה וביקורי כאן מסמלים עידן חדש של שיתוף פעולה בין ישראל להודו. אני רוצה שישראלים צעירים יגיעו להודו, לא רק עם תיק גב אלא עם מחשב נייד. זהו עידן של פוטנציאל ללא גבולות וזו הסיבה שהגעתי לכאן, כדי לעודד יזמים צעירים משתי המדינות שלנו לעבוד יחד.

"לפני חצי שנה השקנו את חלום החדשנות של הודו – ישראל. הרעיון היה פשוט: לאחד בין צעירים הודים מבריקים לבין צעירים ישראלים מבריקים כדי לעזור לפתור בעיות עולמיות בוערות. יזמים רבים זיהו מיד את הפוטנציאל שברעיון הזה. יותר מ-600 חברות הגישו בקשה להיות חלק מהחממה הזו. עשרות בודדות נבחרו אבל זו רק דוגמה קטנה של היקף שיתוף הפעולה בינינו".