הרב שמואל אליהו. צילום: פלאש 90

"יש פה מלחמה. רק בישראל ובצפון קוריאה יש חוק גיוס חובה לבנות"

רבה של צפת לא מתרגש מהמתקפות הפרועות של שר הביטחון נגדו, וממשיך להשמיע עמדה נחרצת נגד גיוס בנות לצה"ל. "הצבא שייך לאבא של ליברמן? מה זה החוצפה הזאת? אתה תסתום לנו את הפה? אנחנו נעמוד מול הרכבת הדוהרת"

מחריף המתח בין הצמרת הביטחונית לאגף התורני בציונות הדתית: רבה של צפת, הרב שמואל אליהו, שעומד במוקד הסערה וזכה למתקפה פרועה משר הביטחון, אביגדור ליברמן, מגיב לדברים ואומר: "הרמטכ"ל צריך להבין שהוא מותח איתנו את החבל ובסוף הוא ייקרע. יש פה מלחמה. מלחמה שאפשר וצריך לנצח בה. התלמידים נמצאים בידיים שלנו ולא בידי הצבא. רק בישראל ובצפון קוריאה יש חוק גיוס חובה לבנות".

לדבריו, "הצבא שייך לאבא של ליברמן? מה זה החוצפה הזאת? אתה תסתום לנו את הפה? אנחנו נעמוד מול הרכבת הדוהרת".

בגלל היחידות המעורבות: הרב אבינר קורא שלא להתגייס לצה"ל

כזכור, לפני כשבועיים הרב שלמה אבינר, אחד מבכירי הרבנים במגזר, הורה שלא להתגייס לצה"ל כל עוד הערבוב בין גברים לנשים ביחידות הקרביות יימשך. הוראתו של הרב הגיעה בעקבות שאלה שהופנתה אליו באתר 'כיפה'.

"אני תלמיד ישיבה ואני מתלבט אם להתגייס או לא, בגלל עירבוב הגברים והנשים בצבא", נשאל הרב, והשיב: "מצווה גדולה ללכת לצבא, ויחד עם זה לקיים את הוראת התורה שיש לגברים ונשים להתרחק מאוד מאוד. צריך לבקש יחידה בה אין נשים, כגון יחידות קרביות ממש, או יחידות של חרדים".

הצעיר שהפנה אליו את השאלה השיב כי "מדובר בדרישה לא מציאותית, שכן הצבא לא מחוייב לקלוט חיילים שאינם חרדים לגדודים החרדים". על כך השיב הרב אבינר: "אם זה כך אז לצערנו, בינתיים אין ללכת לצבא. או יחידה נפרדת – או לא להתגייס בינתיים. אין עושים מצוות צבא על ידי עבירה".

דבריו של הרב אבינר מעוררים סערה רבתי במגזר שחרט על דגלו את השירות הצבאי. תנועת 'נאמני תורה ועבודה' וגורמים פשרניים נוספים גינו את קריאתו של הרב אבינר והתנערו ממנה. גם יו"ר המחנ"צ, אבי גבאי, הוציא תגובה חריפה לדברים.

דיווח: ביטול פגישת הרבצ"ר עם הראשל"צ – בהוראת שר הביטחון

מנגד, במחנה התורני בציונות הדתית (החרד"לים) מביעים תמיכה בדבריו של הרב אבינר. רבה של העיר צפת, הרב שמואל אליהו, אמר הבוקר בראיון ל'גלי צה"ל': "הרב אבינר הוא רב נערץ ואם הוא אמר משפט כזה אנחנו צריכים לחשוב מה הביא אותו להגיד את זה. הוא הכי מעודד צבא והכי אוהב המדינה ואם הוא הגיע לאמירה כזאת כנראה שהמצב בצבא קשה".

לדבריו, "משהו נפגם בצבא. אם מורידים ביחידות המעורבות את הרף משהו נפגע. הרב אבינר נותן צלצול השכמה. הוא הרי אדם אחראי וראש ישיבה של תלמידים שהגיעו לתפקידים הבכירים והקרביים ביותר בצבא. אם הוא הגיע למצב כזה שכך הוא אומר אז כנראה שאיזנקוט צריך להתעורר וראש הממשלה צריך לומר לו ללכת הביתה".

יו"ר 'הבית היהודי', השר נפתלי בנט, מסר בתגובה: "אני דוחה לחלוטין כל קריאה שלא להתגייס לצה"ל, ואת הקריאה החצופה לפטר את הרמטכ"ל. קריאות אלו נובעות מחרדה כנה אך שגויה של קבוצות מסוימות כאילו צה"ל החליט לאמץ אג'נדה פמניסיטית-ליברלית-רדיקלית על חשבון מבצעיות וניצחון במלחמה".

הוא הוסיף: "ארועים נקודתיים מסוימים—כמו גילוח זקנים ושירותים משותפים—מתפרשים על ידי אותם אנשים כאימות לתפיסתם. תפיסתם זו, כאמור, שגויה. צה"ל ממוקד בתכליתו: ביטחון לאזרחי ישראל. צה"ל פועל ברגישות ובהתחשבות בצרכי חיילים דתיים. לעתים, כמו בכל גוף גדול, נעשות שגיאות".

הבהרה: אין בהבאת הדברים משום תמיכה באף אחת מהגישות המתוארות. האתר החרדי המוביל נאמן לדרכם של מרנן ורבנן גדולי ישראל זצוק"ל ויבדלחט"א בכל הנושאים הציבוריים, ובכללם היחס למדינה, לצבא וכיו"ב. הפולמוס המתואר כאן רק מוכיח עד כמה הם צדקו בראייתם ששללה מראש את הגישה הדת"ל שעם תוצאותיה מתמודדים מנהיגי ורבני המגזר הזה כיום.

3 תגובות

בושה וחרפה. בנט אומר "קריאה חצופה" על רב מהמגזר שלו ש"העיז" להתבטא נגד "קדושת" הצבא. זה בית של גויים!

כבוד הרב! כל הכבוד על העמידה האיתנה. תמשיך!

לא יעזור כלום המזרחניקים ימשיכו להיות עבד נרצע של המדינה, כי האדמה תשובה יותר מהכללללללללללל

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *