עתירה הוגשה לבג"ץ במטרה להוציא צו ביניים שימנע מהמשטרה לפרסם את המלצותיה בסיום חקירות ראש הממשלה, ולמרות שהיא אמורה להגיש תשובה לבג”ץ בנוגע לנוהג ההמלצות בעוד שבוע, במשטרה מתכוונים עוד קודם לכן לפרסם את ההמלצות

עתירה שהוגשה הבוקר (רביעי) לבית המשפט העליון מבקשת להורות על צו ביניים שימנע מהמשטרה לפרסם המלצותיה בנוגע לראש הממשלה. הנימוק למתן צו ביניים: עתירה קודמת שעדיין מתנהלת בבג”ץ ודורשת לבטל את הנוהג של הגשת המלצות מטעם המשטרה.

שופט העליון אורי שוהם הורה למדינה להגיב לעתירה עד יום חמישי הבא, אך לפי הפרסומים כבר במהלך השבוע הבא צפויה המשטרה להגיש את המלצותיה בנוגע לחקירות ראש הממשלה נתניהו. כלומר, קיים חשש כי המשטרה מבקשת לעקר את העתירה מתוכן כשהיא מתכוונת להגיש את ההמלצות בטרם תצטרך להגיש תשובתה לבית המשפט.

לטענת העותר, עו”ד יוסי פוקס, המפכ”ל מבקש לבצע “מחטף המהווה זלזול בבית המשפט”. גלעד צוויק כותב באתר מידה כי בעתירה המקורית, שנידונה לפני כחודש בבג”ץ, ביקש עו”ד פוקס מבית המשפט כי ימנע מהמשטרה לצרף המלצותיה לפרקליטות באשר להגשת כתב אישום נגד חשודים, בכל תיקי החקירה שנפתחו בטרם כניסתו לתוקף של חוק ההמלצות. כזכור, בחוק ההמלצות שאושר בכנסת בחודש דצמבר האחרון נקבע מפורשות כי הוא לא יחול על תיקי חקירה שנפתחו לפני מועד כניסתו לתוקף.

בעתירה נטען כי הגשת ההמלצות מטעם המשטרה מהווה נוהג בלתי חוקי, הנוגד את עקרון חוקיות המנהל שלפיו מה שלא הותר במפורש בחוק הוא בגדר אסור, ובית המשפט התבקש להורות לשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, להסביר מדוע אינו עושה שימוש בסמכותו לאסור על המפכ”ל לפרסם המלצות משטרה.

הגשת ההמלצות סותרת גם הנחיה שניתנה ב-2002 על ידי השר לביטחון פנים עוזי לנדאו ואושרה על ידי היועץ המשפטי לממשלה לשעבר אליקים רובינשטיין, לאחר שועדת וינוגרד בראשות השופט אליהו וינוגרד דנה בסוגיה.

כאמור השופט שהם ביקש מהמדינה להגיש תגובתה עד יום חמישי הבא, אך במשטרה נערכים להגיש את ההמלצות קודם לכן, באמצע השבוע הבא. על פי הדיווחים, היום צפוי להתקיים דיון מסכם בהשתתפות המפכ”ל, מפקד יאח”ה וניצב רוני ריטמן בנוגע לחקירות נתניהו.

בצו הביניים מבקש פוקס מבית המשפט למנוע מהמשטרה פרסום ההמלצות או לחלופין להקדים את הדיון בעתירה העקרונית נגד נוהג הגשת ההמלצות. לדבריו, הנזק הציבורי והפוליטי שייגרם לראש הממשלה מפרסום ההמלצות יהיה “בלתי הפיך” וגם אם היועץ המשפטי יחליט בסופו של דבר לסגור את התיקים זו תהיה בבחינת “סגירת דלת האורווה לאחר שהסוסים ברחו”.