לדברי פרקליט המדינה עורך הדין שי ניצן: "כריתת הסכמי עדי מדינה היא כלי לביסוס התשתית הראייתית. כלי זה מסייע למאבק בפשיעה והוא הכרחי". בנוסף עקץ את נתניהו: "נאומים מרפי ידיים נגד שומרי הסף, אינם הדרך לסייע להילחם בשחיתות הציבורית"

עורך הדין שי ניצן נשא הערב דברים בכנס 'מקור ראשון' והמכון הישראלי לדמוקרטיה והתייחס לחקירות ראש הממשלה ולחתימה על הסכמי עדי מדינה נגדו. "אני מדגיש: כריתת הסכמי עדי מדינה היא כלי לביסוס התשתית הראייתית. כלי זה מסייע למאבק בפשיעה והוא הכרחי", אמר פרקליט המדינה והוסיף: "לעולם לא נגייס עד מדינה ונאמר לו לשקר כדי להפליל אדם אחר. כל טענה אחרת היא מופרכת. אנו מחויבים לאמת ולראיות".

"הסכמי עדי המדינה הם כלי משמעותי בארגז הכלים של רשויות החוק בהתמודדות עם פשיעה מאורגנת ועם השחיתות הציבורית. זהו כלי שמקובל גם במדינות אחרות והוא מסייע למאבק בפשיעה. בשנים האחרונות נחתמו הסכמים כאלו בתיקי שחיתות והם הוכיחו את עצמם", אמר ניצן. "עדי מדינה אינם ל"ו צדיקים ואינם ראויים לתהילה אולם השאלה שצריכה לעמוד במוקד האמון הציבורי היא לא האם עד מדינה זכאי לתהילה ולשידוכים אלא האם הוא מביא תועלת ציבורית גדולה בטיהור השחיתות השלטונית שאינה מתבצעת בפרהסיה".

ניצן הוסיף, כי "כדי להיכנס לחדר לתוך המארג הסודי של הסכמי תן וכך, יש להיכנס דרך סדק צר. לעתים רק עד מדינה יכול לאפשר להציץ דרך סדק צר זה. יש להדגיש, כי הסכם עד מדינה נחתם עם מי שחומרת מעשיו פחותים מהחשודים שנגדם הוא אמור להעיד. תנאי בסיסי לחתימת הסכם עד מדינה הוא כי הגורמים העוסקים בכך סבורים שהעד דובר אמת וכי יש תימוכין וראיות לדבריו. הגורם המוסמך לאשר הסכם עד מדינה במקרה של נבחרי ציבור הוא הוא היועץ המשפטי לממשלה. כך היה בכל ההסכמים שנחתמו לאחרונה שזכו לתהודה ציבורית. לעולם לא נגייס עד מדינה ונאמר לו לשקר וכל טענה אחרת היא מופרכת".

ניצן סיכם ואמר, כי: "התברכנו במערכות אכיפה חזקות- המשטרה, הפרקליטות ובתי המשפט, כולן עומדות איתן ואינן נסוגות מפני השלטון. כל עוד מערכות אלו הינן חזקות ועצמאיות ובכוחן להילחם נגד השחיתות, ישראל היא מדינה לא מושחתת, וביום שמערכות אלו תפסקנה להיות חזקות ועצמאיות, ניתן יהיה להכריז על תבוסה בקרב נגד השחיתות.

"הפרקליטות בשיתוף פעולה הדוק עם היועמ"ש, בוחנת כל תיק ללא מורא וללא משוא פנים בשוויון בפני החוק. משפט אחד צריך להיות לראשון האזרחים ולאחרון האזרחים. זהו המצפן לפיו אנו פועלים. המאבק בשחיתות הוא לא רק חובה משפטית אלא גם חובה ציבורית, חובה יהודית וחובה דמוקרטית. כדי להילחם בשחיתות על הציבור לעמוד לצד מערכת אכיפת החוק. התקפות, השמצות ונאומים מרפי ידיים נגד שומרי הסף ורשויות החקירה והתביעה, הן אינן הדרך להילחם בשחיתות השלטונית. המחיר החברתי והציבורי מעבריינים מורשעים חייב להיות ניכר- וביערת הרע מקרביך".