אחרי דו"ח המבקר שדרש לפתוח בחקירה: פרקליטות המדינה קיבלה בימים האחרונים ממשרד מבקר המדינה חומרים מסוימים מהביקורת שערך, הנוגעים למערך הרכש של המשטרה וחברת "המימד החמישי" שבראשה עמד יו"ר כחול לבן בני גנץ

פרקליטות המדינה קיבלה, לבקשתה, בימים האחרונים ממשרד מבקר המדינה חומרים מסוימים מהביקורת שערך, הנוגעים למערך הרכש של המשטרה וחברת "המימד החמישי", שבראשה עמד יו"ר כחול לבן בני גנץ. הדרישה לפתוח בחקירה עלתה בעקבות דוח מבקר בעניין מערך הרכש במשטרה.

בעתירה שהגיש ארגון לביא ביקשו מבית המשפט העליון להורות ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה לפתוח בחקירה פלילית בפרשייה וזאת "בעקבות ממצאי דו"ח מבקר המדינה, ממנו עלה לכאורה כי במהלך משא ומתן עם המשטרה ביחס לפרויקט טכנולוגי שלמשטרה היה עניין בו, הציגו אנשי "המימד החמישי" מצגים כוזבים בפני המשטרה. לפי הדו"ח חברת "המימד החמישי" הציעה למשטרה להתקשר בחוזה רחב היקף למכירת טכנולוגיה ייחודית." כך נכתב בעתירה.

נזכיר כי מדו"ח מיוחד של מבקר המדינה בעניין מערך הרכש במשטרת ישראל, עלה כי בשנת 2016 פנתה "המימד החמישי" אל המשטרה והציעה לה לרכוש מערכת טכנולוגית מתקדמת שהיא מפתחת. לאחר בדיקות שונות היה צורך לבצע פיילוט על מנת לבדוק את יכולות המערכת, דבר שהצריך אישור ועדת פטור במשרד האוצר לפי תקנה 11 לתקנות חובת מכרזים. לוועדת המכרזים שדנה בעניין הפטור הוצגו נתונים ביחס לחברה, יכולותיה ולקוחותיה אשר בעקבותם אישרה הוועדה את הפטור ממכרז.

לוועדת המכרזים הוצגה חוות דעת של מנהל הטכנולוגיות של משטרת ישראל. חוות הדעת כללה לכאורה פרטים כוזבים ביחס לחברת המימד החמישי, ניסיונה וללקוחותיה. על-פי חוות הדעת שהוגשה לוועדת המכרזים ב-2016, החברה הייתה קיימת ארבע שנים, אף שהיא התאגדה רק בשנת 2014. בנוסף נאמר, כי לחברה חמישה לקוחות שהנם גופים ביטחוניים וכי קיים אצלה זה שנה וחצי מוצר מדף – מבדיקת המבקר עולה לכאורה כי מדובר בפרטים שאף הם כוזבים. ולכאורה לחברה לא היה מוצר מדף ולא היה לה שום לקוח שהינו ארגון בטחוני.

בעקבות הדוח, קראה מפלגת הליכוד ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להודיע על פתיחת חקירה פלילית נגד גנץ. "תיק 50 מיליון חייב להיחקר מיד", אמר אז השר יריב לוין במסיבת עיתונאים שכינסה המפלגה בתל אביב. "זו שעת מבחן למערכת אכיפת החוק ולאמון הציבור. מנדלבליט, עיני הציבור נשואות אליך. הודע מיד על פתיחת חקירה פלילית".

כאמור היום (ראשון) פורסם כי פרקליטות המדינה משכה את החומרים מלשכת יועמ"ש מבקר המדינה בעניין התקשרות חברת 'המימד החמישי' של גנץ עם משטרת ישראל והחלה בבחינת החומרים, עו"ד יצחק בם שהגיש את העתירה לבג"צ אמר בתגובה: "חבל שצריך לעמוד על היועמ"ש ועל פרקליט המדינה עם שוט של בג"צ כדי שהם יטרחו לעיין בממצאי דו"ח מבקר המדינה המעלה חשדות לפלילים"