Yonatan Sindel/Flash90

נשיאת העליון מגיבה ליו"ר הכנסת: "יורה בליסטראות של ביקורת פופוליסטית"

השופטת חיות: "בשנה החולפת נקבעו ונשברו שיאים של השחרה, דה-לגיטימציה ושיח מתלהם". על נגיף הקורונה: "הנגיף שהתפרץ לחיינו לפני כחצי שנה העמיד, וממשיך להעמיד, כל אחת ואחד מאיתנו במבחנים לא פשוטים, אני גאה שבתי המשפט בישראל לא נסגרו אף לא ליום אחד"
 • "מודים על כל איבר שחוזר לתפקד" מיטל בטור מרגש

  תוכן מקודם

 • הגאון הרב בעדני מבקש: "שלא יבושו בעת שמחתם"

  תוכן מקודם

 • מהילדות המאושרת ועד הרגע הנורא מכל

  תוכן מקודם

 • ברוך דיין האמת: הרב ברוך יהושע דים, אב לעשרה ילדים

  תוכן מקודם

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות נאמה הערב (חמישי) בועידת המשפט של לשכת עורכי הדין והגיבה למתקפה של יו"ר הכנסת יריב נגד בג"ץ, לדבריה הוא "יורה בליסטראות של ביקורת פופוליסטית". עוד אמרה חיות בנוגע למינויי השופטים: "הליך בחירה מסוג זה, אשר לצערי יו"ר הכנסת בחר הבוקר לכנותו הליך 'מעוות', מבטיח, ככל הניתן, שלצד נבחרי הציבור יכהנו שופטים עצמאיים, בלתי-תלויים וא-פוליטיים, הנתונים לביקורת ולפיקוח במידה שאין לה אח ורע באף אחת מהרשויות האחרות".

חיות התייחסה לחיים בצל נגיף קורונה" הימים אינם ימים כתיקונם והשנה החולפת אינה שנה ככל השנים. נגיף הקורונה שהתפרץ לחיינו לפני כחצי שנה העמיד, וממשיך להעמיד, כל אחת ואחד מאיתנו במבחנים לא פשוטים, כמעט בכל רובד של חיינו. מציאות זו הציבה גם בפני מערכת בתי המשפט אתגרים מורכבים. אני גאה על כך שהיום ביכולתי לומר שלמרות כל הקשיים, בתי המשפט בישראל לא נסגרו אף לא ליום אחד והצלחנו לקיים עשייה שיפוטית בתנאים בלתי אפשריים,בשנה האחרונה איבדנו כחברה את היכולת לנהל שיח של ממש. הנכונות להקשיב לעמדות שונות משלנו ולהכילן הוחלפה בהתבצרות, בהסטת אחריות, וגרוע מכך: בשמחה לאיד, בקריאות לאלימות, בזלזול ובביטול האחר והשונה".

"הנזק שיצר השיח המפלג אינו מסתכם רק בשחיקת הקשרים שבין חלקי החברה הישראלית. המשטר הדמוקרטי כולו נשען על היכולת לקיים שיח מכיל ומכבד, בין השלטון לפרט ובין רשויות השלטון לבין עצמן, מתוך הכרה בחשיבותה של העצמאות המוסדית לכל אחת מהן, בשנה החולפת נקבעו ונשברו שיאים של השחרה, דה-לגיטימציה ושיח מתלהם, אשר הטביעו חותם לא רק במרחב הציבורי ובתקשורת. הם חלחלו, לדאבוני, במידה מסוימת גם אל אולמות המשפט".

עוד אמרה הנשיאה כי:"כשופטים אנו מחויבים שלא ליטול צד בשיח הזהויות הפוליטי. נאמנותנו נתונה לציבור בכללותו ולכל פרט מן הפרטים המרכיבים אותו. אין עלינו מרות זולת מרותו של הדין. אנו השופטים מכהנים ברשות השופטת, שהינה צלע אחת – שוות מעמד – מתוך שלוש הצלעות המרכיבות את משולש רשויות השלטון. צלע זו היא מרכיב הכרחי לקיום מערכת האיזונים והבלמים הנדרשת במדינה דמוקרטית, והדברים ידועים וברורים, בחרתי לשוב ולהדגישם היום בשל ניסיונות שאנו עדים להם בעת האחרונה להציג את הרשות השופטת כ"פקידות" וכמי שנוטלת לעצמה סמכויות לא לה, בטענה שהשופטים לא נבחרו בבחירות ישירות על ידי העם. טענות ממין זה מבקשות להשליט שיקולים פוליטיים בהליך המינוי של שופטים, במקום הליך בחירה ממלכתי המתקיים מאז קום המדינה באמצעות ועדת בחירה מאוזנת המורכבת מכל שלוש הרשויות".

חיות התייחסה לאמון הציבור הירוד במערכת המשפט: "אמון הציבור הוא נכס חשוב שאותו על הרשות השופטת לשמר ולחזק. ואולם, חשוב להבחין הבחן היטב בין החתירה לחיזוק ולשמירה על אמון הציבור ברשות השופטת ובין חתירה לאהדה ציבורית מתוך ניסיון לרצות. אכן, הכרעות קשות הן פעמים רבות לא פופולריות, והגנה על זכותם של פרטים בחברה שאינם חלק מ"מדורת השבט", עשויה לעורר התנגדות. אך בית משפט הפועל מתוך שאיפה לרצות ולזכות בפופולריות ציבורית אינו יכול לבצע את עבודתו נאמנה. בימים אלו של חודש אלול, שהוא חודש של התבוננות פנימית, חשבון נפש והפקת לקחים, ניתן לצפות שגם רשויות השלטון וכל אחד מראשיהן יקיימו התבוננות פנימית כזו, ויתקנו את הטעון תיקון בביתם פנימה לפני שהם יורים בליסטראות של ביקורת כלפי אחרים. הביקורת כלפי אחרים היא לגיטימית, כמובן, אך כאשר היא מושמעת מפי גורם שלטוני בכיר, בהחלט מותר לצפות כי תהיה עניינית, הוגנת ולא פופוליסטית. לצערי, הדברים שנשמעו בוועידה הבוקר מפי יו"ר הכנסת אינם עונים על ציפייה זו, לא מבחינת התוכן ולא מבחינת הסגנון, שבינו ובין ממלכתיות אין דבר וחצי דבר".

בסיום דבריה אמרה: "כולנו עומדים בכל רגע נתון בפני צומת דרכים. אנו יכולים להעמיק תהומות, או לבחור בשיח מתון ומאחה ולהקפיד על תרבות דיון מכבדת הנותרת קשובה לזולת, גם כאשר איננו מסכימים איתו. תרבות שיח מכבדת כזו, אם נקפיד לקיימה, תעשיר את החברה זאת, גם בזמני גאות ובעיקר בשעות שפל. תקוותי היא כי נשכיל לנצל את השנה החדשה, על אתגריה וההזדמנויות שוודאי תציב בפנינו, על מנת לשקם את הממלכתיות, הדיאלוג הענייני, והיכולת להקשיב באמת זה לזה".

כתבות קשורות

ישראל הולכת לחיסון שלישי? ועדת החיסונים תתכנס ותצביע בעד המהלך
לאור הטענות נגדה: נציגים ממשרד הביטחון ערכו בדיקה בחברת הריגול
לאחר הביקורת על בכירי משרד הבריאות: רה"מ בנט נזף בשרת החינוך
הקיץ בשיאו: עומסי חום כבדים בהרים ובפנים הארץ • האזינו לתחזית
ממונסי, לונדון וויליאמסבורג: אלה שמות הבחורים שנהרגו בהתרסקות המטוס
אֲבָרֲכָה אֶת ה' בְּכָל עֵת • הרב פנחס זביחי • צפו
חג בחב"ד: אלפי חסידים יחגגו מחר בכותל הכנסת ספר תורה
כולם, חוץ מהערבים ומרצ: חברי הכנסת נגד החרם של בן אנד ג'ריס
מזג אוויר משוגע באיטליה: "ירד ברד בגודל של כדורי טניס" • צפו
טרגדיה בהרי הקרפטים: מטוס קל התרסק; 3 בחורי ישיבה נהרגו • צפו בזירה
נְצֹר לְשׁוֹנְךָ • שמירת הלשון היומי עם הרב מאיר נעמן
השרה "מכחישת הקורונה" מגיבה: משרד הבריאות עסוק בהשמצות והכפשות

2 תגובות

 1. איכס…
  שחצנות אופיינית של שמאלנים מצויים.
  רק הם מבינים הכל וכל השאר סתם סתומים.
  שונאים אתכם.
  והרווחתם את זה ביושר.

 2. השמאל צודק!
  הימין אכן אידיוט מוחלט.
  בוחר בימין שלא עושה דבר נגד המשפטיזציה וכו'.
  אדרבא, ביב מבחירה מנציח את כח הבג"ץ ע"מ לשמר אויב לחרדים ולהבדיל לימין.
  כנ"ל בעזה, איראן, כאוס קורונה ועוד….
  מתי תתפקחו ותוכיחו לעצמכם ולשמאל שאינכם שוטים וסניליים?!

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן