המטוס חדר כשני קילומטרים לשטח ישראל ויורט באמצעות שני טילי פטריוט, ששוגרו מהסוללה המוצבת באזור צפת. דובר צה"ל: "במהלך היום הזהירה ישראל את הסורים בכמה שפות. המטוס נפל בשטח סוריה וידענו שהמטוס סורי לפני שהפלנו אותו"

(קרדיט: אלימלך גרסטל)

מטוס קרב סורי מסוג "סוחוי" יורט על ידי ישראל בדרום רמת הגולן. המטוס חדר שני קילומטרים לשטח ישראל ויורט באמצעות שני טילי פטריוט, ששוגרו מהסוללה המוצבת באזור צפת. עדיין לא ידוע האם המטוס חדר באופן מכוון או שגוי, ומה עלה בגורלו של הטייס.

בעקבות שיגור טילי הפטריוט נשמעו אזעקות בכל רחבי רמת הגולן, וכן בעמק הירדן בדרום הכנרת. הלחימה בצד הסורי בשבועות האחרונים מתרחשת בסמיכות לגבול עם ישראל, וקולות הנפץ נשמעים היטב ברמת הגולן. ייתכן שהמטוס הוא חלק מהלחימה הפנימית בסוריה, אך הפרטים עדיין מתוחקרים בצה"ל.

דובר צה"ל מסר לאחר מכן כי חלק מהאירוע עדיין מתוחקר: "בימים האחרונים יש עלייה בעצימות הלחימה בסוריה וההתקרבות שלה לגבול עם ישראל. אנו ברמת מוכנות גבוהה מאוד של גילוי וירוט כדי לאתר פעילות חריגה שמאיימת על שטחנו, וערוכים גם לאירועי ירי קרקעי ואווירי. במהלך היום זיהינו פעילות אווירית רבה במרחב קונייטרה ובדרום הרמה, והעברנו מסרים בכמה צירים ובכמה שפות לגבי האינטרסים הביטחוניים של ישראל, ולפיהם לא נסבול הפרות של הפסקת האש מ-1974.

"זיהינו היום מטוס קרב, סוחוי 22 או 24, שממריא משדה התעופה T4 (בסיס שהותקף כמה פעמים על ידי ישראל ומשמש גם כוחות איראניים) במהירות לעבר מדינת ישראל וחוצה כשני ק"מ לשטחנו. מערכת הפטריוט שיגרה שני טילים לעבר המטרה. המטוס נפל בשטח סוריה. ככל הנראה המטוס היה בודד. האירוע הסתיים ומאז לא מכירים אירועים נוספים. ידענו שהמטוס סורי. במהלך היום בוצע שימוש במנגנון התיאום עם הרוסים".

על סוכנות הידיעות "ספוטניק" הרוסית, מקור צבאי סורי טען שהמטוס כלל לא נכנס לשטח האווירי הישראלי, אלא נפגע כשהיה מעל אדמת סוריה. המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם הודיע כי "אנו מאשרים שהמטוס נפל, לא ידוע מה עלה בגורל הצוות".

גורם צבאי שצוטט בסוכנות הידיעות הסורית הרשמית אישר את הפלת המטוס ואמר: "האויב הישראלי מאשר את תמיכתו בארגוני הטרור ופגע באחד ממטוסי הקרב שלנו, אשר ביצע תקיפות בריכוזי הטרור באזור ואדי הירמוכ ובשמי סוריה".

כאמור, המשטר הסורי קיים ביממה האחרונה סדרת תקיפות באזור משולש הגבולות בין ישראל, סוריה וירדן. התקיפות בוצעו לעבר כוחות המזוהים עם ארגון דאעש שנמצאים מערבית לדרעא. כמה כפרים באזור, שהיו בשליטת הארגון בשנים האחרונות, נפלו במערכה האחרונה לידי אסד, לאחר שמטוסים של חיל האוויר הסורי ביצעו מאות הפגזות. לפי המצפה לזכויות אדם הסורי, רמי עבד אל-רחמן, רק הבוקר בוצעו כ-80 תקיפות על כוחות דאעש.

מקורות מקומיים בדרום סוריה אמרו כי ההפגזות של חיל האוויר הסורי היו אינטנסיביות, כאשר נעשה שימוש בתחמושת מגוונת במהלך התקיפה. בדאעש הודיעו, מנגד, כי הצליחו להדוף התקפה בכפר ג'יליאן, במהלך המתקפה הצליחו לחסל 24 לוחמים של אסד, והשמידו 4 טנקים. מקור צבאי סורי אמר לסוכנות הידיעות הרשמית: "ישראל הוכיחה שהיא מאמצת את הטרוריסטים. היא תקפה את אחד ממטוסי הקרב שלנו שתוקפים את ריכוזי הטרוריסטים באזור סיידא במרחב האווירי הסורי".