משרד ההגנה הרוסי הודיע כי הוא יפרסם מחר דו"ח מפורט על הפלת המטוס הרוסי בשמי סוריה במהלך תקיפת חיל האוויר ביום שני האחרון. הדו"ח יציג את ההתרחשויו כפי שעולה ממערכות המכ"ם, ויתמקד בזווית הישראלית ולא בזווית הסורית


(בוידאו: ההרס במתחם הצבאי שהותקף ע"י ישראל בלטקיה)

תקרית הפלת המטוס הרוסי בסוריה: משרד ההגנה הרוסי הודיע כי הוא יפרסם מחר דו"ח מפורט על הפלת המטוס הרוסי בשמי סוריה במהלך תקיפת חיל האוויר ביום שני האחרון.

ע"פ הודעת המשרד, הדו"ח יציג את ההתרחשויות דקה אחרי דקה של התקיפה והמצב בשמי סוריה במהלך התקיפה כפי שעולה ממערכות המכ"ם. יצוין שמדובר במידע הנוגע לתקרית מהזווית הישראלית ולא מהזווית הסורית.

כזכור, מאז התקרית נרשמו ברוסיה שתי גישות מרכזיות: אנשי משרד ההגנה ומשרד החוץ הדגישו את אחריותה של ישראל לאירוע, בעוד פוטין ואנשיו אומרים מפורשות כי מדובר לכל היותר בצירוף של טעויות וחוסר הבנה, ללא אחריות ישראלי.

ביום שישי בצהרים אמר גורם צבאי בכיר כי מנגנון התיאום בין צה"ל לבין רוסיה חזר לשגרה. לדבריו, המנגנון הופעל שוב בסופ"ש ומנע חיכוך אווירי בין הצדדים – מה שמהווה הוכחה לדברים.

לדברי הגורם, משלחת חיל האוויר הציגה למקביליה במוסקבה הוכחות לכך שהסורים ירו את רוב הטילים בזמן שהמטוסים כבר היו בשטח ישראל.

"הודענו לרוסים הרבה יותר מדקה לפני התקיפה, אנחנו בתחושה שהנתונים התקבלו", כך הגורם.

התחקיר נחשף: "עשרות טילים לכל עבר במשך חצי שעה"


כזכור, סגנית יו"ר הכנסת, ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו), נפגשה ביום חמישי עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, במהלך כנס נשים מנהיגות ממדינות אירו-אסיה. "שוחחנו על תקרית המטוס. אמרתי לנשיא שאני משתתפת בצערם. הוספתי כי ברור לכולם שעל העובדות להתבהר, וכי ישראל אינה מעוניינת בשום אופן לפגוע ברוסיה. בתגובה אמר פוטין כי 'במהלך התקרית נעשו טעויות רבות וכי הוא מצפה לבדיקת העובדות'".

במקביל למשלחת הישראלית שיצאה למוסקבה, שר הביטחון, אביגדור ליברמן הזמין את מקבילו שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו להגיע לישראל בכדי לקבל גם כן עדכונים ממערכת הביטחון וחיל האוויר על מה שהתרחש בליל התקיפה. לפי הדיווחים, ממצאי התחקיר הישראלי מטילים את האחריות על הפלת המטוס הרוסי על רוסיה וסוריה. בנוסף, נטען בדוח כי הוראות מוטעות של הרוסים גרמו לפגיעה במטוס על ידי אש סורית.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אמש כי כי "אני שוחחתי עם הנשיא פוטין ערב יום כיפור, ממש לפני כניסת החג. הבעתי בשמי ובשם אזרחי ישראל צער על מותם של 15 אנשי צוות אוויר רוסי, שמטוסם הופל על ידי אש סורית. אמרתי לו ששורש הבעיה זה הניסיון של איראן להשתמש בשטח סוריה להתקפות נגד ישראל ולחימוש אויבינו כמו החיזבאללה. אמרתי לו שעומדת לנו הזכות להגנה עצמית, ועם זאת יש חשיבות גדולה מאוד לשמר את התיאום הביטחוני בין ישראל ובין רוסיה, ולכן החלטתי לשלוח את מפקד חיל האוויר, האלוף עמיקם נורקין, למוסקבה, בעצם במטרה כפולה. אחד, להמשיך להגן על אזרחינו, ומנגד לשמר את שיתוף הפעולה בין שתי המדינות".

רוסיה הודיעה על סגירת המרחב האווירי מעל החוף הסורי