'מגן צפוני': רה"מ נתניהו והרמטכ"ל אייזנקוט מסרו הצהרה לתקשורת בסיומה של ישיבת הקבינט. הם חשפו פרטים חדשים על פרוייקט המנהור של חיזבאללה והמעורבות של איראן, והזהירו מפני ההשלכות של מתקפה נגד ישראל • ההצהרות המלאות - בפנים


בוידאו: חלק מהצהרת ראש הממשלה

לאחר הערכת מצב שקיימו בקריה בתל אביב, ראש הממשלה בנימין נתניהו והרמטכ"ל גדי איזנקוט מסרו הערב הצהרה לתקשורת בה הם התייחסו למבצע "מגן צפוני" שהחל הבוקר בגבול הצפון עם לבנון.

בפתח ההצהרה דיבר ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו והצהיר, כי "המנהרה שנחשפה היום לא תשיג את מטרתה וכך גם יהיה עם שאר מנהרות הטרור. הכוונה של חיזבאללה הייתה להחדיר מחבלים לשטחנו כחלק ממערכה רחבה שהם תכננו נגדנו לכיבוש חלקים מהגליל. זה איום ממשי עם תעוזה מסוג של ידענו בעבר".

"הפעולה הזאת היא חלק מפעולות הטרור שנעשות בהכוונת איראן ובמימונה", הוסיף נתניהו ואמר, כי "אנחנו פועלים במכלול פעולות מול איראן בסוריה והשגנו הישגים. בהנחייתי ובאישור הקבינט צה"ל יצא היום למבצע מגן צפוני כדי לסכל את מנהרות הטרור בגבול הלבנון. הפעולה תימשך ככל שיידרש, עד שיושגו כל יעדיה. זו לא פעולה נקודתית, אלא פעולה מתמשכת".

ראש הממשלה הוסיף ואמר, כי "לצורך הפעולה גייסנו את מיטב היכולות המודיעיניות של צבא ההגנה לישראל ומערכת הביטחון. אלו יכולות כבירות שאין להן אח ורע בשום מדינה. בזכות היכולות הללו כבר נטרלנו מנהרות טרור רבות בעזה וגם שם נשלים את המלאכה. במשך שנים חיזבאללה וחמאס השקיעו הון עתק בבניית נשק המנהרות".

"הן השקיעו מאמצי על בהסתרת הכלי הזה בשיטתיות, בקור רוח ובנחישות", הסביר נתניהו. "אנחנו מפרקים את הנשק הזה. פיתחנו יכולות לשלול מארגוני הטרור את נשק המנהרות והיכולות הללו הבשילו עכשיו", אמר ראש הממשלה.

"חיזבאללה יודעים היטב שמי שיתקוף את מדינת ישראל ישלם מחיר כבד מאוד. בחפירת המנהרות הללו לשטחנו חיזבאללה הפר הפרה בוטה את הריבונות שלנו ואת החלטה 1701 של מועצת הביטחון באו"ם", סיכם נתניהו ואמר, כי "מה שנגלה לאזרחי ישראל עכשיו הוא רק חלק קטן מהתמונה הכוללת של ההיערכות שלנו, הפעולות שלנו והפעולות שאנחנו מכינים להבטחת ביטחון ישראל בכל הגזרות. הכל נלקח בחשבון והכל נעשה בשיקול דעת מירבי. עדיין רב הנסתר על הגלוי".

במהלך הדברים אף הודה נתניהו לקודמו בתפקיד שר הביטחון ואמר: "אני מקיים הערכות מצב שוטפות עם הרמטכ"ל וצמרת צה"ל על התקדמות הפעולה. כינסתי את הקבינט כדי שחבריו יהיו מעודכנים. חברי הקבינט היו שותפים להחלטה לאורך כל הזמן. אני מבקש להביע הערכה לרמטכ"ל ולשר הביטחון הקודם אביגדור ליברמן שהיה שותף בתכנון המבצע".

ראש הממשלה אף סיפר כי לפעילות ישראל יש תמיכה בינלאומית: "שוחחתי אמש בבריסל עם מזכיר המדינה מייק פומפאו על הטלת סנקציות נוספות נגד חיזבאללה. ארה"ב תומכת תמיכה מלאה בפעילותנו נגד תוקפנות חיזבאללה. בימים קרובים אשוחח בנושא עם מנהיגים בעולם כולל מזכ"ל האו"ם". נתניהו הוסיף והאשים, כי "גם לבנון נושאת באחריות כבדה, בזה שהיא מאפשרת פעולות כאלה משטחה נגד מדינת ישראל".

עוד בנושא:
המתיחות בצפון: חיזבאללה מעלה את רמת הכוננות; נסראללה
'מגן צפוני': גיבוי אמריקני, גיוס מילואים חלקי, ניוד כוחות וישיבת קבינט
גלנט סוגר חשבון: "קצת כבוד לממשלה, קצת פחות התלהמות" • צפו
מבצע "מגן צפוני": נחשפה מנהרה ראשונה; "בגובה הליכה של אדם"
הותר לפרסום: צה"ל יצא למבצע נטרול מנהרות חיזבאללה בצפון • צפו
דובר צה"ל חושף פרטים נוספים על המנהרות "נערכים למבצע ממושך"
גורם ביטחוני: "עניין המנהרות עלה בקבינט כשהוחלט על הפסקת אש"
בצפון לא מופתעים: "זעקנו ששומעים רעשים, רהיטים רעדו בבתים"
גורם מדיני: "הנסיעה של נתניהו לבריסל היתה קשורה למבצע בצפון"
העימות בקבינט: "עמדת ליברמן היתה הפוכה מעמדת צה"ל"
צה"ל מזהיר את לחיזבאללה: "התרחקו מכל מנהרות; חייכם בסכנה"
המגן שלפני הסערה? המבצע שעלול להוביל להסלמה בצפון / פרשנות
נתניהו: "מי שינסה לפגוע במדינת ישראל – ישלם מחיר כבד"
ישראל תגיש מחאה לאו"ם בעקבות גילוי מנהרת חיזבאללה
מבצע "מגן צפוני": נחשפה מנהרה ראשונה; "בגובה הליכה של אדם"

הרמטכ"ל גדי איזנקוט, שדיבר אחרי ראש הממשלה, אמר, כי "מדובר פרויקט מסווג מאוד של חיזבאללה. יצאנו למבצע כדי להמשיך לפגוע בהתבססות האיראנית בזירה הצפונית. המבצע יימשך מספר שבועות והוא אושר לפני כחודש. הוא יצא לדרך בטרם איום המנהרות הפך לישיר על יישובי הצפון. התושבים יכולים להמשיך בשגרת חייהם ולהרגיש בטוחים. צה"ל תגבר באופן משמעותי את המאמץ המודיעיני והכוננות לכל התפתחות".

כזכור, הבוקר הודיעו בצה"ל, לאחר עבודה מודיעינית מאומצת וחסויה שהתקיימה בשנים האחרונות בגבול הצפוני, על פתיחת מבצע לחשיפת מנהרות טרור של ארגון חיזבאללה, על מנת לנטרלם ולמנוע פגיעה באזרחי ישראל.