צילום: צילום: דובר צה"ל

מאחורי הדלתות של "נווה צדק": כך נראה מתקן הכליאה החדש של צה"ל

בימים אלה נסגרים מתקני הכליאה המוכרים שקיימים עוד מתקופת המנדט הבריטי - כלא 4 וכלא 6. רגע לפני שייפתחו שערי "נווה צדק", סיור בכלא הצבאי החדש: התשתיות, הפעילויות ותהליך השיקום המשופר • צפו
 • ההבטחה הזאת נותנת לי כח לשרוד

  תוכן מקודם

 • חוגי סת"ם ולימודים מקצועיים וכל מה שהבן שלך ירצה כדי לשבת וללמוד לימודי קודש ברמה הגבוהה ביותר. לחץ כאן לפרטים נוספים >>>

  תוכן מקודם

 • "סבל יומיומי שלא ניתן להעלות על הדעת" גיטי כהן שוברת שתיקה

  תוכן מקודם

 • מזעזע: מה מבקש ילד שסובל בלי הפסקה

  תוכן מקודם

בעוד כשלושה שבועות ייפתח בית הכלא החדש של צה"ל – "נווה צדק". הוא יחליף את כלא 4 וכלא 6, שייסגרו לצמיתות, ויביא לשינויים רבים.

"מטרת 'נווה צדק' היא להתאים חליפה שיקומית לכל חייל וחיילת שיגיעו לכאן, בתחומי החינוך, השיקום והחזרה לשירות תקין או לאזרחות תקינה. נעסוק בבגרויות, במקצוע לחיים, בעבודה ובחינוך – המפקדים בכלא מוכוונים למשימה הזו והוכשרו לכך, והקמתו מהווה בשורה גדולה לצה"ל", אומרת אל"ם מיטל שושן, ראש מחלקת השיטור.

"כשאדם נכנס לכלא, נלקחת ממנו אחת מזכויות היסוד החשובות – החירות", מספר קמצ"ר (קצין משטרה צבאית ראשי), תא"ל יאיר ברקת, "בצה"ל מבינים שעונש זה הוא קשה, ויש לנצל את זמן השהות של כל כלוא כדי לסייע לו להשתקם – או כדי שיחזור לצבא כחייל טוב יותר, או כדי שישתחרר כאזרח שיודע להסתדר במדינה, עם כלים וכוחות לשנות את הדרך ולהבטיח שלא יחזור לראות את כותלי הכלא מבפנים שוב".

הצעד הראשון שנעשה, הוא בניית מתחם חדש מחוץ לבסיס הצבאי "בית ליד". בכלא 22 מבנים המחולקים לשש פלוגות, כשכל מתחם מיועד לסוג שונה של עבירות, לפי מדרג שנקבע מראש. במילים אחרות, מי שנכנס לכלא בגלל עבירת משמעת קלה, לא יישב לצד מי שנשלח לשם בגין עבירות פליליות.

המבנה החדש גם יכול לאכלס הרבה יותר אנשים. כלא 4 וכלא 6 יכלו לאכלס יחד עד 770 כלואים, ואילו "נווה צדק" יכול להכיל עד 940 בו זמנית. במקום פועלים גם מרפאה דו-קומתית, מטבח מרכזי שמספק אוכל לכלל הפלוגות, מגורי סגל, מפקדה, בית כנסת, מבנה לביקור משפחות, מספרה ומבנה תעסוקה.

כל חלל עומד בתקן הנדרש בחוק – מרחב כליאה של 4.5 מטר לכלוא, כולל מקלחת ושירותים. מעבר לכך, הוקדשה מחשבה רבה לדרך בה יהפכו את התאים לנוחים יותר, בלתי ניתנים להשחתה ויעילים כמתקני כליאה.

לדוגמה, בתאים החדשים – בהם יהיו שבעה כלואים שיחלקו ביניהם שירותים, מקלחת ושני כיורים – הוצב חלון גדול וממוגן היטב שמכניס אור, גם כדי לשוות לתא מראה רגיל, אבל גם כדי למנוע ניסיונות בריחה.

לצד זאת, הוקדשה מחשבה בנושא העיסוק לכלואים מחוץ לתאים, בין היתר בשיעורי השיקום, ובזמנם החופשי – במגרש הספורט, בבית הכנסת ובקנטינה.

מבחינת אבטחה, מקיפים את מתקן הכליאה חומות בטון בגובה שלושה מטר ושני מטרים של סלילי ברזל. 700 מצלמות מרשתות את כל המתחם מקצה לקצה, במעגל סגור. לכל פלוגה ישנו חמ"ל שמנטר ועוקב אחרי המתרחש ויכול לשלוט על התאורה, החשמל, הטלוויזיות והמצלמות, וכן חמ"ל מרכזי שמתכלל את הכול.

"הכלואים יכנסו ל'נווה צדק' בעוד כשלושה שבועות, כשלנגד עינינו המטרה החדשה ברורה – להבטיח שנפגוש שם כמה שפחות כלואים שכבר השתחררו מכותלי הכלא, ולספק התאמה ושיקום שיסייעו להם כשיחזרו לשירותם הסדיר או לאזרחות", מסכם תא"ל ברקת.

כתבות קשורות

3 תגובות

 1. "עד 770 כלואים"…
  770 – מספר סמל
  כנראה איזה חבדני"ק המציא את הכלא הזה

סגור לתגובות.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן Hide picture