נתון מדאיג: מתחילת השנה סוכלו עשרה ניסיונות לחטיפת חיילים

ראש השב"כ חשף היום בוועדת חוץ וביטחון כי מתחילת השנה הלועזית סוכלו בחסדי שמיים 11 פיגועי התאבדות ומתחילת גל הטרור הנוכחי בוצעו מעל לשלוש מאות פיגועים, לא כולל בקבוקי תבערה

ראש שירות הביטחון הכללי, נדב ארגמן, הופיע היום לראשונה בפני מליאת ועדת החוץ והביטחון, בראשות ח"כ אבי דיכטר. במהלך סקירתו, וסקירת ראש חטיבת המחקר בארגון, עלו סוגיות שונות שעל סדר היום הביטחוני.

בין דבריו אמר כי מתחילת ההסלמה הנוכחית (בתאריך הלועזי 01/10/15) בוצעו מעל ל-300 פיגועים וניסיונות פיגועים משמעותיים – לא כולל פיגועים במתווה של יידוי בקת"ב, מהם כ-180 פיגועי דקירה, מעל 90 פיגועי ירי וכ-30 פיגועי דריסה. אוקטובר 2015 הראה עלייה דרמטית במספר הפיגועים, אבל יש לראותו גם כנקודת שיא למגמה עקבית של עלייה בפיגועים באיו"ש שהחלה כבר ב-2012.

לדבריו, מרבית הפיגועים בהסלמה הנוכחית הינם של מפגעים בודדים, ממניעים אישיים, בעוד מספר הפיגועים שבוצעו ע"י ארגוני הטרור הממוסדים הינו נמוך יחסית.

בחסדי שמיים, בהסלמה הנוכחית סיכלו כוחות הביטחון ושב"כ כ-240 פיגועים משמעותיים, ורק בחמשת החודשים הראשונים של 2016 סוכלו 11 ניסיונות לפיגועי התאבדות, 10 ניסיונות לפיגועי חטיפה, ומעל 60 ניסיונות לפיגועי ירי – רובם מטעם חמאס, אשר פועל ללא הרף לערער את היציבות באיו"ש.

ראש השב"כ הוסיף כי ניכרת בחודשים האחרונים ירידה במספר הפיגועים לעומת אוקטובר 2015, אשר בו בוצעו כ-600 פיגועים, מהם 81 פיגועים משמעותיים, וזאת מול חודש יוני 2016 שבמהלכו בוצעו 103 פיגועים, מהם 9 פיגועים משמעותיים.

הירידה במספר הפיגועים הוסברה, בין השאר, ע"י מספר הסיכולים הגבוה, שיפור ביכולות ההתרעה של מערכת הביטחון ושב"כ את מול המפגעים הבודדים, וכן מיקוד ההרתעה במפגעים וסביבתם הקרובה, תוך שמירת מרקם החיים לכלל האוכלוסייה הפלסטינית. כל אלו, על פי הסקירה, יצרו תחושה בקרב הציבור הפלסטיני באיו"ש של חוסר תוחלת בהמשך ההסלמה, והדבר מגובה גם בסקרי דעת קהל שנערכו ע"י הפלסטינים והוצגו בסקירה.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן