מספר שאלות קשות עולות אחרי הפיגוע אתמול. כיצד השיג המחבל נשק צה"לי תקין? מדוע לא היה תחת מעקב? • במערכת הביטחון מתגאים כי מנעו מהמחבל להגיע למרכז העיר אך השאלה היא כיצד הצליח לברוח מגבעת התחמושת

פיגוע הירי אתמול בירושלים, נחשב להצלחה גדולה בצד הפלסטיני, שם חוגגים מאז אתמול את הצלחת המחבל הנתעב להרוג שני אזרחים יהודים. השוטר יוסי קירמה וגמלאית הכנסת ליבנת מליחי הי"ד.

כעת עולה החשש כי בעקבות העובדה שהפעם הצליחו כדורי המרצח לפגוע ולהרוג יהודים, יתחילו בתקשורת הפלסטינית להסית, וברחוב הערבי לבצע, פיגועי ירי לאחר שב"ה מרבית ניסיונותיהם לבצע פיגועי דקירה, הסתיימו בחוסר הצלחה מבחינתם.

בנוסף, כאשר בוחנים את עובדות הפיגוע אתמול, עולות מספר תמיהות. במשטרה התגאו אתמול כי הצליחו למנוע את הגעת המחבל למרכז העיר, שם יכול היה לבצע חלילה הרג המוני של אזרחים אם היה ממשיך במסע ההרג שלו. אך כיצד הצליח בכלל לברוח מהזירה הראשונה?

כמו כן, המחבל היה פעיל חמאס מוכר הן למשטרה והן לשב"כ. הוא נעצר מספר פעמים ואף הועמד לדין בגין עבירות של הסתה לטרור ותקיפת שוטרים, ואף ריצה עונשי מאסר. בשל מעורבותו בהסתה סביב מסגד אל-אקצא אף הוצא נגדו צו הרחקה מהר הבית ובהמשך צו הרחקה מירושלים בכלל.

אך למרות שהיה מוכר למשטרה, הוא לא היה תחת מעקב והצליח להיערך לביצוע הפיגוע הקטלני אתמול. את הכדורים שהרגו את השניים הי"ד, ירה המחבל הנתעב בעזרת רובה אם-16. המדובר ברובה צה"לי תקני, שנגנב בעבר מאחד מבסיסי צה"ל והתגלגל עד לידי המחבל.

עובדה זו, שהוא דאג מראש לרובה מתאים, מלמדת על כך שהוא נערך מראש לביצוע זממו. למרות זאת, ועל אף שהיה מוכר למשטרה, לא עקבו אחריו ולא פיקחו אחר צעדיו – והתוצאה עגומה. חייהם של שניים נגדעו בטרם עת על ידי כדורי המרצח השפל.

כוחות הביטחון אף יצטרכו לחקור כיצד התגלגל לידיו הנשק הצה"לי. הכנסת נשק לרחובות מזרח העיר ירושלים, עלולה להגביר את החשש המובא בתחילת הכתבה על תחילת גל של ניסיונות ביצוע פיגועי ירי ח"ו.