האם חוליית המחבלים נשלחה בהחלטה של רגע על ידי מפקד מקומי של דאע"ש או שמדובר בהחלטה אסטרטגית של הארגון הרצחני להילחם בישראל? כך או כך, צריך להיערך למציאות אחרת בגבול הצפוני / פרשנות

חוליה של "צבא חאלד בן אל-ווליד", ארגון המזוהה עם דאעש ונחשב לשלוחתו בגולן, פתחה באש הבוקר לעבר כוח צה"ל שהיה במארב בגבול סוריה. בתגובה תקף חיל האוויר את החוליה וחיסל את ארבעת חבריה. מדובר בתקרית הפומבית הראשונה בין כוח צה"ל לארגון הטרור הרצחני.

הכל התחיל כאשר כוח מגדוד הסיור של חטיבת גולני יצא הבוקר למארב ליד היישוב נוב, באזור שנמצא סמוך לגדר המערכת אך בתוך שטח ישראל. לפי צה"ל, המחבלים, שסיירו באזור עם כלי רכב, ירו לעבר הכוח, שבתגובה השיב אש. מצה"ל נמסר כי החוליה שיגרה פצמ"רים, השתמשה במקלע כבד וירתה מנשק קל. במהלך ההיתקלות, כלי טיס של חיל האוויר זיהה את החוליה, ירה לעברם והשמיד את כלי הרכב.

הכוח הצבאי שהה במארב במקום לפי הערכות מודיעניות ומבצעיות, ולדברי קצין בכיר "התגובה הייתה חדה ומהירה ונועדה להבהיר שאנחנו נחושים להגן על גבולותיה של המדינה. אין לנו שום עניין לדרדר את האזור להסלמה אך לא נקבל מציאות של כוח שפותח עלינו באש". הקצין הוסיף: "אנו עם עין פקוחה שם כל הזמן. לא נסבול פגיעה בריבונות מדינת ישראל ונגיב בחומרה לכל ניסיון להפר אותה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לתקרית בגולן, ובישיבת הממשלה המיוחדת בחיפה אמר כי "הוא מבקש לשבח את חיילי צה"ל שהדפו הבוקר בהצלחה מתקפה נגדנו במשולש הגבולות. אנחנו ערוכים היטב בגבולנו הצפוני, ולא ניתן לגורמי דאעש או גורמים אחרים להתבסס בחסות המלחמה בסוריה".

מדובר באירוע חריג אך קשה להגיד שבמערכת הביטחון היו מופתעים ממנה. גם מהירות ואופי התגובה מעידים כי חיילי צה"ל היו מאומנים היטיב לקראת אפשרות כזו, ופעלו בסנכרון מלא של חי"ר וחיל האוויר עד לחיסול ארבעת המחבלים ללא שנרשמו נפגעים בקרב כוחותינו, בחסדי שמיים. ההערכה בישראל מזה זמן מה היא שארגוני הטרור היושבים על הגדר בגבול עם סוריה ינסו לבצע פיגועים נגד ישראל.

בעבר הדגישו בארגון המדינה האסלאמית כי ישראל אינה בין מטרותיהם הראשונות, שכן הם מתמקדים קודם כל במלחמה בכופרים המוסלמים – קרי, מוסלמים שיעים וסונים מתונים. האם מדובר בשינוי כיוון של הארגון או ביוזמה מקומית של מפקד מקומי שזיהה את חיילי צה"ל והחליט על דעת עצמו לפעול על מנת לעלות את קרנו בעיני אנשיו? בשלב זה, מוקדם עדיין לקבוע אך קודם צריכים להבין מה הרקע לפיגוע הבוקר.

המחבלים שהיו על הטנדר וביצעו את הירי מהמקלע הכבד לעבר חיילי צה"ל, משתייכים לארגון ארגון "שוהאדה אל ירמוק" שהיה בראשיתו פלג של אל קעאידה, ובשלב מסוים הכריזו אנשיו על הצטרפותם לדאעש. הם שולטים בכפרים שבדרום רמת הגולן ומסתובבים בקביעות כשהם חמושים סמוך לגבול עם ישראל, איתה הם לא התעסקו, עד הבוקר.

גם אם יתברר שמדובר באירוע מקומי ובין אם המדובר בהחלטה חדשה של דאעש, בישראל מעריכים כי בעתיד יהיו עוד ניסיונות לפגוע בחיילים ובאזרחים על ידי שלל ארגוני הטרור הנמצאים על הגדר ובצה"ל שומרים על עירנות גבוהה ועוקבים בדריכות אחר הנעשה בגבול. אנו, יהודים מאמינים בני מאמינים, מתפללים שלא יצליחו הרוצים לפגוע בנו במזימתם ויודעים: אם ה' לא ישמור עיר, שווא שקד שומר.