ראש אמ"ן מזהיר מחוסר יציבות בשל איבוד השליטה של אבו מאזן ומעריך כי אם רוחאני ינצח שוב בבחירות באיראן, המדינה תהפוך למתונה יותר • על טורקיה: "לא להפגין להיטות יתר בחימום היחסים עם אנקרה"

באירוע סגור, במהלך סקירה שנתן ראש אמ"ן, התייחס האלוף הרצי הלוי להתערערות המצב הביטחוני בגדה המערבית בשנה הקרובה, על רקע המאבקים הפוליטיים הפנימיים ברשות הפלסטינית סביב שאלת היום שאחרי אבו מאזן. "2017 תהיה שנה לא יציבה ברשות הפלסטינית", אמר האלוף הלוי. "יהיו הרבה גורמים שיערערו על מנהיגותו של אבו מאזן וחמאס ירצה לזכות בהישגים מולו. התוצאה תהיה מציאות מאתגרת מאוד ביהודה ושומרון".

ברק רביד מדווח בהארץ כי ראש אמ"ן הוסיף כי הירידה במספר הפיגועים בחודשים האחרונים נובעת משילוב בין מחירם הגבוה בעבור הציבור הפלסטיני לבין העובדה שישראל נלחמת במפגעים תוך שהיא נמנעת מענישה קולקטיבית של האוכלוסייה. "נמצא דרך להתמודד עם השריפות אבל אחר כך יהיו המצאות חדשות", אמר בהתייחסו לחשדות להצתות על רקע לאומני. "זה יבוא בגלים וצריך להיות ערוכים".

הלוי נשמע אופטימי באשר לקידום היחסים בין ישראל לבין מדינות כמו סעודיה ואיחוד האמירויות. "לנו ולמדינות הסוניות יש אינטרסים משותפים", ציין הלוי. "מה עושים עם זה זו שאלה אחרת, אבל זו ההזדמנות הגדולה של ישראל לשנים הקרובות".

נקודה מרכזית נוספת שהבליט ראש אמ"ן בסקירה נגעה לבחירות לנשיאות באיראן במאי 2017. הלוי טען כי אם הנשיא רוחאני ינצח בבחירות הוא צפוי להמשיך את מגמת השינוי שניסה להוביל במדינה בשנים האחרונות. "רוחאני יותר קשוב למה שהעם שלו רוצה", אמר הלוי. "בעוד חמש־שש שנים אולי נראה איראן אחרת… האיראנים חזקים בפקולטות להנדסה ומנצחים באולימפיאדות במתמטיקה אבל לא נשארים לגור באיראן — אולי השלטון שיהיה אחרי הבחירות הוא כזה שיגרום להם להישאר".

סוגיה נוספת שעלתה בהרצאתו של ראש אמ"ן נגעה לתוצאות הבחירות בארה"ב ולמערכות הבחירות הצפויות בשנה הקרובה באירופה. "העולם בגיל ההתבגרות ויש בהרבה מדינות הצבעות נגד", אמר תוך שהוא מקרין שקף ובו תמונות של הנשיא האמריקאי הנכנס, דונלד טראמפ, והתייחסות למשאל העם בבריטניה על עזיבת האיחוד האירופי. "טראמפ ניצח כי היה נגד המערכת. השאלה היא כעת איך תעמוד במבחן אידיאולוגיית האנטי שלו ואיך הוא יפעל נגד המערכת מתוך הבית הלבן". בהקשר זה הוסיף הלוי כי "אם יעלו לשלטון יותר מפלגות לאומניות במערב, מוסד המדינה יתחזק והחומות בין המדינות תגבהנה".

ראש אמ"ן התייחס בדבריו גם למצב בטורקיה ולשלטונו של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן. הלוי נשמע פסימי לגבי הכיוון אליו הולכת טורקיה וטען כי אסור לישראל להפגין להיטות יתר בחימום היחסים עם אנקרה. "בעוד חמש־עשר שנים המורשת של אטא־טורק לא תובלט עוד. אנחנו בתהליך של הקצנה דתית בטורקיה", אמר. "בכל הנוגע לשיפור היחסים שלנו עם טורקיה, אנחנו צריכים לשחק אותה קשים להשגה ולהתקדם לאט לאט".

הלוי הוסיף כי להערכתו מלחמת האזרחים בסוריה לא עתידה להסתיים בקרוב. "יכול להיות שבאירופה יושג הסכם בנושא סוריה, אבל היישום שלו בעל סיכוי נמוך", אמר. "שיתוף פעולה בין ארה"ב לרוסיה עשוי לפתור את זה". לדברי הלוי, בגלל המלחמה באוקראינה והסנקציות שמוטלות על רוסיה ישנו רצון במוסקבה להגיע להבנות עם ארה"ב ואירופה על הפסקת המלחמה בסוריה תמורת הסרת הסנקציות.

ראש אמ"ן אמר עוד כי ארגון דאע"ש נחלש והמדינה האסלאמית שהקים מתכווצת. עם זאת, הוא הדגיש כי אם דאע"ש ייחלש איראן וחיזבאללה ייהנו מעליונות בסוריה, שלא תהיה טובה לישראל. הלוי ציין כי שחיזבאללה נמצא במצוקה שנובעת מכמויות ההרוגים הגדולות שהוא סופג בסוריה, ומהמצוקה התקציבית בה הוא נמצא שמקשה עליו לשלם פנסיה לאנשיו. "מאידך", ציין, "הם בונים כוח מול ישראל ומתאמצים לשמור על מוכנות מולה".