דווקא הניצחון על דאעש, הביא לתקיפה המיוחסת לישראל הלילה בסוריה • מתברר כי עד עכשיו, לא ייצרו הסורים נשק מתקדם בגלל שליטת דאעש במפעל, כך שהנשק גם לא זלג לחיזבאללה • העובדה שצה"ל תקף למרות הנוכחות הרוסית בסוריה, יכולה להעיד על אופי הנשק ומסוכנותו

ישראל הרשמית אינה מתייחסת לדיווחים על תקיפה ישראלית הלילה בסוריה, מערבית לעיר הבירה דמשק. מדובר במדיניות ישראלית ותיקה ולפיה לא מאשרים ולא מכחישים תקיפות המיוחסות לה, אלא נותנים לכולם להתבוסס בהשערות.

אלא שהפעם יש אישור ודאי לכך שמדובר בתקיפה ישראלית, שמגיע מהצד הסורי. סוכנות הידיעות הסורית הרשמית, האשימה את ישראל בתקיפת מחסני התחמושת של חטיבה 38 בדיוויזיה 4 של צבא סוריה, ובתקיפה נוספת על כביש דמשק-ביירות, בשטח סוריה.

בעבר הלא רחוק היינו שומעים אחת למספר שבועות על תקיפה מעין זו. מדוע כבר תקופה ארוכה שאין דיווחים על תקיפות ישראליות בעומק השטח הסורי, ומה נשתנה הלילה הזה, שהמטוסים, אשר על פי דיווחים זרים המריאו מבסיס של חיל האוויר הישראלי, שבו לפעילותם בסוריה?

תחילה, יש לשים לב כי מאז התקיפות הישראליות האחרונות, יש שחקן חדש בזירה. רוסיה. הנשיא ולדימיר פוטין שיגר את צבאו לאדמת סוריה להגן על שלטונו של בשאר אל אסאד, בין היתר על ידי הצבת סוללות יירוט ושליחת מטוסים לתקיפות על מעוזי המורדים, גם של ארגון דאעש אך לא רק.

בעקבות המעורבות הצבאית הרוסית, יצא ראש הממשלה בנימין נתניהו למוסקבה, לפגישה דחופה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. השניים נועדו מאז עוד שלוש פעמים ושתי המדינות הקימו ביניהן מנגנון למניעת חיכוכים אוויריים, במטרה לצמצם למינימום את הסיכון לקרבות אוויר בין מטוסים ישראלים ורוסים בשמי סוריה, או להפלת מטוס של אחת מהמדינות על-ידי סוללת טילי קרקע-אוויר של חברתה.

אם ישראל אכן תקפה הלילה בסוריה, הדבר מעיד כנראה על צורך מבצעי דחוף. בנאום בעצרת האו"ם בספטמבר אשתקד אמר נתניהו כי ישראל תמשיך לפעול למניעת הברחת מערכות נשק מתקדמות מסוריה לחיזבאללה. החשש הישראלי העיקרי הוא מהברחת רקטות המשפרות בצורה ניכרת את הדיוק לטווח הבינוני של חיזבאללה. כאן נכנס דאעש לתמונה המעט מורכבת.

מתברר כי הסיבה העיקרית לכך שהתקיפות הישראליות בשטח סוריה פחתו עד למאוד, נובעת מהעובדה שקצב ההברחות הואט ואולי אף פסק לחלוטין. מדוע? התשובה נעוצה בעובדה שהמפעל לייצור הנשק בא-ספירה היה כבוש כמעט במשך שנתיים בידי דאעש. לאחרונה הצליח הצבא הסורי לכבוש מחדש את שטח המפעל, ככל הנראה חידש את ייצור הטילים ואת הברחתם לחיזבאללה – אך נתקלו במטוסים הישראלים שמנעו את ההעברה.

העובדה שישראל החליטה לתקוף בסוריה למרות הנוכחות הרוסית שם, מעידה כי הפעם היה מי שניסה להבריח נשק איכותי ומדוייק מאוד לארגון הטרור הלבנוני. ישראל החליטה למנוע בכל מחיר את הגעת הנשק לידי חיזבאללה ושלחה את טייסיה לבצע את המוטל עליהם.

סוריה מאשרת: ישראל תקפה הלילה ליד דמשק