הרמטכ"ל: "צה"ל פועל מתחת לרדאר כדי למנוע מחיזבאללה להתעצם"

דברי הרמטכ"ל באו כתגובה לדיווח הערבי על תקיפה ישראלית לפנות בוקר סמוך לדמשק - תקיפה המוכחשת על ידי חיזבאללה • במקביל, ארגון הטרור הלבנוני מפרסם תמונות המתעדות לטענתו כי צה"ל חצה את הגבול והתקין מכשירי ריגול בדרום לבנון

כתבות נוספות בנושא:

מנכ"ל פייזר על הווריאנט החדש: "האופציה הטובה ביותר היא להתחסן"
תומך ב"שהידים" ושוהה בלתי חוקי: זה המחבל שביצע את הפיגוע בשער שכם
לאחר שעתיים של חקירה: לוחמי המג"ב שוחררו ממשרדי מח"ש בירושלים
שבוע גשום לפנינו: אובך, רוחות וסופות רעמים • האזינו לתחזית
 • "אמא, מי ידליק לנו את החנוכייה" בואו נאיר לו את החושך>>>

  תוכן מקודם

 • ציפרלקס? יתכן ומגיע לך הרבה כסף!

  תוכן מקודם

 • "מרים לא פחדה למות" שלמה ברים משתף

  תוכן מקודם

 • איך עושים כל־כך הרבה כסף מסטארט־אפ?

  תוכן מקודם

"צה"ל מנהל פעילות מתחת לרדאר, כדי למנוע מחיזבאללה להתעצם" – כך אמר היום הרמטכ"ל גדי אייזנקוט לחברי ועדת החוץ והביטחון בכנסת, בלי להתייחס לפעולה ספציפית של צה"ל.

הרמטכ"ל הוסיף כי אף שכוחות חיזבאללה צוברים ניסיון מבצעי משמעותי בפעילותם בסוריה, הרי שפעילות זו הביאה למשבר תקציבי ומוראלי בארגון. "הצהרותיו הנוכחיות של נסראללה נועדו כדי לייצר משוואה הרתעתית שמטרתה לשמור על הסטטוס קוו מבחינתו, וכי בחזית זו, כמו גם בחזית העזתית, הוא אינו רואה נכונות של הצד השני לצאת לפעילות יזומה כנגד ישראל".

דבריו מגיעים על רקע דיווח, מוקדם יותר היום של כלי תקשורת בעולם הערבי על פיצוץ מחסן נשק בשרשרת ההרים בצפון אל-קטיפה שבקרבת דמשק. על פי אותם מקורות, מדובר בתקיפה ישראלית. על פי הדיווח התקיפה האווירית בוצעה מהמרחב האווירי הלבנוני וכללה ירי של 6 טילים. גורמים מקומיים דיווחו על קולות נפץ חזקים מהמקום.

למרות שקודם לכן דיווחו גורמים רשמיים בלבנון על מטוסי מודיעין ישראלים ששהו זמן ממושך במרחב האווירי הלבנוני, בארגון הטרור חיזבאללה מכחישים את הדיווחים וטוענים כי לא הייתה כל תקיפה ישראלית הלילה נגד מטרות של ארגונם. על פי חלק מהדיווחים, מטוסי חיל האוויר הישראלי תקפו מחסן בו אחסנו נשק שובר שוויון שיועד עבור חיזבאללה.

חיזבאללה: צה"ל חצה את הגבול והתקין מכשירי ריגול

במקביל לדיווחים המוכחשים על תקיפות, חיזבאללה טוען כי צה"ל התקין מכשירי ריגול סולריים באזור העיירה מיס אל-ג'בל שבדרום לבנון. לדברי הארגון, זאת לאחר שחיילים חצו את הגבול בין שתי המדינות באזור קיבוץ מנרה. חיזבאללה אף פרסם תמונות מחשיפת "ציוד הריגול הישראלי". יצוין כי לא מדובר בפעם הראשונה שבחיזבאללה מעלים טענה מעין זו.

279166

279165

האזהרה הישראלית שהביאה לאיום החמור של נסראללה

בתוך כך, יאיר קראוס דיווח בסוף השבוע בעיתון מקור ראשון כי קיים חשש בישראל שאיראן תנסה "להציק לישראל" כדרך להתגרות באמריקאים ובממשלו החדש של דונלד טראמפ. החשש גבר לאחר הפגישה החמה והידידותית בין שני המנהיגים בוושינגטון. מקורות מדיניים סבורים שבזמן שברחבי העולם מנסות מדינות ומעצמות לבחון את כוחן מול מנהיג העולם החופשי החדש, גם איראן תנסה להעביר מסר שלפיו אל לו להתעסק איתה. בעקבות ניסוי הטילים הצפון-קוריאני, שיט ספינת הביון הרוסית מול החוף המזרחי של ארה"ב ומהלכים נוספים מצד מדינות אחרות, בירושלים חוזים שאיראן תנסה לאותת לממשל החדש שלא תקבל פגיעה בכוחה.

לפני כניסתו של טראמפ לבית הלבן ביצעה המדינה ניסוי כושל בטיל בליסטי. אבל ייתכן שאיתות כושל נוסף נרשם ביום שלישי בערב, בזמן שהותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בוושינגטון: ירי מקלע סורי "זלג" לעבר צפון הגולן, כדיווחו של דובר צה"ל. ברשתות חדשות ערביות דיווחו שהירי כוון לעבר ג'יפ צה"לי שנסע לאורך הגבול. לא מן הנמנע כי מאחורי הירי עומדים גורמי ממשל או חיזבאללה בהכוונה איראנית, שקיבלו הוראה להבעיר מדורה קטנה בגבול הצפוני כדי לחבל בשיחות בין נתניהו לטראמפ, שעיקרן בסוגיה האיראנית.

בניגוד למדיניות צה"ל, לא הייתה כל תגובה לאירוע ה"זליגה" – ולא בכדי. תא"ל (במיל') רפי נוי, סגן מפקד פיקוד צפון לשעבר, הסביר ל'מקור ראשון' שההנחיה להבליג הגיעה אולי מהגורם הבכיר ביותר בישראל, ראש הממשלה בנימין נתניהו עצמו. "אני מבין את ההבלגה הישראלית ערב הפסגה כניסיון לא להסיט את תשומת הלב מהמפגש בין שני המנהיגים", אמר נוי. "הרי האסטרטגיה בצבא היא חד-משמעית – להגיב על כל ירי כפי שעושים ברצועת עזה, ולא חשוב מי ירה ולמה".

על השאלה מדוע ישראל עלולה למצוא את עצמה כמטרה נוחה ענה נוי ש"כל החיבוקים בין טראמפ לנתניהו הופכים את ישראל למטרה מושכת עוד יותר משהייתה בתקופת היחסים הקרים בין נתניהו לברק אובמה. אנחנו עלולים למצוא את עצמנו בעמדת העכבר, כי האיראנים לא יפגעו בארה"ב כדי להעביר לה מסרים או להוכיח את עוצמתם כאשר אפשר לעשות זאת דרך ישראל. ברור שארה"ב לא תגיב לפגיעה מקומית בנו, ובעולם כולו יראו אז כיצד איראן החזקה פוגעת במטרה חיונית וידידותית כל כך, ולא סופגת תגובה בחזרה".

השר ישראל כ"ץ התייחס גם הוא לנושא ואמר כי "ימי מלחמת לבנון השנייה שבהם נמנעה ישראל מלפגוע בתשתיות לבנוניות חלפו ועברו. אם נסראללה יעז לירות על העורף הישראלי או על תשתיות לאומיות, לבנון כולה תוכה. נסראללה הוא פרוקסי ועושה דברה של איראן, שמוכן בשרות אדוניו שלבנון כולה תהרס. יש להטיל על החיזבללה סנקציות משתקות ולהפעיל לחץ כבד על איראן להפסיק לחמש ולממן את הארגון. יש לפרק את הציר העובר בין איראן דרך סוריה בואך חיזבאללה ולבנון".

הכתבות המעניינות ביותר

צפו: ההגרלה ההיסטורית שהכתה גלים נערכה בבית מרן הרב שטיינמן • זה הזוכה המאושר
נדיר! גדולי ישראל הבטיחו: "נתפלל עליהם ונפעל עבורם בזאת חנוכה"
בהשתתפות אלפי התלמידים: מרן ראש הישיבה הגיע למסיבת חנוכה בפוניבז' • צפו
הרמב"ם היומי • הלכות פסולי המוקדשין פרק י' • צפו
צפו: שידור חי מהמופע הנוסטלגי עם מיכאל שטרייכר והאחים ברונר
ניסוי או השמדת כטב"מ? פיצוץ סמוך למתקן הגרעין בנתנז
מעמד חנוכת הבית לבנין ישיבת אוהל התורה סאסוב • גלריה
טרור אנטישמי חדש בשכונת שמעון הצדיק: כיבוי נרות חנוכה • צפו
תלמידי ישיבת מדרש יחיאל ביתר נבחנו אצל מרן ראש ישיבת סלבודקא
מסיבה לכבודה של תורה בחברת 'קנין ש"ס' שע"י ישיבת ביוד"א בקרית ויז'ניץ
לא ייאמן: הלוחמים שחיסלו את המחבל שפצע חרדי נחקרים באזהרה
טרגדיה משפחתית: נקבע מות אחותו בת ה-9 של הפעוט שנהרג
הילולת הרה"ק רבי יוחנן מטאלנא זצ"ל בחצר הקודש טאלנא
בהוראת מרן ראש הישיבה: בפונביז' לא יצאו לשבת חופשה כנהוג
ישועות גדולות בסייעתא דשמיא בכח התורה והתפילה
הטעם להדלקת נר לר"מ בעל הנס בר"ח טבת • הרב יוסף חיים אוהב ציון • צפו
ליל שבת בבני ברק: שריפה פרצה בדירה; שבעה נפצעו • צפו
בחור ישיבה חוצה את הכביש - מחבל ערבי מתנפל עליו • תיעוד דרמטי

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו