ראש אמ"ן העריך כי לא צפוי בקרוב עימות צבאי מול חיזבאללה השקוע עד צוואר בלחימה בסוריה • להערכתו, גם חמאס אינו מעוניין במלחמה כעת מול ישראל בשל מצבו הכלכלי הקשה, אך הוא הזהיר מפני שיתוף פעולה עתידי בין ארגוני הטרור מצפון ומדרום

הערכת המצב בישראל היא כי חיזבאללה וחמאס אינם מעוניינים כעת במלחמה מול ישראל, אך קיים חשש כי במלחמה עתידית, יילחמו חיילי צבא לבנון לצד מחבלי חיזבאללה, כפי שגם קיימת אפשרות לשיתוף פעולה בין ארגוני הטרור מעזה ומלבנון.

בישיבה של וועדת החוץ והביטחון, אמר ראש אמ"ן, האלוף הרצי הלוי כי חמאס וחיזבאללה אינם מעוניינים בעימות צבאי עם ישראל בזמן הקרוב. התייחס הלוי גם לדו"ח המבקר על מבצע "צוק איתן" ואמר כי אמ"ן פעל בו בהצטיינות יתרה.

לדברי כמה מהנוכחים בחדר, הלוי אמר לחברי הכנסת כי חיזבאללה מתוסכל מאוד ממספר ההרוגים הגדול בלחימה בסוריה ומכך שיש לו קושי לגייס לוחמים חדשים לשורות הארגון, שחלק מחייליו נושקים לגיל 60. להערכתו, אם חיזבאללה ייכנס לעימות צבאי עם ישראל יהיה זה רק אחרי שהלחימה בסוריה תסתיים.

ההדלפות מדבריו פורסמו בעיתון הארץ, שם גם נטען כי לדברי אחד הנוכחים, הלוי הזהיר מפני האפשרות שבסבב לחימה עתידי מול ישראל, צבא לבנון יילחם יחד עם חיזבאללה.

Israeli intelligence Chief, Major General Herzi Halevy attends a Defense and Foreign Affairs Committee meeting at the Knesset, on March 1, 2017. Photo by Yonatan Sindel/Flash90 *** Local Caption *** ???? ???? ??? ??????? ????? ???? ??? ??"? ??????? ???? ????

הרצי הלוי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כמה מהמשתתפים העידו שהלוי הזהיר מהמצב הנפיץ בשטחים, שעשוי להתלקח אם הפלסטינים ירגישו שאין להם תקווה. לדבריו, עד שיגובש הסדר בין ישראל לפלסטינים יש לקדם מהלכים לפיתוח כלכלי כדי לשכך את התסכול הנובע מהיעדר אופק מדיני.

בהתייחסו לדו"ח המבקר אמר הלוי כי אמ״ן הפיק לקחים מן המבצע והטמיע אותם. לדברי כמה מהנוכחים בחדר, ראש אמ״ן אמר כי מבלי להקל בחומרת האיום של המנהרות, הן לא מהוות איום קיומי על מדינת ישראל.

על רקע קביעת המבקר כי הקבינט המדיני-ביטחוני התעלם מהמצב ההומניטארי בעזה ולא בחן אפשרויות מדיניות כדי למנוע את המלחמה, התריע הלוי שרצועת עזה תחת הנהגת חמאס נתונה במצב כלכלי קשה והיא קרובה למשבר. הלוי ציין כי קיים חשש בישראל מפני שיתוף פעולה עתידי בין חמאס לחיזבאללה.

ראש אמ"ן התייחס גם לשיתוף הפעולה בין רוסיה לנשיא ארה"ב טראמפ, ואמר כי הציר הזה עשוי למתן את איראן. הוא הוסיף כי בעוד שהפעילות של רוסיה בסוריה נתפסת כמשמעותית, ארה"ב פועלת באופן משמעותי יותר, אך פעולותיה נעשות באופן מודיעיני וממוקד.

הוא טען שרוסיה לא רואה בחיזבאללה ואיראן שותפים אסטרטגיים אלא רק כלי להשגת מטרותיה. לדבריו, רוסיה לא מתכוונת לצאת מסוריה בזמן הקרוב ואף חכרה קרקעות לחמישים שנה.