אמש הצהיר הנשיא הצרפתי על כוונתו להוקיר את המרשל פיליפ פטן בעקבות פעילותו במלמחת העולם הראשונה, על אף שיתוף הפעולה עם הנאצים בשואה • השר בנט תוקף: "הרעיון שמעשים קודמים מפחיתים מהזוועה שבמעשים האלה, הוא דבר שאין לקבלו"

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, תוקף היום את נשיא צרפת, עמנואל מקרון, לאחר שאמר כי בכוונתו להוקיר את המנהיג הצרפתי, מרשל פיליפ פטן, שעמד בראש ממשלת וישי, ששיתפה פעולה עם המשטר הנאצי בתקופת השואה.

בהודעה שהוציא השר בנט נכתב: "המרשל פטן אפשר ותרם לגירושם של יהודים ורציחתם ההמונית. הרעיון שמעשים קודמים מפחיתים מהזוועה שבמעשים האלה, הוא דבר שאין לקבלו". השר הוסיף: "אני קורא לנשיא מקרון לא להציע תירוצים או דברי הגנה עבור הנאצים ותומכיהם – בעבר, בהווה או בעתיד".

אמש עורר נשיא צרפת עמנואל מקרון סערה, לאחר ששיבח את המרשל פטן, על תפקודו במלחמת העולם הראשונה. במהלך ביקורו בעיירה שרלוויל-מזייר, שהייתה בעבר קו החזית בין צרפת לגרמניה, הוא סיפר על תוכניתו ואמר: "זה לגיטימי לחלוק כבוד למפקדי הצבא שהובילו אותנו לניצחוןן". לדברי מקרון, "מרשל פטן היה חייל גדול במלחמת העולם הראשונה".

בנוסף לדברים אותם אמר הנשיא הצרפתי, בכוונתו של מקרון להביע הוקרה רשמית לפטן ולשבעה מרשלים נוספים (מרשל היינו תואר ההצטיינות הבכיר ביותר בצבא צרפת, אך לא מעבר לתואר כבוד), שבמהלך כהונתם הנהיגו מערכות צבאיות במלחמת העולם הראשונה, זאת לרגל ציון יום השנה המאה לסיומה של מלחמה זו שיצוין בימים הקרובים.

ארגונים יהודיים בצרפת הגיבו אף הם ואמרו, כי דבריו של מקרון מזעזעים ומהווים עלבון. נשיא ארגון הגג של יהודי צרפת (קריף), פרנסיס קאליפת, אמר כי "זה מעורר תדהמה שצרפת מוכנה להוקיר אדם שהוגדר כלא ראוי להיות צרפתי במשפט שבוצע בשמו של העם".

חבר הפרלמנט הצרפתי מאיר חביב, הגיב אף הוא לכוונת מקרון ואמר: "לא, אדוני הנשיא. 'חייל גדול' לא היה מוסר יהודים ולוחמים לברבריות הנאצית ולעולם לא היה מאמץ חוקים אנטישמיים שמהווים כתם בהיסטוריה שלנו. שמו היה ונשאר שם נרדף לבוגד".

כמו כן, לאחר דבריו בארמון האליזה נסוגו אף הם מהדברים. גורם בארמון אמר, כי "פטן לא יזכה לכבוד רשמי ב-10 בנובמבר", כשאף מקרון עצמו ניסה בהמשך להבהיר את דבריו, כשאמר כי לא ניסה לתרץ את הפשעים שבוצעו על ידי פטן במלחמת העולם השנייה, אלא רק להבטיח את זכר ההיסטוריה הצרפתית כהווייתה. "אני לא סולח על שום דבר", אמר מקרון, "אבל אני גם לא מוחק שום דבר מההיסטוריה שלנו. אני תמיד אלחם נגד אנטישמיות"