לאחר שדינה זילבר הביעה את דעותיה האישיות במהלך התכנסות אחת הוועדות בכנסת וספגה ביקורת, הבוקר היועץ המשפטי נוזף בה, אך מבהיר כי היא תמשיך לייצגו • שרת המשפטים: "לפי חוק הסמכות נתונה לשר הממונה ולו בלבד"

לאחר הסערה שפרצה בעקבות התבטאויותיה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, הבוקר שיגר היועמ"ש אביחי מנדלבליט מכתב נזיפה לזילבר, לאחר בירור שערך בעניין התבטאויותיה.

מנדלבליט פירט במכתבו את הליך הבירור וציין כי ההתבטאות שנאמרה בוועדת הכנסת חמורה במיוחד. לדבריו: "התבטאות מעין זו שנאמרה על ידך בסופו של יום לא עלתה כלל ולא נרמזה בשיח הארוך שנוהל בינינו, ואילו עלתה – לא הייתה מאושרת על ידי".

בהמשך המכתב, מנדלבליט כתב: "החלטתי להעיר לך בעקבות התבטאותך אותה אני רואה בחומרה. שכן זו חרגה, לעמדתי, באופן ממשי ממרחב ההתבטאות המקובל והראוי ליועץ משפטי בשירות הציבורי", אך למרות זאת בסיום מכתבו הבהיר מנדלבליט, "למותר לציין כי במסגרת תפקידך כמשנה ליועץ המשפטי לממשלה תמשיכי לייצגני בכל מקום בו הדבר יידרש, לרבות בכנסת ובממשלה. הגעתך לדיונים בכנסת או בממשלה תתואם עמי כמקובל, ולצד זאת בתקופה הקרובה עלייך לתאם עמי מראש את העמדות שבכוונתך להציג שם בשמי".

בעקבות מכתב זה, שרת המשפטים איילת שקד, שבעקבותיה החלה סאגה זו, אמרה, כי "נוכח הנזיפה של היועץ המשפטי לממשלה בעורכת הדין זילבר, לא אאפשר את הופעתה בוועדות הכנסת במושב הקרוב".

"המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר פעלה בחוסר סמכות בהתבטאויותיה הפוליטיות שבוע שעבר בוועדת הכנסת", אמרה שקד כשהיא מתכוונת להופעתה בכנסת בדיון חוק תרבות בנאמנות, בה השמיעה את דעותיה הפרטיות והפוליטיות. שקד הוסיפה, כי "לפי חוק יסוד הכנסת, הסמכות על בחירת נציגי משרדי הממשלה בוועדות הכנסת נתונה לשר הממונה, ולו בלבד".

"תפקיד פקידי ציבור הוא לבטא את מדיניות הדרג המדיני ולסייע למימושה כל עוד היא מתקיימת במסגרת החוק, ולא לשאת מניפסטים ולשמש כשחקן פוליטי", אמרה שקד.

מנדלבליט הנחה את זילבר לא להופיע בכנסת – אך מתח ביקורת על שקד


כזכור, בשבוע שעבר התקיים דיון באחת מוועדות הכנסת בהשתתפות המשנה ליועה"מ דינה זילבר, שם חשפה את עמדותיה בנוגע לפעילות הממשלה. בתגובה שרת המשפטים איילת שקד תקפה בחריפות את זילבר ואמרה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, כי היא "חצתה כל גבול". מנדלבליט לא קיבל את דבריה של שקד והגן על זילבר, אך שקד אסרה עליה להמשיך ולייצג את משרד המשפטים, כשהיא מסבירה כי "רצוי שתמצא את ביטויה במסגרת מפלגה".

בנט: "לא נשתתף בישיבת ממשלה כשזילבר נמצאת שם"