Yaakov Naumi/Flash90

המאבק על תאריך הבחירות: החרדים רוצים בבין הזמנים – כחול לבן רוצים להקדים

יו"ר ועדת הכנסת מכחול לבן הציע את י"א אדר, י"ח אדר, כ"ה באדר, או י' בניסן. מנגד במפלגות החרדיות מעדיפים את ג' בניסן. מנכ"לית ועדת הבחירות בישקה 90 יום אחרי פיזור הכנסת, גינזבורג השיב: "תתחילו להתארגן מהיום. אנחנו הולכים לבחירות. לא צריך להמתין ליום שבו החוק יעבור"

כתבות נוספות בנושא:

מנכ"ל פייזר על הווריאנט החדש: "האופציה הטובה ביותר היא להתחסן"
תומך ב"שהידים" ושוהה בלתי חוקי: זה המחבל שביצע את הפיגוע בשער שכם
לאחר שעתיים של חקירה: לוחמי המג"ב שוחררו ממשרדי מח"ש בירושלים
שבוע גשום לפנינו: אובך, רוחות וסופות רעמים • האזינו לתחזית
 • ראש בראש מול הביטוח הלאומי

  תוכן מקודם

 • מנהלת חשבונות ? המשרה הזו בשבילך

  תוכן מקודם

 • טכנאי מחשבים ? המשרה הזו בשבילך

  תוכן מקודם

 • הגרלת הענק על הפריט ההיסטורי שגורמת להדים בעולם היהודי • זה הסיפור

  תוכן מקודם

ועדת הכנסת דנה היום (שלישי) בהצעת החוק לפיזור הכנסת שעברה בשבוע שעבר בקריאה טרומית. יו"ר הוועדה ח"כ איתן גינזבורג אמר בדיון כי "נראה שהקריאה הראשונה של החוק במליאה תהיה ביום רביעי, או יותר סביר – ביום שני". גינזבורג העלה לדיון את תאריך הבחירות והציע לבחור באחד מהתאריכים הבאים: 23 בפברואר-י"א אדר, 2 במרץ-י"ח אדר, 9 במרץ כ"ה באדר,23 במרץ – י' בניסן. מנגד במפלגות החרדיות מעדיפים את 16 במרץ – ג' בניסן.

יצוין שבכחול לבן מעוניינים לקיים את הבחירות בהקדם, על כן הציעו את התאריכים בפברואר, מנגד בליכוד מעוניינים לדחות ככל הניתן את הבחירות בתקווה שעד אז יגיעו יותר חיסונים לישראל והדבר ישפר את מעמדו הציבורי של ראש הממשל בנימין נתניהו. המפלגות החרדיות מעוניינים בתאריך ג', מצד אחד בבין הזמנים, אך מנגד לא קרוב מידי לפסח אז יש חשש שעבודת ועדת הבחירות תימשך בחול המועד.

בפתח ישיבת ועדת הכנסת אמר היו"ר גינזבורג כי "נדון קודם כל בתאריך הבחירות. אנחנו יודעים שבכל מקרה אם לא יעבור החוק, ולא יעבור חוק התקציב – הכנסת תתפזר ב-23 בדצמבר מה שיוביל לבחירות ב-23 במרץ – מועד בעייתי כי יהיה קושי בספירת המעטפות הכפולות בימים שאחרי, כיוון שניכנס לחג הפסח".

גינזבורג הוסיף כי "נושא נוסף שיעלה בדיון הוא סוגיית מימון המפלגות. לאור המצב המשברי שהמדינה נתונה בו עלתה אפשרות לצמצם את העלות – שמדברת גם על הגבלת תקרת ההוצאה. הנושא השלישי – סוגיית תעמולת הבחירות והרצון להפוך אותה לשקופה ונקיה יותר. נכון יהיה להתאים את חוק תעמולת הבחירות ולעשות שינויים בנוגע לשקיפות התעמולה".

מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית עו"ד אורלי עדס אמרה בדיון כי "כולם מבינים מהם האתגרים של מערכת בחירות בתקופת קורונה, מערכת בחירות רביעית. מערכת בחירות זה מגה פרויקט שנוטלים בו כמאה אלף עובדים ובתקופת קורונה יהיו הרבה יותר עובדים. האתגרים עצומים. אנחנו זקוקים להיערכות של 90 ימים כדי לאפשר קיום מערכת הבחירות ולנהל אותו באופן תקין ולשמור על בריאות הציבור. ואין לנו תקציב". ח"כ גינזבורג השיב לעדס: "תתחילו להתארגן מהיום. אנחנו הולכים לבחירות. לא צריך להמתין ליום שבו החוק יעבור בקריאה השלישית".

עו"ד עדס ניסתה להסביר את הקושי המיוחד שבהתארגנות לבחירות בזמן מגפת הקורונה. לטענתה, בניגוד לבחירות רגילות בהן יש רק צורך לוודא כי מיקומי הקלפיות עדיין בתוקף, כעת יהיה צורך בהקמת כמות גבוהה של קלפיות נוספות, אשר יצריך למצוא מיקומים חדשים ולאשר אותם. בנוסף, ישנו קושי נוסף בתיאום והזזת מצביעים מקלפי אחת לאחרת.

בדיון בהצעת חוק התפזרות הכנסת ה-23, ח"כ רם שפע מכחול-לבן הציע להפחית את מימון המפלגות בהוראת שעה לבחירות הקרובות ל-0.8 מיחידת מימון העומדת היום על סך – 1.388 מיליון ₪. עוד הציע שפע, להגביל את תקרת ההוצאה, ולקבוע כי מימון היחידה הנוספת המשולמת לכל רשימה, תהיה מדורגת לפי מספר המנדטים שכל רשימה תזכה בבחירות הקרובות. הדיון בוועדה סוער בטענה לפגיעה גדולה במימון מפלגות.

יו"ר הוועדה הציבורית למימון מפלגות, שופטת בית המשפט העליון בדימוס איילה פרוקצ'יה, אמרה על ההצעה: "אנחנו מביאים הצעה שהיא הפחתה ברורה במימון המפלגות ביחס למימון המקורי שהיה נהוג עד כה. בעקבות ניתוח הקשיים והצרכים הגענו למסקנה שאין מקום לנגוע בתעריף יחידת המימון המקורית. מחד, צריך להבטיח חופש פוליטי, ולמנוע קריסת פעילות פוליטית כתוצאה מארבע מערכות בחירות ואנחנו בפני מערכת חמישית. ומאידך, המשבר הכלכלי הכולל, מצריך הידוק החגורה. באיזון הכללי, הגענו לכלל מסקנה שלא לגעת בתעריף ולהותיר את הסכום הנהוג היום. המצב הכלכלי הקשה, היה הקו המוביל בדיונים. הגירעונות של המפלגות אדירים, והותרת יחידת המימון על הסכום הקבוע היום, מהווה הידוק חגורה".

ח"כ עמית הלוי (הליכוד): "בעצם, מפלגה שתזכה ב-30 מנדטים ומעלה, ויש רק אחת כזו, תקבל פחות מימון מפלגות. ומפלגות שיזכו עד 10 מנדטים, יקבלו יותר. הצעה מתאימה ותפורה למידות של כחול לבן, זה לא הגינות פוליטית".

יו"ר הקואליציה וח"כ מיקי זוהר התייחס בטוויטר לדיון בועדה ואמר: "העובדה שכחול לבן והאופוזיציה מנסים לקבוע בחירות בהקדם האפשרי, מוכיחה סופית שמדובר בנבחרי ציבור חסרי אחריות ושאינם מתאימים להנהיג את ישראל. הרי הם יודעים שבחירות במאי יהיו הרבה פחות מסוכנות בריאותית, אך עדיין מתעקשים רק כדי שיוכלו לפגוע בליכוד ובנתניהו. עוד לא מאוחר למנוע בחירות".

יור הכנסת ח"כ יריב לוין התייחס לדיונים בוועדה ואמר כי הוא "מצפה שכפי שנהוג היה מאז ומתמיד, תגובש הסכמה רחבה בין כל סיעות הבית על מועד קיום הבחירות". עוד נמסר מטעמו כי "יו"ר הכנסת לא יאפשר מצב בו בצעד חסר תקדים, תאריך הבחירות ייקבע באופן חד צדדי ללא הסכמה רחבה כנהוג".

ההחלטה לקיים את הדיונים על פיזור הכנסת בוועדת הכנסת התקבלה אתמול ברוב של עשרה ח"כים, ללא מתנגדים ובהימנעות של חבר כנסת אחד. נציגי הליכוד – שהציעו לערוך את הדיונים בנושא בוועדת החוקה – ונציגי המפלגות החרדיות החרימו את ההצבעה, מאחר שהסתמן רוב ברור בהצבעה לסיעות האופוזיציה וכחול לבן.

הכתבות המעניינות ביותר

בהשתתפות אלפי התלמידים: מרן ראש הישיבה הגיע למסיבת חנוכה בפוניבז' • צפו
הרמב"ם היומי • הלכות פסולי המוקדשין פרק י' • צפו
צפו: שידור חי מהמופע הנוסטלגי עם מיכאל שטרייכר והאחים ברונר
ניסוי או השמדת כטב"מ? פיצוץ סמוך למתקן הגרעין בנתנז
מעמד חנוכת הבית לבנין ישיבת אוהל התורה סאסוב • גלריה
טרור אנטישמי חדש בשכונת שמעון הצדיק: כיבוי נרות חנוכה • צפו
תלמידי ישיבת מדרש יחיאל ביתר נבחנו אצל מרן ראש ישיבת סלבודקא
מסיבה לכבודה של תורה בחברת 'קנין ש"ס' שע"י ישיבת ביוד"א בקרית ויז'ניץ
לא ייאמן: הלוחמים שחיסלו את המחבל שפצע חרדי נחקרים באזהרה
טרגדיה משפחתית: נקבע מות אחותו בת ה-9 של הפעוט שנהרג
הילולת הרה"ק רבי יוחנן מטאלנא זצ"ל בחצר הקודש טאלנא
בהוראת מרן ראש הישיבה: בפונביז' לא יצאו לשבת חופשה כנהוג
ישועות גדולות בסייעתא דשמיא בכח התורה והתפילה
הטעם להדלקת נר לר"מ בעל הנס בר"ח טבת • הרב יוסף חיים אוהב ציון • צפו
ליל שבת בבני ברק: שריפה פרצה בדירה; שבעה נפצעו • צפו
בחור ישיבה חוצה את הכביש - מחבל ערבי מתנפל עליו • תיעוד דרמטי
פִּרְסוּמֵי נִיסָא • הדלקת נרות חנוכה בחצה"ק ראחמיסטריווקא
שֶׁעָשָׂה נִסִּים לַאֲבוֹתֵינוּ • האדמו"ר מקאפיטשיניץ בהדלקת נרות חנוכה

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture