שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן עדכן מראש את יו"ר כחול לבן בני גנץ בהצהרתו הצפויה של מזכיר המדינה האמריקני כי ההתיישבות ביו"ש לא מפרה את החוק הבינלאומי. "אם גנץ היה אומר לנו שהוא עומד להקים ממשלה, לא היינו מפרסמים את ההודעה"

שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן, עדכן אתמול בבוקר את יו"ר כחול לבן בני גנץ, בהצהרתו הצפויה של מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו "כי ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון לא מפרה את החוק הבינלאומי", כך דווח הערב בחדשות 13.

מטרת העידכון המוקדם הייתה לוודא שהמהלך האמריקני לא מהווה התערבות בתהליכים הפוליטיים הפנימיים בישראל וכי הוא לא מפריע לגנץ בנסיונותיו להרכבת ממשלה. גורמים שמעורים בנושא סיפרו שבשיחת הטלפון עם השגריר פרידמן, גנץ לא הביע התנגדות להצהרה ולא ביקש לעכב אותה. בכיר אמריקני שמעורה בתכני השיחה בין פרידמן לגנץ אמר: "אם גנץ היה אומר לנו שתוך 24 שעות הוא עומד להקים ממשלה ומבקש שנמתין, לא היינו מפרסמים את ההודעה".

לאחר ההודעה האמריקנית כתב גנץ בציוץ בטוויטר "אני מברך את הממשל האמריקני על ההצהרה החשובה, המצביעה שוב על עמידתו האיתנה לצד ישראל ומחויבותו לביטחון ועתיד המזרח התיכון, גורלם של היישובים והתושבים ביהודה ושומרון צריך להיקבע בהסדרים העומדים בדרישות הביטחון ושיוכלו לקדם את השלום, שישרתו את שני הצדדים, וישקפו גם את המציאות בשטח".

בכיר בממשל האמריקני צוטט אתמול ב'חדשות 13' אומר כי "עבודת המטה בנושא ההתנחלויות החלה במשרד החוץ האמריקני כבר לפני חודשים רבים והיא הסתיימה לפני כשבועיים. המהלך לא קשור לשום אירוע שמתרחש בימים אלה. התוכנית המקורית הייתה לפרסם את ההחלטה על המדיניות החדשה ביום שלישי שעבר, אבל בגלל ההסלמה בעזה ההודעה נדחתה בשבוע".

בתוך כך, פקיד ישראלי בכיר אמר על ההחלטה כי "ישראל עודכנה כבר לפני זמן רב על הדיונים במשרד החוץ האמריקני בנוגע לעמדה המשפטית בעניין ההתנחלויות. האמריקנים ביקשו לדעת אם פרסום החלטה כזו לא יפגע בישראל מבחינה משפטית בין-לאומית וישראל השיבה כי היא תומכת במהלך והוא לא יגרום כל נזק".

כזכור, אמש הודיע מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, שארצות הברית משנה את מדיניותה ארוכת השנים, ולא תגדיר את ההתישבויות היהודיות ביהודה ושומרון כמפירות של החוק הבין-לאומי. לדבריו, העמדה האמריקאית הייתה לא עקבית לאורך השנים, ממשל קרטר קבע כי הן מנוגדות לחוק הבינלאומי, ממשל רייגן קבע כי הוא לא חושב שהן אכן כאלה, ואילו ממשלים אחרים חזרו לעמדה של ממשל קרטר. "אנחנו מצדדים בעמדה של ממשל רייגן", אמר פומפאו.

בדבריו, אמר פומפאו כי הוחלט לשנות את עמדת ממשל אובמה לגבי ההתנחלויות. על פי ההכרזה, ממשל טראמפ סבור ששאלות משפטיות בעניין ההתנחלויות הן עניין של בתי המשפט בישראל. "מערכת המשפט הישראלית מאפשרת לאתגר פעילות בהתנחלות ולבחון אספקטים הומניטריים. בעבר בתי המשפט בישראל אפשרו את קיומן של התנחלויות מסוימות והורו על פינוין של אחרות".

"אחרי למידה של כל הצדדים בסכסוך, ארצות הברית הופכת את ההחלטה שאומרת שההתנחלויות נוגדות את החוק הבין-לאומי", אמר פומפאו במסיבת עיתונאים מיוחדת במחלקת המדינה האמריקנית."זאת בעיה מורכבת שיכולה להיפתר רק בשיחות בין ישראל ולפלסטינים. הממשל האמריקני מעודד את ישראל והפלסטינים לפתור את הבעיה ולמצוא פתרון שיקדם את הביטחון והשלום בין הצדדים".

השר האמריקני תקף את הממשלה הקודם ואמר כי, "ממשלים קודמים נקטו ביחס ליהודה ושומרון מדיניות זהירה שהייתה מקובלת על שתי המפגלות בארה"ב. זאת, עד שבדצמבר 2016, ממשל אובאמה, דרך מזכיר המדינה ג'ון קרי, שינה את הגישה הזהירה הזאת בת עשרות השנים. ממשל אובאמה הכיר למעשה שוב בכך שההתנחלויות הן לכאורה בלתי חוקיות".