מדובר על חשדות לכאורה מתקופת כהונתו כשר התקשורת • במסמך נמצא מידע אודות 40 חברי כנסת ושרים מכהנים לגבי חשדות פליליים לכאורה • יו"ר הכנסת זימן את המפכ"ל לפגישה דחופה בו ידרוש לקבל הסברים על המסמך

ביים האחרונים סוערות הרוחות בקרב חברי הכנסת לאחר שנחשף כי בכירים באגף חקירות במשטרה חיברו מסמך מיוחד ומקיף על עשרות חברי כנסת, במסמך למעשה מיוחסים להם עבירות פליליות שמצדיקות לכאורה פתיחת חקירה פלילית נגדם.

המסמך שחובר בהנחיית ראש אגף החקירות במשטרה ניצב מני יצחקי מעורר סערה מאחר ולדברי גורמים שונים מהות המסמך לכשעצמה מעוררת תהיות בדבר יושרם וטוהר מידותיהם של אנשי האגף, שהרי ממתי נוהגת המשטרה לנהל בדיקה אחר אדם כלשהוא, אם מעולם לא הוגשה נגדו תלונה.

הדברים זכו לביקורת חריפה במיוחד לאור דברי המפכ"ל שצוטטו השבוע כמי שהכריז בכינוס סגור כי "בידי המשטרה להפיל ולהקים ממשלות", אמירה שלכשעצמה זכתה לגל ביקורת במערכת הפוליטית.

אמש פורסם בחדשות 10 כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ביצע בדיקה מהירה ואישר את קיומו של המסמך. מנדלבליט הסביר כי מדובר במסמך שחובר לצורך בקרה פנימית של ראש אגף החקירות, שביקש לוודא שאין חקירות או מידע שלא מגיעים לידיעתו.

אלא שמסתבר שקודמו של מנדלבליט בתפקיד, יהודה וינשטיין, כלל לא ידע על חיבורו של המסמך ועצם קיומו כלל לא הובא לידיעתו.

במסמך נמצא מידע אודות 40 חברי כנסת ושרים מכהנים לגבי חשדות פליליים לכאורה. לגבי חלקם המידע נוגע לעבירות זניחות דוגמת הפרת הסדר הציבורי וכדומה. אבל לגבי 21 מנבחרי הציבור שנמצאים במסמך מדובר בחשדות לעבירות שחיתות, חלקן חמורות מאוד.

הערב נחשף כי המסמך מכיל בין היתר מידע על השר הממונה על המשטרה, גלעד ארדן מהתקופה בה כיהן כשר להגנת הסביבה ושר התקשורת.

יש להבהיר כי השר ארדן לא נחקר מעולם ומעולם לא נפתחה נגדו בדיקת משטרה. המידע לפיכך על השר, כמו ל שרים וח"כים אחרים, שוכב באגף החקירות במשך שנים.

במקביל יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין שלח מכתב נזעם למפכ"ל המשטרה רנ"צ רוני אלשיך ודרש ממנו להיענות להזמנתו לקיים פגישה בהקדם, נוכח העובדה כי המפכ"ל סרב להופיע בפני וועדת הכנסת שדנה בנושא.