תוכנית המקל והגזר של שר הביטחון מעוררת מחלוקת בהתיישבות כאשר ראש המועצה האזורית גוש עציון תומך בניגוד לראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת המתנגדים בתוקף

תגובות חלוקות בקרב אישי הציבור בימין בעקבות חשיפת תוכנית המקל והגזר של שר הביטחון אביגדור ליברמן. ראש המועצה האזורית גוש עציון מברך על התוכנית, בניגוד לחברי הכנסת קיש וסמוטריץ' העומדים בראש השדולה למען ארץ ישראל בכנסת – המביעים את התנגדותם הנחרצת לתוכנית.

ראש מועצת גוש עציון דוידי פרל, מברך על ההחלטה כאזור שנפגע קשות בחודשי הטרור האחרונים: "אנחנו מברכים על החלטתו של שר הביטחון לתת הטבות והקלות לאוכלוסייה הערבית שאינה תומכת בטרור ומאידך לתת צעדי ענישה כלפי האוכלוסייה הערבית שהוציאה מקרבה פיגועים בכל הטרור האחרון".

פרל הוסיף, "אנחנו נעניק סיוע לשר הביטחון שתוכניתו תצא לפועל כמתוכנן. יחד עם זאת חשוב לוודא שבאות נשימה יינתן לאוכלוסייה היהודית ביו"ש, אישורי בנייה בשטחי C". עוד הוסיף פרל: "על ממשלת ישראל לאמץ את השיטה של שר הביטחון כי רק בדרך זו, יחשבו פעמיים אם כדאי לצאת לבצע פעולת טרור או לצאת ולחפש עבודה ולחיות בשקט ובשלווה".

מנגד, במכתב דחוף ששלחו ראשי שדולת ארץ ישראל ח"כ יואב קיש ובצלאל סמוטריץ לשר הביטחון מציינים השניים כי המגמה הכללית העומדת בבסיס תוכנית "המקל והגזר" של ליברמן- במרכזה המחשת והעצמת הלקח שהטרור אינו משתלם מבורכת. אך עם זאת לא יתכן שההטבות יצרו פערים בלתי נסבלים אל מול האוכלוסייה היהודית שהיא הקורבן הראשי והמרכזי של פיגועי הטרור הפלשתיני.

"כל עוד האוכלוסייה היהודית ביו"ש ממשיכה לשלם, במקביל למחיר הדמים הקשה, גם מחיר של הקפאת תכנון עמוקה היוצרת 'גירוש שקט'- לא יעלה על הדעת ש'גזרים' בדמות תוכנית מתאר יהיו מנת חלקה של האוכלוסייה הערבית בלבד"

השניים מוסיפים כי "לא יעלה על הדעת שישראל תלבין בניה בלתי חוקית ותיתן רוח גבית לתוכנית ההשתלטות של אבו מאזן וחבריו". ראשי השדולה דורשים בפנייתם מליברמן כי האלמנטים של הכשרת טרור הבניה הבלתי חוקית שמטרתו השתלטות על שטחי סי יוסרו מתוכנית 'המקל והגזר'.

קרא בנושא:

כפרים אדומים, כפרים ירוקים • המדיניות החדשה של השר ליברמן