נתניהו מקנא בטראמפ: אנחנו צריכים יותר מינויים פוליטיים

בתשובה לתלונות שרים שונים, בהם השר אריה דרעי השיב ראש הממשלה כי יש צורך בשינוי השיטה הישראלית ולהתנהג כפי הנהוג בארה"ב, ולמנות מאות מינויים פוליטיים על מנת שהפקידים יקדמו את מדיניות השרים והממשלה ולא יתקעו אותה, כפי הקורה כעת בישראל

אחד הסיבות לביורוקרטיה בישראל, ואחת התלונות הנשמעות ביותר מפיהם של שרי הממשלה כאשר שואלים אותם מדוע יוזמה מסויימת שלהם אינה מתקדמת, נעוצה בשלטון הפקידים במדינת ישראל. כעת אומר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הגיע הזמן לשנות את השיטה.

בישיבת הממשלה היום נתניהו לשרים כי יש לאפשר לראש הממשלה ולשרים לבצע יותר מינויים פוליטיים במשרדי הממשלה השונים בדומה לשיטה הנהוגה בארה"ב, וזאת כדי להבטיח שהפקידות המקצועית תמלא את מדיניות הממשלה. כך מדווח ברק רביד בעיתון הארץ.

"אצל טראמפ יש 4,000 מינויים שהם משרות אמון", אמר נתניהו בישיבה לפי אחד השרים שנכח בחדר. "אצלנו צריכים להיות כמה מאות מינויים שלא צריך עבורם מכרז. מה שבטוח זה שאצל טראמפ, הפקידים ימלאו את המדיניות שלו. גם אצלנו אנחנו צריכים להיות מסוגלים לשלוט".

על פי הדיווח, נתניהו אמר את הדברים במהלך דיון סביב מינוי המשנים ליועץ המשפטי לממשלה והוויכוח שהתפתח בשאלה האם כהונתם של המשנים צריכה להיות של שש או של שמונה שנים. כמו במקרים קודמים בשנים האחרונות, הדיון הפך להיות על מעמדה של הפקידות המקצועית במשרדי הממשלה.

השרים גלעד ארדן, יובל שטייניץ ואריה דרעי התלוננו כל אחד בתורו על כך שהם מתקשים למנות ולפטר פקידים בכירים במשרדים שעליהם הם אמונים בשל הצורך להקים ועדות איתור למינויים בכירים. נתניהו הלין גם הוא על כך ואמר כי הזיכרון הארגוני של הפקידות המקצועית צריך להיות בדרגים הזוטרים, כאשר בדרגים הבכירים צריכים השרים להיות מסוגלים למנות את אנשי אמונם ללא מכרזים.

"לא נותנים לנהל את המדינה", אמר נתניהו. "עובדה שלא ממנים רמטכ"ל על ידי ועדת איתור ולא ממנים מפכ"ל משטרה בוועדת איתור. במשטרה ובצבא זה עובד נכון". בסיום הישיבה הודיע נתניהו על הקמת ועדה בראשות מקורבו שר התיירות יריב לוין ושרת המשפטים איילת שקד שתציג לממשלה הצעה לשינוי ועדות האיתור למינויים בכירים במשרדי הממשלה. בוועדה יהיו חברים גם השרים אריה דרעי ויואב גלנט.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו