עד שכבר יושרו ההדורים עם משה כחלון, צצו להם מתנגדים חדשים לחוק ההסדרה: משרד הביטחון ובראשם השר אביגדור ליברמן • "השכפ"ץ של מדינת ישראל זה בג"ץ ובית המשפט הישראלי. ברגע שמאשרים את חוק ההסדרה זה פוגע בשכפ"ץ וחושף את ישראל לתביעות בהאג"

היועץ המשפטי של משרד הביטחון, עו"ד אחז בן ארי, והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה לענייני משפט בינלאומי, עו"ד רועי שיינדוף, הביעו אתמול בדיון סגור של הוועדה העוסקת בהכנת חוק ההסדרה התנגדות לחקיקת החוק. בדיון אמר בן ארי כי עמדת שר הביטחון אביגדור ליברמן ועמדת משרד הביטחון היא נגד אישור חוק ההסדרה, כך נחשף במעריב אונליין.

על פי דיווחו של אריק בנדר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אמר כי "השכפ"ץ של מדינת ישראל זה בג"ץ ובית המשפט הישראלי. ברגע שמאשרים את חוק ההסדרה זה פוגע בשכפ"ץ ובהגנה של מדינת ישראל בפני התובעת של בית הדין הבינלאומי בהאג המקיימת בדיקה האם ישראל עוברת על הדין הבינלאומי בפעולותיה ביו"ש".

הוא אמר עוד כי בתום הבדיקה אמורה התובעת של בית הדין הבינלאומי בהאג להחליט האם לעבור לחקירה ובסופה האם להגיש כתב אישום נגד גורמי צבא וגורמי מדיניים המעורבים במעשה ההסדרה וכי חוק ההסדרה עשוי לשמש תמריץ לכך. בדיון הוסבר לחברי הכנסת כי על פי הדין הבינלאומי נהנים הפלסטינים בשטחים ממעמד של "תושבים מוגנים".

תקנה 45 לפרק הרלוונטי בדין הבינלאומי מטילה על המפקד הצבאי באזור להגן על זכות הקניין של התושבים המוגנים ולכאורה חוק ההסדרה עומד בניגוד לאותה תקנה. המשנה ליועמ"ש ציין כי ישראל החליטה לפני 50 שנה ללכת בנתיב התואם את תקנות האג לגבי דיני התפישה הקובעת כי המפקד הצבאי הוא הסמכות בשטח ולדעתו לא ניתן כעת לשנות לפתע קונספט ולהעביר את האחריות באמצעות חוק ההסדרה.