לאחר מאמצים פוליטיים רבים, הצליח נפתלי בנט לגרום לראש הממשלה להצביע בקריאה ראשונה בעד חוק ההסדרה, אך כעת פועל נתניהו לגנוז את החוק ולמנוע את המשך קידומו • האם בנט ינצל את ההזדמנות כדי לפרוש מהממשלה ולהציג אלטרנטיבה ימנית לנתניהו?

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט כי הוא אינו מעוניין לקדם את חוק ההסדרה לקריאה שנייה ושלישית. בכך, למעשה, הצעת החוק שאמורה להסדיר את ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון, מוקפאת. כך מדווח הארץ.

גורם בסביבת נתניהו אמר לכתב העיתון כי בשלב זה החוק מוקפא, ונתניהו לא צפוי לקבוע לו מועד להצבעה. לדבריו, בתחילה סוכם עם בנט כי החוק יקודם לאחר השבעתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. לאחר ההצבעה באו"ם נגד ההתנחלויות, שנומקה על ידי הדוברים בין היתר בגלל החוק, נתניהו שינה את דעתו.

דברי הגורם בסביבת נתניהו מצטרפים לדבריו אתמול בישיבת סיעת ישראל ביתנו, של שר הביטחון אביגדור ליברמן, כי "החוק כנראה לא יחוקק". בתדרוך לכתבים אמר יו"ר הקואליציה דוד ביטן כי המטרה היא למצוא פתרון להתיישבות, ואם יהיה פתרון כזה, החוק יתייתר.

כזכור, נתניהו התנגד מלכתחילה לחוק בשל השלכותיו על המצב המדיני של ישראל, אך הצביע בעדו לאחר שנפתלי בנט הצליח להעביר אותו בוועדת השרים לחקיקה בתמיכת שרי הליכוד. החוק עבר בקריאה ראשונה בכנסת ותקוע כעת בהצבעות לקריאה שנייה ושלישית בוועדת חוקה, בטרם יעבור לאישור במליאה. ההצבעות על החוק נדחו.

בזמנו הוכיח נפתלי בנט נחישות, והצליח להעביר את החוק בקריאה ראשונה בניגוד לעמדת ראש הממשלה. כעת, הכדור נמצא במגרש של בנט שככל הנראה שוב יעשה הכל על מנת לקדם את החוק, כאשר בכל סיטואציה, הוא עשוי לגרוף רווח פוליטי. אם החוק יעבור, הוא ייתפס כמי שמצליח להכניע את נתניהו. אם הוא ייכשל, הוא עלול לפרוש מהקואליציה ולעקוף את נתניהו מימין תוך הצגת אלטרנטיבה שלטונית.

לאחר שוועדת השרים לענייני חקיקה החליטה בנובמבר האחרון לתמוך פה אחד בהצעת החוק, אמר בנט כי "מדינת ישראל החלה היום בהליך היסטורי של הסדרת ההתיישבות ביהודה ושומרון. אני מברך את ראש ממשלה ואת שרי מפלגתו שנשאו באחריות הנדרשת מממשלת ימין והצביעו בעד הגשמת החזון הלאומי. בנחישות ובמשילות נמשיך לממש את היעדים שלשמם נבחרנו".

לאחר ההצבעה אמר שר הביטחון ליברמן כי יש להמתין שנשיא ארה"ב הנבחר טראמפ ייכנס לבית הלבן לפני שמקבלים החלטות משמעותית כל כך. לדבריו, "כל מי שחרד לעתידה של ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון מבין שברגע זה הדבר החשוב ביותר הוא לתאם את העמדות עם הממשל האמריקאי החדש". ליברמן הוסיף כי "זו פעם ראשונה שיש ממשלת ימין בישראל, נשיא רפובליקאי ורוב רפובליקאי בסנאט ובקונגרס, לכן אסור לקבוע עובדות בשטח ולהביך את הממשל הנכנס".