ברנע: נתניהו לא יכול להכתיב קו, מוזס לא מתערב בעבודתנו

הפרשן הבכיר של ידיעות אחרונות יוצא להגנת מו"ל העיתון שלו שהוקלט מנהל מו"מ עם ראש הממשלה, טוען כי אין לכך משמעות ועובר לתקוף את נתניהו בעקבות הקשר שלכאורה נחשף כעת בינו לבין עיתון ישראל היום, הנמצא במחלוקת עסקית עם ידיעות אחרונות
 • 8 ילדים מבקשים עזרה: נשארנו לבד בלי אמא

  תוכן מקודם

 • "עניה סוערה" העבירו את שמכם לתפילת שר התורה ביום הושענא רבה.

  תוכן מקודם

 • "הם עברו מספיק בחיים, תעזרו לי לשמח אותם" ברכי מתחננת לעזרה

  תוכן מקודם

 • "עניה סוערה" העבירו את שמכם לתפילת שר התורה ביום הושענא רבה.

  תוכן מקודם

בסוף הכל מגיע למלחמות ברנז'איות. לפתע, גם בעיתון ידיעות אחרונות, שם הצטרפו בחדווה למקהלת הטוענים כי הפרשיה השנייה עליה נחקר ראש הממשלה הממשלה בנימין נתניהו, המכונה "תיק 2000", עומדת לחולל רעידת אדמה בישראל כאשר פרטיה ייחשפו, מנסים היום להוריד מגובה הלהבות לאחר שהתברר כי מו"ל העיתון, איש העסקים ארנון (נוני) מוזס, חשוד במו"מ של שוחד וטובות הנאה לראש הממשלה.

"כולם חשודים", פותח הבוקר הפרשן הבכיר של העיתון, נחום ברנע את טורו בידיעות. "חשוד ראש הממשלה, שלפי הדיווחים יזם את הפגישות; חשוד המו"ל, שלפי הדיווחים נשא ונתן והבטיח; חשוד ראש הלשכה, שהשתתף והקליט; חשוד היועץ המשפטי לממשלה, שמנהל את משחק הפוקר סביב החקירות בתיקי ראש הממשלה בדרכים עקומות, וגם אני חשוד, בדין חשוד, לא רק משום שהמו"ל המדובר הוא נותן לחמי, אלא גם משום שיש לי הערכה אינסטינקטיבית, אלא אם כן יוכח ההפך, למי שבמקום לשקוע ברחמים עצמיים ולזעוק אכלו לי, שתו לי, נאבק בשיניים על פרנסתו ופרנסת עובדיו".

לדבריו, "אינני יודע מה התרחש בשיחות בין בנימין נתניהו לארנון מוזס, שהוקלטו בחשאי בידי ארי הרו, מי שהיה אז מנהל לשכת ראש הממשלה. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, היה מיטיב לעשות אילו הורה למשטרה לשחרר את הקלטות לשידור. כך היינו יודעים גם מה נאמר בהן, גם איך נאמר ומה המשמעות הציבורית. לאחר שהשותפים לשיחות נחקרו באזהרה, אבד הטעם העיקרי לשמירתן בסוד. מה גם שבמציאות דולף התוכן טיפין טיפין, וגם לעיתונאים שמפרסמים פרטים בקול תרועה אין מושג אם הדברים שנמסרו להם הם אמת או שקר. ישודרו הקלטות, ונדע על מה אנחנו מדברים".

ברנע כותב כי להקלטות ולפגישות אין משמעות. "ראש ממשלה יכול להתלונן באזני מו"ל על כתבות שמתפרסמות בעיתונו, לדרוש תיקון, להתקומם נגד כתבים. הוא לא יכול להכתיב קו. בטורקיה אולי כן – ב"ידיעות" לא. ומו"ל לא יכול להבטיח להרגיע את הכותבים בעיתונו – זה לא יקרה. לא בחיים האמיתיים. הוא גם לא יכול להבטיח, כמו שעלה מהציטוט שהביא אמש גיא פלג בערוץ 2, שידאג להשאיר את נתניהו בלשכתו. מה שדובר בלשכת ראש הממשלה, אם דובר, נשאר בלשכת ראש הממשלה".

"לקוראים שתהו השבוע, בכתב ובעל פה, מדוע לא הבעתי את דעתי על הפרשה הזאת, אמרתי שאני לא יודע דבר מעבר למה שפורסם. זה לא הפריע לך, אמרו לי, להביע דעה על פרשות אחרות. הם צדקו, בהסתייגות אחת: הקורא מניח שכאשר עיתונאי מספר על מקום עבודתו הוא יודע יותר ממה שהוא יודע בדרך כלל. זאת לא המציאות הפעם: בפרשה הזאת כל מי שנחקר באזהרה מנוע מלדבר על חקירתו, מחשש לשיבוש. אילו הייתי פונה לארנון מוזס, ולא פניתי, לא הייתי מקבל תשובה.

לטענת ברנע, "נוהל העבודה שאימץ ארנון מוזס מולי, ולמיטב ידיעתי מול אחרים, פשוט: הוא לא מטלפן. גם אני לא. 28 שנים אני עובד בעיתון, ועד היום הוא לא חיווה באוזני את דעתו על מילה אחת שכתבתי, לא ביקש להוריד ולא הציע להוסיף. אני מכיר לו תודה: לא כל מו"ל היה נוהג כמוהו. העיתון יכול, כמובן, לשכור את שירותיהם של בעלי טורים אחרים, שגישתם המקצועית שונה ודעותיהם שונות. לשמחתי, העיתון עושה זאת. ככל שיירבו הדעות, ככל שיירבו הכותבים, כן ייטב".

בשלב זה, עובר הפרשן לתקוף את ראש הממשלה ולנסות לטעון ולתהות על הקשר שלו עם העיתון המתחרה – ישראל היום, הנמצא בבעלות איש העסקים היהודי-אמריקאי, שלדון אדלסון. "עכשיו, משהבהרתי את חלקי בסיפור הזה, נגיע לעיקר. לחקירה בתיק 2000 יש תוצאה אחת חיובית: היא הבהירה לכל שהמיזם המכונה "ישראל היום" איננו עסק לגיטימי אלא מתנה אסורה. כאשר נתניהו מנהל משא ומתן מטעם החינמון הוא מודה, הלכה למעשה, שמדובר בנכס שהוא שולט בו.

"אנחנו מרבים לשמוע בימים האחרונים על הסכומים שהוצאו בקו המתנות החשאי שארנון מילצ'ן ואחרים הקימו למען נתניהו ומשפחתו. הסכומים מרשימים: היה דיווח על 300 אלף שקל; היה דיווח גם על 400 אלף. כל הסכומים האלה הם גזר גמדי לעומת המתנה האסורה שנתניהו קיבל מאיל ההימורים שלדון אדלסון. על פי ידיעה ב"הארץ" אתמול, אדלסון הפסיד על העיתון בשבע שנותיו הראשונות 730 מיליון שקלים – כ־100 מיליון שקל לשנה.

"שערו בנפשכם מה אפשר היה לעשות במתנה הזאת: לפתור אחת ולתמיד את בעיית הזקנה במסדרון; להקים אוניברסיטה בגליל; להוציא אלפי ישראלים ממעגל העוני. כל־כך הרבה כסף, רק כדי לארגן פולחן אישיות למשפחה אחת ולחבל בעיתונות החופשית בישראל. לא חבל? אדלסון רשאי, כמובן, לעשות בכספו כעולה על רוחו, אבל נתניהו מקבל את שכרו מהמדינה: יש מתנות שאסור לו לקבל. מה גם שהייתה תמורה לכאורה: במהלך המאבק על מתווה הגז קיבל נתניהו מכתב מאדלסון שדחק בו ללכת לקראת נובל אנרג'י. נתניהו הלך גם הלך.

ברנע תוקף: "כאשר קם החינמון, לפני תשע שנים, העדיפו שומרי הסף למיניהם, אנשי הפרקליטות, פקידי האוצר, מבקר המדינה, חברי הכנסת, לטמון את ראשם בחול. כתבתי שאין למוצר כזה מודל כלכלי ולא יכול להיות לו מודל כלכלי. הם ראו את הצפת השוק, הדמפינג, ואת מחירי ההיצף למודעות, ולא עשו דבר. העובדה ש"הארץ", עיתון שיש לו השפעה גדולה על מערכת המשפט ועל הרגולטורים, הדפיס את החינמון בבית הדפוס שלו, תרמה להדחקה. מה שהכריע, אולי, היה גודל החוצפה: שומרי הסף בממשלה מתמודדים איכשהו עם מתנות קטנות, לא עם מתנות בסדר הגודל הזה.

"השבוע, כאשר נתניהו נזקק למליצי יושר בפרשת המתנות, גויס לעזרה אלן דרשוביץ, עורך דין יהודי אמריקאי, שהסביר שהכל בסדר, הכל חוקי, הכל נפלא. בריאיון שהעניק לערוץ 10 מניו־יורק הוא הוצג כ"מקורב" של נתניהו. נשמטה מהתיאור העובדה שדרשוביץ נשכר לפני כשנה על־ידי שלדון אדלסון כדי להגן עליו בתביעה שהוגשה נגדו בלאס־וגאס. עולם קטן".

אם לסכם את טורו הארוך של נחום ברנע, ניתן לכתוב זאת כך: בסוף, המטרה היא ראשו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. כך הופכת פרשיה עליה נטען כי היא חמורה מאוד, לבלתי משפיעה. בסופו של דבר, המלחמה היא עסקית בין עיתון שהיה בעבר הנקרא ביותר במדינה, לבין עיתון שניצח וכבש את השוק בזכות תפוצתו החינמית. השאילה הגדולה היא: האם מדובר בדבר פלילי שמחייב חקירה של ראש ממשלה והפרעה להמשך ניהולה התקין של המדינה?

לא היה כלום: מאחורי החשאיות בחקירת נתניהו, אין כלום

כתבות קשורות

בנט נואם באו"ם על הממשלה: "החל כטעות פוליטית והפך למטרה לאחדות"
בשמחת בית השואבה בביתר עילית: חולה קורונה מאומת
אוּשְׁפִּיזִין קַדִּישִׁין: 3 ח"כים מספרים בסוכה של מי היו רוצים להתארח
הבחירות בגרמניה: ניצחון דחוק לסוציאל-דמוקרטיים - "שולץ היה הימור נכון"
רעידת אדמה חזקה בכרתים: דיווח על הרוג אחד ו-9 פצועים • צפו
מנכ"ל משרד הבריאות לבתי החולים: לא ניתן למנוע טיפול רפואי מאדם ללא תו ירוק
גנץ אישר שורת מינויים במטה הכללי: האלוף תומר בר ימונה למפקד חיל האוויר
בשולי העצרת הכללית: בנט נפגש עם שרים מבחריין ואיחוד האמירויות
החל מהיום: לא יבוצעו טסטים לנבחנים שלא יציגו תו ירוק בתוקף או בדיקת קורונה
בחסדי שמים: שיפור במצב הלוחמים שנפצעו קשה ליד ג'נין
אחרי יותר מחודש שלא כונס ובצל הביקורת: קבינט הקורונה יתכנס בראשון
עימותים אלימים וירי חי בדרך לקבר יוסף בשכם: שני לוחמים נפצעו • צפו
בשורה להורים: ילדים מחלימים לא יחוייבו בביצוע של בדיקת אנטיגן
אחרי הגשם בסוכות: מה צפוי בשמחת תורה? • האזינו לתחזית
המבצע הלילי: ב"ה נמנע פיגוע; הכוחות לא איתרו את כל האמל"ח שחיפשו
עם טרקטור על מנוף: בעזה נערכים להריסת בניין שנפגע בשומר החומות • צפו
טירוף: שדד רכב בעיר לוד - הבעלים נתלה על מכסה המנוע • צפו
קרב בין המפלגות הגדולות בגרמניה: שוויון בין השמרנים לסוציאל-דמוקרטים

תגובה אחת

סגור לתגובות.

המיוחדים

חדש באתר

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו