בתגובה לפרסומים כי ראש הממשלה נתניהו אינו מעוניין לקדם את חוק ההסדרה, אומר חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ': "יש אמירה חד משמעית שלנו, אם החוק הזה לא יעבור - שום דבר לא יעבור" • נתניהו יתקפל או יפרק את הקואליציה?

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), אומר כי חוק ההסדרה אינו הולך להיעלם. "החוק עולה. זה נמצא בידיים שלנו ויש מחויבות קואליציונית מליאה להצביע בעד החוק שיעלה להצבעה בקריאה בנייה ושלישית כבר ביום שני שלאחר מועד השבעתו של דונלד טראמפ לנשיא ארה"ב".

בראיון לגלי צה"ל הוסיף כי הוא לא מעלה על דעתו שהחוק לא יעבור. "יש אמירה חד משמעית שלנו, אם החוק הזה לא יעבור – שום דבר לא יעבור". "יש מחויבות של כל הקואליציה לחוק הזה, אני לא מעלה על דעתי שהקואליציה תחזור בה", הסביר חבר הכנסת סמוטריץ'.

לדבריו, פעמים רבות הוא נאלץ ליישר קו ולהצביע בעד חוקים גם אם התנגד להם. "אם כל אחד מצביע ולא מצביע על מה שמתחשק לו, ככה הקואליציה לא יכולה לתפקד. זה מתכון בטוח לקריסת קואליציה והליכה לבחירות".

כזכור, אתמול פורסם בעיתון הארץ כי ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט כי הוא אינו מעוניין לקדם את חוק ההסדרה לקריאה שנייה ושלישית. בכך, למעשה, הצעת החוק שאמורה להסדיר את ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון, מוקפאת.

גורם בסביבת נתניהו אמר לכתב העיתון כי בשלב זה החוק מוקפא, ונתניהו לא צפוי לקבוע לו מועד להצבעה. לדבריו, בתחילה סוכם עם בנט כי החוק יקודם לאחר השבעתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. לאחר ההצבעה באו"ם נגד ההתנחלויות, שנומקה על ידי הדוברים בין היתר בגלל החוק, נתניהו שינה את דעתו.

דברי הגורם בסביבת נתניהו מצטרפים לדבריו אתמול בישיבת סיעת ישראל ביתנו, של שר הביטחון אביגדור ליברמן, כי "החוק כנראה לא יחוקק". בתדרוך לכתבים אמר יו"ר הקואליציה דוד ביטן כי המטרה היא למצוא פתרון להתיישבות, ואם יהיה פתרון כזה, החוק יתייתר.

נתניהו מסרב לקבוע מועד להצבעה על החוק להסדרת ההתיישבות

כזכור, נתניהו התנגד מלכתחילה לחוק בשל השלכותיו על המצב המדיני של ישראל, אך הצביע בעדו לאחר שנפתלי בנט הצליח להעביר אותו בוועדת השרים לחקיקה בתמיכת שרי הליכוד. החוק עבר בקריאה ראשונה בכנסת ותקוע כעת בהצבעות לקריאה שנייה ושלישית בוועדת חוקה, בטרם יעבור לאישור במליאה. ההצבעות על החוק נדחו.

בזמנו הוכיח נפתלי בנט נחישות, והצליח להעביר את החוק בקריאה ראשונה בניגוד לעמדת ראש הממשלה. כעת, הכדור נמצא במגרש של בנט שככל הנראה שוב יעשה הכל על מנת לקדם את החוק, כאשר בכל סיטואציה, הוא עשוי לגרוף רווח פוליטי. אם החוק יעבור, הוא ייתפס כמי שמצליח להכניע את נתניהו. אם הוא ייכשל, הוא עלול לפרוש מהקואליציה ולעקוף את נתניהו מימין תוך הצגת אלטרנטיבה שלטונית.